4 journalers for this copy...

|
Journal Entry 1 by maijuli from Haapajärvi, Pohjois-Pohjanmaa Finland on Tuesday, August 31, 2010
"Laura nauttii psykologin työssään katastrofien läheisyydestä. Mutta koulutuksesta ei ole apua, kun oman aviomiehen ajan ja huomieon varastaa joku toinen." takakannesta Luin kirjaa aika pitkällä aikavälillä, mutta onneksi henkilöhahmoja ei ollut kauheasti, niin ei sen takia tarvinnut ainakaan selailla lukemistaan. Kirja oli mielenkiintoisesti kirjoitettu ja siinä sivuttiin monia tärkeitä teemoja: lapsen kaipuuta, rakkautta, lapsuutta. Osuvia lausahduksia, paljon yksityiskohtien kertoilemista. Ei ollut mitenkään kevyttä luettavaa...
|
|

|
Journal Entry 2 by stinaP at Raahe, Pohjois-Pohjanmaa Finland on Saturday, September 04, 2010
Katastrofit tuovat juuri nyt mieleen chileläiset kaivosmiehet. Mahtaa siellä olla traumapsykologille töitä.. Ja parisuhdeasiat ovat tietysti mielenkiintoisia, jos niitä vain käsitellään "oikealla tavalla", siis jotenkin, hm, rakentavasti eikä vaan lässynlässyn- tai paska ämmä/äijä-tyylisesti.
|
|

|
Journal Entry 3 by stinaP at Raahe, Pohjois-Pohjanmaa Finland on Wednesday, July 06, 2011
Pirjo Hassisen kirjoista olen tykännyt vaihtelevalla menestyksellä. Tämä ei nyt jostain syystä kolahtanut. Ehkä pitäisi olla erilainen mielentila tms. Tämä kirja saa nyt jatkaa matkaansa, meillä on miitti Raahessa tänään.
|
|

|
Journal Entry 4 by Jaatiina at Leivonmäki, Keski-Suomi Finland on Wednesday, July 06, 2011
Kirja lähti miitistä mukaani, koska se meinasi jäädä muuten pöydälle... Tästä minulla on myös toinen, rekisteröimätön kappale omassa hyllyssäni, mutta luen nyt jomman kumman.
|
|

|
Journal Entry 5 by Jaatiina at Leivonmäki, Keski-Suomi Finland on Monday, July 11, 2011
Pidin loppujen lopuksi kirjasta, vaikka minulla oli hieman ennakkoluuloja Pirjo Hassisen tuotantoa kohtaan. Muutamia kirjoja olen häneltä lukenut, vaihtelevalla menestyksellä. Siitä on kuitenkin vuosia aikaa. Kielestä tykkäsin, sujuvaa suomea. Henkilöihin en osannut samastua, he eivät olleet minusta kovin kiinnostavia. Viimeinen luku kuitenkin jätti hyvän mielen, kun osa arvoituksista ratkesi... Lauran tavasta ratkaista (?) elämäntilanteensa en pitänyt. Kovin paljon en kirjasta halua sanoa, koska en tahdo paljastaa juonta uusille lukijoille.
|
|

|
Journal Entry 6 by Tintti at Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Sunday, October 09, 2011
Hämärän mielikuvan mukaan olen ehkä lukenut yhden Pirjo Hassisen kirjan aikaisemmin, mutta se ei selvästikään ole jäänyt kovin elävästi mieleen. Päädyin kuitenkin ottamaan tämän kirjan tapaamisesta mukaan, lähinnä sen takia, että näen Pirjo Hassista jatkuvasti ruokaostoksilla lähikaupassani, joten pitäähän hänelle antaa mahdollisuus.
|
|

|
Journal Entry 7 by Tintti at Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Friday, April 20, 2012
Eipä tämä oikein kolahtanut. Mietin lukiessani, että mikä tämän kirjan kohderyhmä on, kun välillä ollaan olevinaan tosi rohkean eroottista, mutta sitten pelkkä fistfuckingin mainitseminen tekee eräästä henkilöstä todella epäilyttävän tyypin päähenkilöiden silmissä. Muutenkin henkilöt ja heidän toimintansa oli epäuskottavaa (esim. Essin suhde Kimmoon oli jotenkin ihan absurdi). Ja kertojaääni Laura se vasta rasittava tapaus olikin vauvakuumeineen. Olen Jaatiinan kanssa samaa mieltä Lauran ratkaisusta, mutta valitettavasti se ei yllättänyt yhtään...ja koko tarina loppuratkaisukin oli jotenkin ihan uuno. No, joka tapauksessa luin kirjan loppuun kun halusin tietää mitä Essille tapahtui, eli jotain pientä kiinnostusta juoni onnistui herättämään. Tyyli ja henkilöt vaan risoivat niin paljon että päällimmäinen tunne kirjasta on ärsytys ja pettymys.
|
|