corner corner Η ομάδα BookcrossPatras ξεκινά!

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Η ομάδα BookcrossPatras ξεκινά!

Στις 24 Μαρτίου ξεκινάμε την πρώτη μας συνάντηση και χρειαζόμαστε επιπλέον βιβλία από ήδη ενεργές ομάδες στην υπόλοιπη Ελλάδα. Κατα προτίμηση θα θέλαμε τα παρακάτω είδη: 1) Αστυνομική Λογοτεχνία, 2) Επιστημονική Φαντασία, 3) Σύγχρονο Αστικό Μυθιστόρημα, για να συμπληρώσουμε τις ήδη υπάρχουσες λίστες μας.

Οτιδήποτε άλλο είναι επίσης διαθέσιμο είναι ευπρόσδεκτο.
Έχουμε τη δυνατότητα να τα παραλαβούμε μέσω ΚΤΕΛ Αχαΐας.

Αναμένουμε,
Αθηνά και Αθανασία:))

Complete Thread

Profile Image
Στις 24 Μαρτίου ξεκινάμε την πρώτη μας συνάντηση και χρειαζόμαστε επιπλέον βιβλία από ήδη ενεργές ομάδες στην υπόλοιπη Ελλάδα. Κατα προτίμηση θα θέλαμε τα παρακάτω είδη: 1) Αστυνομική Λογοτεχνία, 2) Επιστημονική Φαντασία, 3) Σύγχρονο Αστικό Μυθιστόρημα, για να συμπληρώσουμε τις ήδη υπάρχουσες λίστες μας.

Οτιδήποτε άλλο είναι επίσης διαθέσιμο είναι ευπρόσδεκτο.
Έχουμε τη δυνατότητα να τα παραλαβούμε μέσω ΚΤΕΛ Αχαΐας.

Αναμένουμε,
Αθηνά και Αθανασία:))
Profile Image
Όποιος επιθυμεί να χαρίσει βιβλία ή θέλει να δώσει δωρεάν οτιδήποτε άλλο (από φαγητό,ρούχα,χρόνο,γνώση ή λεφτά),ξεκινά να αποδομεί την προσωπική του βιβλιοθήκη ή το πορτοφόλι του,όσο αυτό του το επιτρέπει,δίχως να ζητά από άλλους να στηρίξουν την απόπειρά του να ηγηθεί,δίχως μάλιστα το παραμικρό ίχνος ατομικής ταυτοποίησης αναφορικά στο όνομα του bookcrossing.
Μ' "αρέσει" που έχετε και αναγνωστικές προτιμήσεις...
Από εμένα τουλάχιστον για την εισαγωγική σας(σου) παρουσίαση,λαμβάνετε μια ηχηρή αποδοκιμασία.
Profile Image
Βιάστηκες φίλε μου, αλήθεια!
Μετά βίας εδώ στην Πάτρα βρεθήκαμε δύο άτομα και μόλις εχθές δηλώσαμε την ομάδα επίσημα και είπαμε να μη χανουμε χρόνο. Μέχρι πριν, φίλε μου που βιάστηκες, έκανα απελευθερώσεις μόνη μου και μάλιστα δέκα δέκα από την προσωπική μου βιβλιοθήκη. Ήδη, θα δώσω άλλα οχτώ. Επισης, εδώ στην Πάτρα, ο κόσμος παίρνει τα βιβλία αλλά δεν μπαίνει στον κόπο να δηλώσει επίσημα το ταξίδι τους, γιατί... έτσι. Προσπαθούμε δύο μόλις άτομα να αλλάξουμε αυτή τη λογική και ό,τι βγει. Δεν είπαμε πολλά, δυο τρία για αρχή, εάν υπάρχει η δυνατότητα, και να σου πω και κάτι. Δεν είναι θέμα ηγεσίας: σε μία πόλη με 60% ανεργία, ο πολιτισμός έχει πάει σημαντικά πίσω και τα βιβλιοπωλεία με ποιοτικούς αναγνώστες είναι στα πρόθυρα να κλείσουν. Είναι καλό να προωθείται ο πολιτισμός, σε έναν πληθυσμό που α) ούτε του περισσεύουν να αγοράζει β) έχει πέσει σε κατάθλιψη και σέρνεται από καφετέρια σε καφετέρια. Είμαι ήδη βιβλιόφιλη από το υστέρημά μου. Για αυτό, ρώτα πρώτα και μετά κρίνε. Και αν δεν επιθυμείς να βοηθήσεις, δεν πειράζει. Ήδη, προσπαθούμε να καταλάβουμε πώς λειτουργεί και κάνουμε αργά τα βήματα, γι' αυτό δε βρίσκεις καταχωρήσεις ακόμα. Ο κόσμος εδώ είναι πολύ κλειστός, ζήτημα να μαζευτούμε 6 άτομα στην πρώτη συνάντηση, αλλά τι σημαίνει αυτό; Ότι πρέπει να τα παρατήσουμε;
Profile Image
.......επιπλέον βιβλία........,

