corner corner Τι να διαβάσω;

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Τι να διαβάσω;

Έχοντας διαβάσει αρκετά βαρετά, κουραστικά βιβλία τον τελευταίο καιρό αποφάσισα ότι καιρός είναι να δώσω λίγο χρώμα στη ζωή μου.
Θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλία που έχετε διαβάσει και πλέον κατέχουν μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά σας! Διαβάζω τα πάντα εκτός από αισθηματικά.
Αγαπημένα είδη θα έλεγα ότι είναι η φαντασία, η επιστημονική φαντασία, τα ιστορικά μυθιστορήματα, τα θρίλερ και τα βιβλία με κοινωνικοπολιτικό περιεχόμενο.
Ελπίζω να μην σας πέτυχα όλους στις διακοπές! Αν συνέβη κάτι τέτοιο καλά να περνάτε και κάντε και καμιά βουτιά και για 'μας! 🏊 🐚 🌴🌞

Complete Thread

Profile Image
Έχοντας διαβάσει αρκετά βαρετά, κουραστικά βιβλία τον τελευταίο καιρό αποφάσισα ότι καιρός είναι να δώσω λίγο χρώμα στη ζωή μου.
Θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλία που έχετε διαβάσει και πλέον κατέχουν μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά σας! Διαβάζω τα πάντα εκτός από αισθηματικά.
Αγαπημένα είδη θα έλεγα ότι είναι η φαντασία, η επιστημονική φαντασία, τα ιστορικά μυθιστορήματα, τα θρίλερ και τα βιβλία με κοινωνικοπολιτικό περιεχόμενο.
Ελπίζω να μην σας πέτυχα όλους στις διακοπές! Αν συνέβη κάτι τέτοιο καλά να περνάτε και κάντε και καμιά βουτιά και για 'μας! 🏊 🐚 🌴🌞
Profile Image
Μερικά από τα βιβλία που διάβασα τα τελευταία δυο χρόνια και μου άφησαν θετικές εντυπώσεις :
- Με λένε Κόκκινο του Orhan Pamuk (Ιστορικό θρίλερ)
- In the sea there are crocodiles του Fabio Geda (αληθινή ιστορία ενός παιδιού μετανάστη)
- Mapuche του Caryl Ferey (νουάρ)
- Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια της Harper Lee (πλέον κλασικό)
- Fever του Deon Meyer (επιστημονική φαντασία)
- Καλή αντάμωση εκεί ψηλά, του Pierre Lemaitre (Goncourt 2013, ιστορικό θρίλερ, το καλύτερο του Lemaitre για μένα)

Καλό καλοκαίρι !
Profile Image
Μερικά από τα βιβλία που διάβασα τα τελευταία δυο χρόνια και μου άφησαν θετικές εντυπώσεις :
- Με λένε Κόκκινο του Orhan Pamuk (Ιστορικό θρίλερ)
- In the sea there are crocodiles του Fabio Geda (αληθινή ιστορία ενός παιδιού μετανάστη)
- Mapuche του Caryl Ferey (νουάρ)
- Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια της Harper Lee (πλέον κλασικό)
- Fever του Deon Meyer (επιστημονική φαντασία)
- Καλή αντάμωση εκεί ψηλά, του Pierre Lemaitre (Goncourt 2013, ιστορικό θρίλερ, το καλύτερο του Lemaitre για μένα)

Καλό καλοκαίρι !

Αν ψήνεσαι για το Μαπούτσε, το διάβασα πριν 2 εβδομάδες (μου άρεσε πολύ!!!) και το έχω βγάλει στην άκρη για να σου το δώσω :-)
Profile Image
Με βλέπω να ξαναπάω Πολιτεία μες στη βδομάδα! Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας!!
Profile Image
αλλά αν σου αρέσει η φαντασία οτιδήποτε από Neil Gaiman. Εμένα το αγαπημένο μου παραμένει το Neverwhere, αλλά ότι δικό του έχω διαβάσει είναι πολύ καλό. Πρόσφατα πχ διάβασα τον Ωκεανό στο τέλος του δρόμου και μου άρεσε πολύ.
Επίσης ο Michael Scott έχει γράψει κάποιες υπέροχες συλλογές με Ιρλανδικούς μύθους κι ο τρόπος που γράφει τους κάνει να φαίνονται επικοί λες και διαβάζεις βιβλίο φαντασίας με μάγισσες, πολεμιστές, ξωτικά κτλ. Για την ακρίβεια ξέρω ότι πέρα από αυτές τις συλλογές μετά όντως έχει γράψει ολόκληρη σειρά φαντασίας στο ίδιο πνεύμα, αλλά δεν τις έχω διαβάσει.

