Profile Image

HobbsOwens5

Joined Friday, February 9, 2018
Statistics
4 weeks all time
books registered 0 0
released in the wild 0 0
controlled releases 0 0
releases caught 0 0
controlled releases caught 0 0
books found 0 0
tell-a-friend referrals 0 0
new member referrals 0 0
forum posts 0 0
Extended Profile
قیمت دوربین مدار بسته
4
منتشر شده توسط سعید مداحی در ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
برچسب ها
تیوی لاین در دوربین مداربسته

تیوی لاین در دوربین مداربسته

رزولوشن تصویر، اهمیت و کارایی زیادی در تصویر دوربین مداربسته دارد. هر چه رزولوشن تصویر دوربین مداربسته بالاتر باشد، کیفیت تصویر بالاتر می رود و متعاقب آن، قیمت دوربین مداربسته نیز افزایش می یابد. همان گونه که می دانید، دوربین های مداربسته به دو نوع دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم بندی می شوند. واژه تیوی لاین در دوربین مداربسته برای توصیف رزولوشن تصویر در دوربین مداربسته آنالوگ استفاده می شود. در ادامه مطلب، به صورت تخصصی تر، به توصیف مفهوم آن می پردازیم.
تیوی لاین در دوربین مداربسته به چه معناست؟

TVL مخفف کلمه Television lines، به معنی خطوط تلویزیونی است. خرید دوربین مدار بسته عبارت یک مشخصه از قدرت تفکیک خطوط عمودی در تصویر بوده و مختص دوربین های مداربسته آنالوگ می باشد. این واژه با نام خطوط رزولوشن افقی (LoHR) یا خطوط رزولوشن نیز شناخته می شود. تیوی لاین یکی از مهم ترین روش های اندازه گیری رزولوشن در سیستم های ویدیویی می باشد. هر چه عدد تیوی لاین در دوربین مداربسته بزرگ تر باشد، تصویر خروجی، جزییات بیشتری را به نمایش خواهد گذاشت. با این حال TVL تنها عاملی نیست که کیفیت تصویر خروجی را تعیین می کند، به عنوان مثال، رزولوشن بر تولید رنگ در دوربین مداربسته تاثیر ندارد. دستگاه مانیتورینگ و نحوه پردازش تصویر در دستگاه DVR، بر خروجی نهایی اثر می گذارد. شکل زیر نشان گر مقایسه بین انواع مختلف تیوی لاین در دوربین مداربسته است.
تیوی لاین در دوربین مداربسته

تیوی لاین در دوربین مداربسته

همچنین لازم به ذکر است که رزولوشن تصویر، ربطی به اندازه دوربین مداربسته ندارد و عکس های بالا، با دوربین هایی با سنسورهای تصویر مختلف و لنزهای با اندازه متفاوت، ثبت شده اند.
نحوه اندازه گیری تیوی لاین در دوربین مداربسته

همان طور که گفته شد، به ماکزیمم تعداد خطوط تاریک و روشن که در هر تصویر قابل تشخیص باشد، TVL گفته می شود. چشم انسان قابلیت تشخیص تعداد خطوطی که یک دوربین مداربسته ایجاد می کند را ندارد. این فاکتور باید از طریق جدول مخصوص مانند آن چه که در زیر آورده شده است، سنجیده شود.
تیوی لاین در دوربین مداربسته

تیوی لاین در دوربین مداربسته

به منظور اندازه گیری تیوی لاین در دوربین مداربسته به شکل زیر عمل کنید:

ابتدا قسمتی از تصویر را در نظر بگیرید که پهنای آن مساوی با طول تصویر باشد، سپس تعداد خطوط عمودی نمایش داده شده را بشمارید. شکل زیر را ببینید.
تیوی لاین در دوربین مداربسته

تیوی لاین در دوربین مداربسته
رابطه بین تیوی لاین در دوربین مداربسته با رزولوشن DVR


سوال متداولی که در این زمینه از کارشناسان فروش دوربین مداربسته، پرسیده می شود، این است که: عدد TVL دوربین مداربسته باید چه مقداری داشته باشد تا بهترین استفاده از رزولوشن دستگاه DVR، انجام شود؟ به نظر می رسد سوتفاهمی در این رابطه، انجام گرفته است. رزولوشن ضبط دستگاه DVR به اندازه تصویر ضبط شده بستگی دارد. رزولوشن (240*360) CIF، و (480*704)4CIF به این اشاره دارد که اندازه تصویر چقدر است. 4CIF چهار بار بزرگ تر از CIF می باشد.

