Εντυπωσιακή διαδρομη για αυτό το βιβλίο...

Forum » Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

Sort Options 

Complete Thread
Ποστάρω εδώ για να ενθαρρύνω ιδίως τους νέους BCers να μην φοβούνται τις εντελώς wild απελευθερώσεις. Ομολογώ ότι για κάποιους ιδιαίτερους λόγους αποφεύγω να απελευθερώνω βιβλία συχνά εδώ που μένω, αλλά όταν πηγαίνω αλλού, ιδίως σε πιο μεγάλες πόλεις, προσπαθώ να αφήνω βιβλία σε παγκάκια, πάρκα κτλ. Ακόμα κι αν δεν ακούσεις αμέσως τα νέα του βιβλίου, ποτέ δεν ξέρεις...

Το συγκεκριμένο βιβλίο προ BookCrossing ταξίδεψε από Αγγλία για Ελλάδα, στην Πάλαιρο Αιτ/νιας. Εκεί το βρήκα εγώ, το πήρα Δελφούς και μετά από χρόνια το καταχώρησα στο BC. Το έστειλα ταχυδρομικώς στην Αθήνα στηνTIFFANY1972 που το άφησε στο Homesick. Από εκεί το πήρε η Lubiette που το απελευθέρωσε στον Εθνικό Κήπο...
Κι από εκεί αρχίζει το πιο ενδιαφέρον. Το βιβλίο "πιάστηκε" από κάποιον, που αργότερα το άφησε στο αεροδρόμιο Charles De Gaulle στο Παρίσι. Κι εκεί το βρήκε κάποιος άλλος και το πήρε στην Αβάνα στην Κούβα. Κι είδε κάποιον άλλο να το παίρνει... Αρκετά εντυπωσιακό!
Δεν θα μου κάνει έκπληξη αν ακούσουμε από το βιβλίο πάλι από κάποια άλλη γωνιά της γης όπως το πάει!

Τα εύσημα φυσικά ανήκουν κυρίως στην Lubiette και την έμπνευσή της να το απελευθερώσει στον Εθνικό Κήπο : )

http://www.bookcrossing.com/---/14321178

Καλό,ε;

Πολύ χαίρομαι ! Δεν είχα πάρει είδηση αυτήν την εξέλιξη καθώς δεν λαμβάνονται πια ειδοποιήσεις χωρίς φτερά. Εγώ πιστεύω ότι οι ωραίες χειρόγραφες οδηγίες που έγραψες μέσα στο βιβλίο έπαιξαν τον ρόλο τους και παρακίνησαν τα άτομα να κάνουν JE :)
Εντύπωση μου κάνει ότι το βιβλίο έμεινε τόσους μήνες στο αεροδρόμιο του Παρισιού, να έχουν εκεί ένα ειδικό ράφι άραγε ; Θα ρωτήσω.

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, είτε υπάρχει τώρα βιβλιοθήκη εκεί (έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο αεροδρόμιο), είτε κάποιος βρήκε το βιβλίο πριν καιρό, το πήρε μαζί του και αργότερα ταξίδεψε προς Αβάνα, το απελευθέρωσε και το ανέφερε εδώ, είτε ίσως βρήκε το βιβλίο αμέσως στο αεροδρόμιο, ταξίδεψε στην Αβάνα, το απελευθέρωσε, κράτησε τον κωδικό και θυμήθηκε να το καταγράψει τώρα στο BC... Ποιος ξέρει...

Θέλω να πιστεύω ότι οι χειρόγραφες πληροφορίες σε συνδυασμό με τις ετικέτες βοηθούν, αλλά αυτό είναι κάτι στο οποίο πολλοί διαφωνούν. Υπάρχει συζήτηση και στο Release Techniques forum. Είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι φαντάζομαι, κάποιοι βλέπουν βιβλίο με έστω μια γραμμή σημειωμένη και βγάζουν σπυράκια κι άλλοι τα γεμίζουν με υπογραμμίσεις και σημειώσεις...

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, είτε υπάρχει τώρα βιβλιοθήκη εκεί (έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο αεροδρόμιο), είτε κάποιος βρήκε το βιβλίο πριν καιρό, το πήρε μαζί του και αργότερα ταξίδεψε προς Αβάνα, το απελευθέρωσε και το ανέφερε εδώ, είτε ίσως βρήκε το βιβλίο αμέσως στο αεροδρόμιο, ταξίδεψε στην Αβάνα, το απελευθέρωσε, κράτησε τον κωδικό και θυμήθηκε να το καταγράψει τώρα στο BC... Ποιος ξέρει...