Μα δεν έχετε καταχωρήσει κανένα !!!!!!!!
Profile Image
Αργά το πάμε, μόλις εχθές προλάβαμε να δηλώσουμε την ομάδα και ήδη θα θέλαμε καθοδήγηση από άλλους που είναι και πιο έμπειροι από εμάς. Αλλά πριν πέσετε επάνω μας να μας φάτε, δείξτε λίγη κατανόηση. Θα ξεκινήσουμε με ό, τι έχουμε και ναι, έχουμε και αναγνωστικό κριτήριο και προτιμήσεις. Απλά αυτά τα ήδη μας λείπουν κάπως, επειδή μόλις πρόσφατα απελευθέρωσα μόνη μου εγώ 10 και δεν μπορώ να αδειάσω όλη μου τη βιβλιοθήκη μεμιάς. Αν δε θέλετε να βοηθήσετε, εντάξει, αλλά μην επιτίθεστε χωρίς να γνωρίζετε. Προσωπικά, για όποιον θέλει διαπιστευτήρια, μπορεί να με ψάξει στην πλατφόρμα ως patrasreads και να δει τι έχω απελευθερώσει, αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ μας, τι να πω!
Profile Image
...οκ, ας ηρεμήσουμε λίγο..νομίζω ότι δεν ζήτησαν κάτι παράλογο.. Μια νέα ζώνη χρειάζεται πάντα βοήθεια!! Δεν μπορούν δια μαγείας να μαζέψουν βιβλία ικανά να στήσουν μια βιβλιοθήκη, ιδιαίτερα αν πρόκειται για δύο άτομα.. Από εκεί και πέρα εγώ σαν "τρίτη" θα πρότεινα απλά να δοθούν βιβλία από όλα τα είδη, ό,τι και αν (φυσικά) μπορεί η καθεμία/ο καθένας.. Ελπίζω να πετύχει η προσπάθεια σας!!
Profile Image
Σε ευχαριστούμε για την απόκριση. Ήδη για την πρώτη συνάντηση θα διαθέσω 8 με 10 τίτλους από την προσωπική μου βιβλιοθήκη, και ένα βιβλίο αν μπορεί να δώσει κανείς, είναι καλά για αρχή, ώστε αν μαζευτούν άτομα που ενδιαφέρονται, να μην φαίνεται το τραπέζι εντελώς άδειο...αν τύχει και δείξει κάποιο επιπλέον άτομο ενδιαφέρον, τι θα του πούμε, δεν έχουμε να σου δώσουμε εσένα, φύγε; θα ξενερώσει και δε θα ξανασχοληθεί...
Profile Image
Ώπα ώπα! Νομίζω ότι κάτι δεν κατάλαβες...εγώ το μόνο που είπα ήταν ότι ΠΡΕΠΕΙ και ΘΕΛΩ να σας βοηθησουμε....
Επειδή αισθάνθηκα ένα "αρνητικό κλίμα" να τα ξεκαθάριζουμε αυτά! Εύχομαι να ήταν ιδέα μου...
Profile Image
Ανοίγει μια νέα ζώνη και από ο,τι καταλάβαμε χρειάζεται βοήθεια να γεμίσει η βιβλιοθήκη τους. Δεν κατάλαβα άλλες βιβλιοθήκες πώς τις έχετε βοηθήσει;
Δεν θα ήθελα το Bc να γίνει ελιτιστικό παιδιά, επειδή δεν έχουν ποστάρει τίποτα άλλο στο forum ή δεν έχει καταχωρηθεί από αυτό το λογαριασμό δεν σημαίνει οτι είναι ανίκανες. Έλεος ! Δεν το περίμενα από υποστηρικτές της ιδέας αυτής.

