corner corner Alkutuuli

Medium

Alkutuuli
by Bo Carpelan | Literature & Fiction
Registered by Fiellu of Lappeenranta, Etelä-Karjala Finland on Saturday, September 05, 2009
This book has not been rated. 

status (set by eijukka): travelling


This book is in the wild! This Book is Currently in the Wild!

3 journalers for this copy...

Journal Entry 1 by Fiellu from Lappeenranta, Etelä-Karjala Finland on Saturday, September 05, 2009

This book has not been rated.

"Minä kirjoitan sinulle päiväkirjaa, saat sen osana minusta sitten kun tulet takaisin... - Daniel Urwind, 53-vuotias antikvaarinpitäjä, palaa lentokentältä; vaimo Maria on lähtenyt vuodeksi Bostoniin. Mies näkee näyn jota ei osaa selittää, ei tiedä uskooko todeksi. Rikas, kaunisviritteinen romaani ihmisen sisäisestä elämästä."

Carpelanin romaani helsinkiläisestä kerrostalosta on oma teatterinsa, galleriansa ja konserttisalinsa - Helsingin Sanomat.
 


Journal Entry 2 by Fiellu from Lappeenranta, Etelä-Karjala Finland on Tuesday, September 08, 2009

This book has not been rated.

Teos oli ehkä pienoinen pettymys mulle "Kesän Varjot" teoksen jälkeen. Juoni tempoili liikaa menneisyyden ja nykyisyyden välillä ilman selkeää rajaa kummasta puhutaan. En saanut teoksesta oikein otetta ja mietin jo välillä että pitäisikö jättää kesken. 


Journal Entry 3 by Fiellu at Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Thursday, September 10, 2009

This book has not been rated.

Released 2 yrs ago (9/10/2009 UTC) at Jyväskylä, Keski-Suomi Finland

CONTROLLED RELEASE NOTES:

CONTROLLED RELEASE NOTES:

Otan mukaan BC-tapaamiseen. 


Journal Entry 4 by Tintti from Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Thursday, September 10, 2009

This book has not been rated.

Otin kirjan tapaamisesta ihan uteliaisuudesta, koska en ole lukenut yhtään Carpelania. Tarkoitus on siis sivistyä hieman. :)

Edit: ääh, en minä saanut tätä luettua loppuun tällä kertaa. Tavallaan kyllä tykkäsin tyylistä, mutta nyt ei vaan ollut oikea hetki tällaiselle kirjalle.  


Journal Entry 5 by eijukka at Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Friday, November 25, 2011

This book has not been rated.

Nappasin kirjan miitistämme, koska pidin kovasti edellisestä lukemastani Carpelanin kirjasta. Alkusivut tuntuivat hyvin runollisilta. Pidin kovasti tilanteeseeni sopivasta kohdasta: "Mutta minä suojaudun, ympäröin itseni kirjoilla, niiden vaitiolo ei vaadi mitään, ne ovat, ne elävät, ovat kenen tahansa avattavissa, päinvastoin kuin me ihmiset."
Jatkan lukemista. 


Journal Entry 6 by eijukka at Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Thursday, January 19, 2012

This book has not been rated.

ja kyllähän tämän 1993 Finlandia-palkitun kirjan lukeminen on vienyt aikaa!! Kirja ei todellakaan päästä lukijaansa helpolla. Yksi lause saattaa olla jo kokonainen maailma ja kun virke(?) saattaa olla 38 rivin pituinen, niin ajatus lähtee helposti harhailemaan. Carpelan luettelee myös mielellään sanoja ja sekin hieman vaikeutti lukemistani. Pieni pätkä kerrallaan oli lukemisstrategiani. Mutta jännä juttu on se, että tästä kirjasta olisi helppo kirjoittaa kommentteja vaikka kuinka. En kuitenkaan ole mikään kirjallisuudentutkija, joten vain muutama ajatus ja itseäni koskettanut lainaus.

Taiteilijaromaanihan tämä on puhtaimmillaan- tuuli, siivet ja lentäminen edustanevat taiteellisuutta ja mielikuvitusta. Kuolleet heräävät henkiin ja huoneisiin ilmestyy haamuja.
"Yöllä vallitsee anarkia, päivällä säteilee hiljaisesti tottumus, harmaa ja kestävä."

Sanoja tulee kuin putouksena ja välillä on hukkumaisillaan niihin. Toisaalta ajatukset ovat niin kristallinkirkkaita. "Jospa jotkut meistä elävät koko elämänsä varjoina ja tulevat todellisiksi vasta jonkun toisen muistissa - ja sydämessä?"
"Ainoa, mihin me vanhat takerrumme, ovat salaisuudet ja kummalliset unet."

Ehkä täytyy olla hieman vanha ennen kuin jaksaa miettiä näitä Carpelanin ajatuksia, puhumattakaan niiden ymmärtämisestä. Eikä taidetta onneksi tarvi aina ymmärtääkään, riittää että se jotenkin koskettaa ja kyllä tämä kirja sen teki, vaikka moni kohta jäi ymmmärtämättä ja välillä sisu loppui :). Kärsivällisyyden harjoittamisessa tämä kirja on varmasti oivalllinen apu!!
 


Journal Entry 7 by eijukka at Jyväskylän yliopisto, päärakennus in Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Friday, January 27, 2012

This book has not been rated.

Released 4 mos ago (1/27/2012 UTC) at Jyväskylän yliopisto, päärakennus in Jyväskylä, Keski-Suomi Finland

WILD RELEASE NOTES:

Osallistun runovapautushaasteeseen vapauttamalla kirjan mukana yhden mielirunoistani: Giannis Ritsosin runokirjasta Valoon ja tuuleen. Kirja vapautuu Yliopiston päärakennukseen 27/28.1. 




Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.