corner corner Eric - Taistelu elämän puolesta

Medium

Eric - Taistelu elämän puolesta
by Doris Lund | Biographies & Memoirs
Registered by Valpuri of Wakefield, West Yorkshire United Kingdom on Sunday, March 11, 2007
Average 5 star rating by BookCrossing Members 

status (set by SinER): travelling


This book is in the wild! This Book is Currently in the Wild!

2 journalers for this copy...

Journal Entry 1 by Valpuri from Wakefield, West Yorkshire United Kingdom on Sunday, March 11, 2007

This book has not been rated.

17-vuotias Eric sairastuu leukemiaan. Hänen äitinsä on kirjannut romaanimuotoon poikansa elämän viimeiset vuodet. Tauti heittelee Ericiä, välillä hän on huonossa kunnossa, välillä voimissaan. Välillä lääkkeet, joita kokeillaan lukuisia erilaisia, saavat hänet kärsimään. Sairauden kanssa eläminen kasvattaa kovalla kädellä koko perhettä. Eric on vahvatahtoinen ja pyrkii toteuttamaan unelmiaan sairaudesta huolimatta. Hän tasapainottelee sairaalaelämän ja normaalielämän välillä. Kirjassa tulee kauniisti esiin sairaalassa kuukausia viettävien potilaiden yhteisö, jossa vallitsee syvä solidaarisuus. Sairaala on myös helvetti paitsi sairauden aiheuttamien kärsimysten vuoksi, myös siksi, että liian usein sairaalassa alkanut ystävyys päättyy kuolemaan.
---------------------
Suuren Suomalaisen Kirjakerhon "suklaarasia"sarjaa. Sain kirjan sukulaisilta vapauttamista varten. 


Journal Entry 2 by Valpuri from Wakefield, West Yorkshire United Kingdom on Sunday, February 03, 2008

4 out of 10

Koskettava tarina Ericin äidin näkökulmasta kerrottuna. Sairaala- ja sairastarinat eivät itseäni yleensä niin kovasti kiinnosta, mutta kun aloitin tämän kirjan lukemisen, ei missään vaiheessa tullut mieleen lopettaa kesken. Mielenkiintoista olisi tietää, olisikohan Ericin leukemia nykypäivän lääketieteen avulla saatu ehkä kokonaan parannettuakin?
-----------
Kirja jatkaa matkaansa postin välityksellä, hyviä lukuhetkiä! 


Journal Entry 3 by SinER from Oulu, Pohjois-Pohjanmaa Finland on Monday, February 11, 2008

This book has not been rated.

kirja tullut turvallisesti perille kiitos. 


Journal Entry 4 by SinER at Oulu, Pohjois-Pohjanmaa Finland on Tuesday, June 22, 2010

7 out of 10

Kiitos tästä lukuelämyksestä. Kaunis ja liikuttava tarina. Luin melkein yhdeltä istumalta koko kirjan. Yhdyn edellisen mielipiteisiin ja pohdin ihan samaa, että olisiko Eric parantunut josolisi sairastunut nyt 2010?

Vapauttanen kirjan tässä kesän kuluessa.

 


Journal Entry 5 by SinER at Pääkirjasto ala-aula in Oulu, Pohjois-Pohjanmaa Finland on Saturday, June 26, 2010

This book has not been rated.

Released 1 yr ago (6/28/2010 UTC) at Pääkirjasto ala-aula in Oulu, Pohjois-Pohjanmaa Finland

WILD RELEASE NOTES:

MAANANTAINA 28.06.2010

Vaihtohyllyyn. 




Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.