
|
Journal Entry 1 by taavina from Raahe, Pohjois-Pohjanmaa Finland on Thursday, January 01, 2009
"Yhdentoista vuoden hiljaisuuden jälkeen tunnettu ruotsalainen agentti Carl Hamilton tekee räväkän paluun. Massiivista terrori-iskua suunnittelevat palestiinalaiset kehittävät yhteistyössä venäläisten kanssa sukellusveneen, joka muistuttaa uponnutta Kursk-ydinsukellusvenettä, mutta on tekniikaltaan paljon uudenaikaisempi. Palestiinalaisia johtaa rautainen nainen, Madame Terroriksi kutsuttu Mouna al Husseini, joka virallisten tietojen mukaan tapettu jo kahdesti. Sukellusveneen miehistöön kuuluu venäläisiä ja palestiinalaisia, mutta kulttuurierojen aiheuttamat ristiriidat vaarantavat koko hankkeen. Joukon komentajaksi tarvitaan kokenut henkilö, joka ei ole arabi eikä venäläinen, mutta joka osaa venäjää, englantia ja mielellään arabiaa. Lisäksi hänen täytyy olla oikea meriupseeri. On vain yksi henkilö, joka täyttää vaatimukset: salanimellä Charles Hamlon esiintyvä Carl Hamilton." Etukansi kertoo, että tämä on ollut Ruotsin myydyin kirja vuonna 2006! Ruotsinkielinen alkuteos vuodelta 2006, tämä Bazar-pokkari on painettu 2008.
|

|
Journal Entry 2 by taavina from Raahe, Pohjois-Pohjanmaa Finland on Saturday, March 21, 2009
Kirjan alkupuolella minua ajoittain epäilytti, olisiko kirja epämiellyttävän väkivaltainen ja sotaisa. Sellaista tunnetta ei onneksi sitten tullut. Juoni oli mielenkiintoinen ja aihe ajankohtainen. Israelin hyökkäykset Gazaan ovat juuri olleet uutisissa. Yhdysvaltoihin saatiin uusi presidentti, miten hän ehkä tulee muuttamaan maailmanpolitiikkaa? Jännäriksi siis varsin ajatuksia herättävä kirja. Joskus kauan sitten olen lukenut Alistair MacLeanin kirjoja, olikohan niissä jotain samaa kuin tässä?
|

|
Journal Entry 4 by Appelsiini at Valkeakoski, Pirkanmaa Finland on Friday, June 18, 2010
Tuli Sikasäkistä :) Vaikuttaa oikein mielenkiintoiselta, en taida olla lukenut ko. kirjailijan kirjoja, aivan uusi tuttavuus. Kiitos!
|