Παιδιά καλή αρχή , όταν περάσω από Πάτρα θα φέρω κάτι.

Μακάρι να λάβετε και από άλλους...
Profile Image
Μακάρι με τον καιρό να έχουμε τόσα που να βοηθάμε και άλλες βιβλιοθήκες...! Ζητήσαμε από το μαγαζί που δέχτηκε να ξαναενεργοποιήσει τη ζώνη του να μας δώσει και από τα δικά του και αρνήθηκαν. Δεν μπορούμε να τους υποχρεώσουμε αν δε θέλουν...
Profile Image
επίσημη ζώνη βρήκατε που θα γίνει;
Profile Image
Μπράβο παιδιά, καλή αρχή και καλή επιτυχία ! Δεν χρειάζεται να στήσετε ολόκληρη βιβλιοθήκη για να ξεκινήσετε, είναι ωραία να υπάρχει αλλά όχι υποχρεωτική. Ένα- δυο βιβλία να φέρει ο καθένας σε κάθε συνάντηση και σιγά σιγά θα γεμίσει το ράφι σας από τα περισσευούμενα και τα βιβλία που θα φέρουν οι άλλοι πελάτες του μαγαζιού όταν το μάθουν. Περιμένουμε σχόλια και φωτογραφίες από την πρώτη σας συνάντηση !
Profile Image
Μια διευκρινιστική ερώτηση: είδα στη σελίδα της ομάδας μας δύο επιλογές: 'μόνιμη συλλογή' και 'ράφι'. Ποια η διαφορά; Αυτά που ήδη έχουμε να δηλώσουμε σε ποια από τις δύο κατηγορίες θα τα δηλώσουμε;
Profile Image
Στην μόνιμη συλλογή καταχωρούνται τα βιβλία που δεν θέλουμε να μοιραστούμε και παραμένουν μόνιμα στην κατοχή μας.

Για τα βιβλία που έχετε ήδη καταχωρήσει για να τα διαθέσετε κάποια στιγμή , επιλέξτε την επιλογή "διαθέσιμο".
Profile Image
Νομίζω ότι το ΚΤΕΛ Αχαϊας δεν θα βολέψει πολύ, αν θέλετε να δώσετε μια διεύθυνση να σας στείλω κάτι μέσω ΕΛΤΑ, ευχαρίστως. Στείλτε προσωπικό μήνυμα.
Θα ρίξω μια ματιά στα ράφια μου αργότερα σήμερα. Θα σας ενδιέφεραν βιβλία και σε άλλες γλώσσες κι αν ναι, ποιες;
Profile Image
Επίσης επειδή βλέπω λίγο τεντωμένα νεύρα καλό είναι να ηρεμήσουμε. Εμείς να βοηθήσουμε προσπαθούμε μην μας παίρνετε από τα μούτρα
Profile Image
Γειά σας.
Για όσο καιρό θέλει η μοίρα να είμαι μέλος του bookcrossing,οποιαδήποτε εισαγωγή παρόμοια με αυτή του παρόντος νήματος,θα λάβει ομοειδή απάντηση.
Επειδή πάλι μου είναι αδύνατον να ανιχνεύω δι ενστίκτου διαθέσεις πίσω απ'τίς λέξεις,να χρησιμοποιώ προστακτικές,να νοηματοδοτώ αρνητικά λέξεις με βαρύ σημαινόμενο,να σκιαμαχώ με φαντασιώδεις αιτιάσεις και τέλος επειδή προσέχω πολύ ώστε αυτά που γράφω να μην δώσουν ούτε καν την υποψία μιας ειρωνικής συμπεριφοράς,προτιμώ να σιωπήσω.
Profile Image
Όπως μόλις έγραψα και στους φίλους από Πύργο, χαίρομαι πάρα πολύ για την πρωτοβουλία σας.