به هنگام انتخاب و خرید دوربین مداربسته مناسب، این نکته را در نظر داشته باشید که رزولوشن تصویر ضبط شده توسط دوربین و رزولوشن تصویر نمایش داده شده در مانیتور، در اغلب موارد متفاوت است. تصویر نمایش داده شده توسط DVR معمولا در رزولوشن (480*704)4CIF و یا (480*720) D1 می باشد. در حالیکه همین تصویر با رزولوشن پایین تری مانند (240*360) CIF ذخیره می شود.
تیوی لاین در دوربین مداربسته

تیوی لاین در دوربین مداربسته

در حالت کلی می توان گفت، در سیستم آنالوگ انتقال تصویر از طریق استانداردهای تلویزیونی (PAL و NTSD) صورت می گیرد. در هیچ یک از این استاندارد ها امکان انتقال تصویر با بیش از کیفیت 720 تیوی لاین وجود ندارد. بنابراین در صورتی که دوربین شما چیپ تصویری با کیفیت بیش از 720 تیوی لاین هم داشته باشد شما در هنگام نمایش و ضبط بیش از آن را دریافت نخواهید کرد. از این رو تولید کنندگان بزرگ و معتبر دوربین مداربسته دوربین هایی با کیفیت بیش از 720 تیوی لاین تولید نمی کنند.
روش تبدیل رزولوشن آنالوگ به دیجیتال

اکثر افراد به واسطه کار کردن با انواع دوربین های مداربسته دیجیتال، آشنایی خیلی بیشتری را رزولوشن های دیجیتال تصویر دارند. به همین خاطر در این جدول به تبدیلی ساده را از چند کیفیت تصویر انالوگ و معادل دیجیتال آن ها می پردازیم.
تیوی لاین در دوربین مداربسته

تیوی لاین در دوربین مداربسته

همانطور که در جدول بالا می بینید کیفیت تصویر 720TVL (ماکزیمم کیفیت دوربین های آنالوگ) در مقایسه با سیستم های مگاپیکسلی هنوز هم کیفیت پایینی محسوب می شود (حدود 0.5 مگا پیکسل). بنابراین در صورتی که به دنبال دوربینی با کیفیت واقعا بالا هستید بهتر است از استفاده از دوربین های آنالوگ خودداری کنید.
کاربری دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین مداربسته آنالوگ با کیفیت 400TVL مخصوص فضاهای کوچک (تا 10متر مربع)
دوربین مداربسته آنالوگ با کیفیت 500TVL مخصوص فضاهای متوسط (تا 20 متر مربع)
دوربین مداربسته آنالوگ با کیفیت 600TVL مخصوص فضاهای متوسط (تا 30 متر مربع)
دوربین مداربسته آنالوگ با کیفیت 700TVL مخصوص فضاهای باز یا محیط های با اهمیت نسبی بالا

نکات کاربردی

نکته ای که در خرید دوربین مداربسته اهمیت دارد، این است که محدوده اپتیکی دوربین، با کاربری مورد نظر، همخوانی داشته باشد. در رزولوشن D1، دستگاه DVR حدود 400000 پیکسل را در هر فریم ذخیره می کند. بنابراین لنز مورد نظر باید توانایی تمرکز روی منطقه مورد نظر را داشته باشد تا بتواند جزییات را ثبت کند. یک دوربین مداربسته 550TVL امکان خواندن پلاک خوردو را از فاصله 8 متری امکان پذیر می کند. در حالیکه یک دوربین مداربسته 750TVL، با همان لنز، قادر به پوشش فاصله ای بیش تر از 8 متر نخواهد بود. بنابراین در حالت کلی می توان گفت عدد تیوی لاین در دوربین مداربسته، نشان گر میزان جزییاتی که دوربین مداربسته ثبت می کند، نمی باشد.

همان گونه که مطالعه کردید، در این مطلب به توضیح مفهوم TVL یا همان تیوی لاین در دوربین مداربسته پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای علاقه مندان مفید واقع شود. شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مدار بسته است. کارشناسان مجرب فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.