corner corner Διαβάζω μέχρι το τέλος

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Διαβάζω μέχρι το τέλος

Γειά χαρά φίλοι bookcrossers!

Το προηγούμενο Σάββατο η γιαγιά μου ξάπλωσε ζητώντας από τη μητέρα μου να της δώσει μια συλλογή του Ελυάρ. Ήταν ο αγαπημένος της ποιητής.
Το Au défaut du silence, πάντα αυτό.
Η μαμά μου τη βρήκε το άλλο πρωί με το δάχτυλο στη σελίδα.

Je me suis enfermé dans mon amour, je rêve.
Qui de nous deux inventa l'autre ?
Visage perceur de murailles ...

Το γιαγί μου το θυμάμαι να διαβάζει μια ζωή.

Σας χαιρετώ

Complete Thread

Profile Image

Το προηγούμενο Σάββατο η γιαγιά μου ξάπλωσε ζητώντας από τη μητέρα μου να της δώσει μια συλλογή του Ελυάρ. Ήταν ο αγαπημένος της ποιητής.

Σας χαιρετώ
Profile Image

Σας χαιρετώ

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια της γιαγιάς σου :-(
Ελπίζω αύριο (αν καταφέρεις να έρθεις στη συνάντηση) να μπορέσω να σου εκφράσω τα συλλυπητήριά μου και εκ του σύνεγγυς...
Profile Image
Σ'ευχαριστώ για τον ζεστό λόγο παρηγορίας,μακάρι αν το επιθυμείς,να φτάσεις κι εσύ τουλάχιστον τα 99 χρόνια ζωής διαβάζοντας με την ψυχή σου.
Profile Image
Λυπάμαι πολύ Helix Nebula. Είμαι σίγουρη ότι από τη γιαγιά σου έχεις κρατήσει ένα δυνατό κομμάτι, και ειδικά αυτό της αγάπης για την ανάγνωση. Πολύ συγκινητικό το ποίημα...
Νοιώθω εδώ ότι πρέπει να μοιραστώ κάτι μαζί σου και με την υπόλοιπη κοινότητα. Αυτές τις μέρες βιώνω παρόμοιες καταστάσεις, με το θάνατο του πατέρα μου. Πέθανε λίγες μέρες μετά τη γιαγιά σου, την Τετάρτη, και την τελευταία μέρα στο νοσοκομείο δεν μπορούσε πια να διαβάσει, του είχα φέρει το Περί τυφλότητας και το Τελευταίο Τετράδιο του Σαραμάγκου, καθώς συνειδητοποίησα πως δεν είχε διαβάσει ακόμα αυτόν τον σπουδαίο συγγραφέα - ο πατέρας μου κι εγώ είμαστε τα μοναδικά μέλη της οικογένειας που μοιραζόμαστε την αγάπη για τη λογοτεχνία και ήταν το κοινό μας σημείο συζήτησης, μαζί με την Ιστορία.
Εκείνη την τελευταία μέρα είχε όμως μια συζήτηση με έναν άλλο ασθενή, ο οποίος είχε διαβάσει πριν 20 χρόνια τα κείμενα του πατέρα μου, όταν αρθρογραφούσε σε μια τοπική εφημερίδα για τα ιστορικά γεγονότα του '40 στα μέρη μας, γεγονότα που έζησε ο ίδιος ως παιδί - θύμα πολέμου. Αν και ήταν βαριά άρρωστος, άρχισε να αναλύει μαζί του τα αίτια των τότε ενεργειών των Γερμανών, κλπ.
Διαύγεια πνευματική ως το τέλος, για τη γιαγιά σου και για τον πατέρα μου, μέσα στη μαυρίλα αυτού του Απρίλη, αυτά τα δύο γεγονότα είναι κάτι που θα θυμόμαστε και θα μας ανακουφίζει...
Profile Image
Λυπάμαι πολύ για την απώλεια του πατέρα σου...
Να ζήσετε να τον θυμάστε :-(
Profile Image

@StrangeEmily

Συλληπητήρια !
Τώρα θα διαβάζεις ακόμα πιό πολύ και για εκείνον.....
Profile Image
Συλληπητήρια !
Τώρα θα διαβάζεις ακόμα πιό πολύ και για εκείνον.....

Ευχαριστω Glaros, ακριβώς έτσι θα είναι, μάλιστα 1-2 βδομάδες πριν με ρώτησε αν διάβασα όλα τα βιβλία που διάβασε και μου έχει προτείνει κατά καιρούς, και αρκετά από αυτά δεν τα είχα διαβάσει και του το είπα. Είμαι σίγουρη ότι κυρίως εννοούσε το "Πόλεμος και Ειρήνη" που του έκανε βαθιά εντύπωση και σκοπεύω να το διαβάσω σύντομα, θα κάνω νοερούς διαλόγους μαζί του διαβάζοντάς το...
Profile Image
Το μήλο έπεσε κάτω απ'τή μηλιά,μια πνευματική κληρονομιά.Να ζήσεις περισσότερο απ΄τή γιαγιά μου και να τον θυμάσαι πάντα.
Profile Image
Το μήλο έπεσε κάτω απ'τή μηλιά,μια πνευματική κληρονομιά.Να ζήσεις περισσότερο απ΄τή γιαγιά μου και να τον θυμάσαι πάντα.

Σε ευχαριστώ, το ίδιο φυσικά ισχύει και για τη Μηλιά - Γιαγιά.
Profile Image

Σας χαιρετώ

Qu'elle repose en paix .....
Ετσι, σαν το γιαγί σου θα ηθελα να φύγω κι εγώ από τη ζωή .....
Profile Image
Εύχομαι να εξαντλήσεις όσες βιβλιοθήκες και βιβλιοπωλεία έχει η Λάρισα και όχι μόνο.
Profile Image

Helix & Emily

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας.
Profile Image
Σ'ευχαριστώ Feltre,η γιαγιά μου λάτρευε το διάβασμα,τις γάτες και τα τσιγάρα.Ελπίζω να μην καπνίζεις.
Profile Image

...

Θα ήθελα κι εγώ να εκφράσω τα συλλυπητήριά μου και στους δύο σας για τις απώλειές σας.

Profile Image
Γιάννενα καμαρωμένα,νά'σαι καλά.
Profile Image

:(

Συλλυπητήρια, Helix_Nebula και StrangEmily.
Profile Image
Σ'ευχαριστώ ημι-compatriote,είθε να διαβάζεις ακατάπαυστα και μετά το 2066.
Profile Image
Συλλυπητήρια, Helix_Nebula και StrangEmily.

Σε ευχαριστώ Lubiette.

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.