Να ενημερώσω ότι προς το παρόν έχω αφραγκίες, αλλά θα σας έχω στο νου μου, προκειμένου να σας στείλω κάτι. Δεν ξέρω ακόμα πόσα βιβλία θα εξασφαλίσω και πότε, αλλά κάτι θα κάνω...:-)
Profile Image
Αντιγράφω αυτό που λέω κάθε φορά σε ανθρώπους που θέλουν να ξεκινήσουν μια κοινότητα bookcrossing στην περιοχή τους.
Δεν χρειάζονται χρήματα και ένας σκαζμός βιβλία. Μπορούμε να πάμε με τους φίλους μας σε ένα καφέ που συχνάζουμε και ξέρουμε ότι διάκειται ευμενώς (τι είπα πάλι! ) να μιλήσουμε με τους ιδιοκτήτες να φτιάξουμε ένα "ραφάκι" απελευθέρωσης. Όχι καμιά βιβλιοθηκάρα με συγκεκριμένα βιβλία, πχ και αστυνομικά έχω λέγετεεεε. Μια όμορφη γωνίτσα κάπου που θα φαίνεται, με βιβλία που απέξω θα έχουμε βάλει αυτοκόλλητα του bookcrossing κι από'μέσα φυλλάδια, ώστε να βλέπουν οι ενδιαφερόμενοι τι και πως. Ή σε κάποιον χώρο πολιτισμού, που θα δεχτούν να μας φιλοξενήσουν. Ακριβώς έτσι ξεκινάνε οι κοινότητες και οι ζώνες απελευθέρωσης. Με φίλους και φιλικούς ιδιοκτήτες.
Σε σπίτια θα μαζευτούμε αργότερα, αφού στρώσει το πράμα, για να φάμε ή να ξεκινήσουμε κάτι ή να οργανωθούμε. Το στήσιμο βιβλιοθήκης δεν είναι δύσκολο, μη φαντάζεστε μόνο έπιπλα και πολύ χώρο. Θέλει μόνο βιβλία, φαντασία και μεράκι. Και σίγουρα όλο και κάποιο βιβλίο θα περισσεύει, όλο και κάποιο παζάρι θα γίνει με βιβλία του ενός ευρού (το ευρώ, του ευρού). Τα καταχωρούμε στο νικ μας, δεν τα πάμε χύμα γιατί έτσι και να τα πιάσει κάποιος, που θα το δούμε;
Μπορείτε να βρείτε να εκτυπώσετε ετικέτες και φυλλάδια από εδώ:

https://app.box.com/---/bookcrossing

Αν ορίσετε μια σταθερή μέρα του μήνα για να μαζεύεστε, βγάλετε και ανακοίνωση στο φόρουμ ώστε να το δουν κι άλλοι, θα εκπλαγείτε ευχάριστα ανακαλύπτοντας κι άλλα μέλη.

Εσείς οι Πατρινοί φίλοι, για δείτε εδώ:
http://www.bookcrossing.com/---/523576/
και
http://www.bookcrossing.com/---/528269/

Εμείς εδώ στην Αθήνα αλλά και σε άλλες πόλεις είμαστε στη διάθεσή σας.

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.