Πολιτικοκοινωνικό/ιστορικό πρόσφατα διάβασα την Μορφή των Λειψάνων του Βάσκες και μου άρεσε πολύ, αν και υποθέτω ότι δεν είναι για όλους αυτό το στιλ βιβλίου.
Σύντομα θα αρχίσω και τον Φοίνικα του Χωμενίδη που ανυπομονώ γιατί έχει να κάνει με Σικελιανό και Εύα Πάλμερ, τον είχα δει τριγύρω στους Δελφούς αλλά που να φανταστώ ότι ετοίμαζε βιβλίο λολ Ένα παλιό του βιβλίο, το Σπίτι και το Κελλί το έχει εμπνευστεί από την 17Ν, αν σου αρέσει ο συγκεκριμένος -που γράφει πολύ ιδιαίτερα- μπορεί να σου αρέσει κι αυτό.

Θριλλεροείδές και ιστορικό, τσέκαρε Θαφόν, ιδιαίτερα την σειρά του Κοιμητηρίου των Λησμονημένων Βιβλίων.

Εγώ συχνά-πυκνά ξαναδιαβάζω Ιούλίο Βερν και Στίβενσον και διάφορα άλλα αγαπημένα κλασσικά, πάντα τα ευχαριστιέμαι κι όταν έχω μπουχτίσει από άλλα αναγνώσματα αισθάνομαι να με ξεκουράζουν.

Βέβαια δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια γούστα, οπότε...ελπίζω κάτι από αυτά να σου αρέσει.
Profile Image
Μου άρεσε Ο Δράκος της Πρέσπας της Ιωάννας Μπουραζοπούλου.Δεν έχω διαβάσει άλλα δικά της, αλλά έχω ακούσει πολύ θετικά σχόλια. Terry Pratchett στα αγγλικά, γιατί σε μετάφραση χάνει πολύ. Αγαπώ επίσης πολύ τον Έρρι ντε Λούκα.
Profile Image
Το εκπληκτικό βιβλίο φαντασίας αυτό, της Ιωάννας Μπουζαροπούλου, κυκλοφόρησε σε ray ηλεκτρονικής μόρφης από τον pengman πριν λίγα χρόνια. Με ενθουσίασε.
http://www.bookcrossing.com/---/514071
Αν δεν το έχεις διαβάσει, σου προτείνω να επικοινωνήσεις με PM με τον pengman, μήπως μπορέσει να σου στείλει το link.
Profile Image
Χθες συζητούσα με την αδερφή μου ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάρουμε αυτό το βιβλίο!!!! Θα του στείλω μήνυμα!
Profile Image
Χθες συζητούσα με την αδερφή μου ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάρουμε αυτό το βιβλίο!!!! Θα του στείλω μήνυμα!

Πολύ ενδιαφέρον και ιδιαίτερο βιβλίο!!! Το διάβασα πριν 3-4 χρόνια και μου άρεσε πολύ.
Διαβάστε το και οι δύο ο π ω σ δ ή π ο τ ε !!!
Profile Image
Λοιπόν εγώ θα πρότεινα τα δύο βιβλία του Ερβε λε Κορ που διάβασα τα¨
"Μετά τον πόλεμο"και "Α μμο στο στόμα" και τα δύο αστυνομικά
Δεν ξέρω αν διάβασες το βιβλίο του Ian Mac Ewan 'Nόμος περί τέκνων"καθώς και το τελευταίο του Julian Barnes
Oτι άλλο προτάθηκε με πρώτι το βιβλίο της Μπουρατζοπουλου συμφωνώ απόλυτα!!!
Καλο υπόλοιπο καλοκαιριού και.......απολαυστικό διάβασμα
Αίγλη

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.