Θέλω να πιστεύω ότι οι χειρόγραφες πληροφορίες σε συνδυασμό με τις ετικέτες βοηθούν, αλλά αυτό είναι κάτι στο οποίο πολλοί διαφωνούν. Υπάρχει συζήτηση και στο Release Techniques forum. Είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι φαντάζομαι, κάποιοι βλέπουν βιβλίο με έστω μια γραμμή σημειωμένη και βγάζουν σπυράκια κι άλλοι τα γεμίζουν με υπογραμμίσεις και σημειώσεις...

Εμένα πάντως μου αρέσει να βρίσκω χειρόγραφες σημειώσεις, σχόλια και υπογραμμίσεις στα βιβλία !!!!
Μοιράζομαι τη χαρά σας κορίτσια !

Βασικά ποτέ δεν ήμουν ο τύπος που θα σημείωνε στα βιβλία του και όσα βρίσκονται στην μόνιμη συλλογή μου γενικά δεν έχουν κάτι γραμμένο πάνω τους, αλλά πιστεύω ότι ένα βιβλίο που μπορεί να αποκτηθεί από δεύτερο ή τρίτο χέρι με σκοπό να περάσει σε επόμενο αναγνώστη είναι αλλιώς. Έχει ενδιαφέρον να δεις τα σημάδια των προηγούμενων πάνω του , προσθέτει κάτι στην ιστορία του βιβλίου...
Και τα βιβλία του BC ως τέτοια, νομίζω ότι δικαιολογούν σεβασμό, αλλά και να γράψεις 5 πληροφορίες πάνω τους...

Είναι όντως θαυμαστή η διαδρομή του τυχερού Fen,μακάρι να είχαν έστω και λίγη απ'τήν καλή του μοίρα όλα τα βιβλία που ταξιδεύουν παγκοσμίως με αφετηρία μια από τις λεγόμενες "άγριες" απελευθερώσεις.
Δυστυχώς ο ίδιος διαπίστωσα ιδίοις όμμασι ότι ένα από αυτά κατέληξε σε κάποιο καλάθι απορριμάτων οπότε δυστυχώς η φρικτή ειμαρμένη δεν του επέτρεψε καν να ανακυκλωθεί ως χαρτί .
Από τα υπόλοιπα δεν είχα κανένα νέο αν και όπως σημειώνει η Lubiette θα πρέπει να είναι κανείς "προνομιακό" μέλος ώστε να λαβαίνει ειδοποιήσεις σε περίπτωση που ανακοινωθεί η εύρεσή του,γεγονός κατά τη γνώμη μου θλιβερό.
Για εμένα τουλάχιστον οι "άγριες" απελευθερώσεις έχουν τελειώσει για την ώρα.

Επειδή υπήρξα μαθητής γαλλικού σχολείου θα ήθελα να σας πω και τούτο : τα σχολικά βιβλία δεν είναι δωρεάν . Κάθε χρόνο οι γονείς των μαθητών αγοράζουν τα βιβλία των παιδιών τους από γονείς μαθητών της επόμενης τάξης και πωλούν τα παλιότερα,μια διαδικασία που αναλαμβάνουν τα ίδια τα παιδιά στο γυμνάσιο και το λύκειο.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την άψογη διατήρηση των βιβλίων ακόμη κι όταν έχουν αλλάξει τρια,τέσσερα,πέντε χέρια κι αν βεβαίως το υπουργείο παιδείας δεν τα αντικαταστήσει με κάποια άλλη συμπληρωμένη μορφή ή κάτι εντελώς διαφορετικό. Σπανίως βρίσκει κανείς σημάδια πάνω τους,εκτός από ελάχιστα κρυμμένα μυστικά,κι αυτά με μολύβι.
Αυτή η τρόπον τινα "διαγωγή" έναντι των βιβλίων με ακολουθεί αδιαλείπτως.
Δεν μοιάζει επίσης διόλου τυχαίο ότι στα βιβλία που έπεσαν στα χέρια μου κι έτυχε να έχουν πάνω τους υπογραμμίσεις,σχόλια,σημειώσεις στα περιθώρια,τσακισμένες γωνίες,φράσεις μέσα σε αγκύλες,γραμμές περασμένες με φωσφορίζοντα χρώματα, στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι προκάτοχοι είτε είχαν αποτύχει να εντοπίσουν τα καίρια σημεία σχολιάζοντας ανούσια είτε είχαν σκιαμαχήσει τόσο πολύ με τα σημαινόμενα που ο μαρκαδόρος στο χέρι τους είχε ανάψει.

Ωστόσο πράγματι για κάποια παιδιά δουλεύει το σύστημα, να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.