corner corner Näkymätön Elina

Medium

Näkymätön Elina
by Kerstin Johansson i Backe | Teens
Registered by AspenYard of Turku, Varsinais-Suomi Finland on Wednesday, May 09, 2007
Average 9 star rating by BookCrossing Members 

status (set by Niksu): travelling


This book is in the wild! This Book is Currently in the Wild!

5 journalers for this copy...

Journal Entry 1 by AspenYard from Turku, Varsinais-Suomi Finland on Wednesday, May 09, 2007

This book has not been rated.

Pre-numbered label used for registration.

Koulussa Elina ei ole kukaan. Vaikka hän kuinka yrittää saada selvää kummallisista ruotsinkielisistä sanoista, opettaja löytää vain moitittavaa. Elina tuntee kutistuvansa yhä pienemmäksi ja kouluunmeno muuttuu yhä vaikeammaksi.
Suo on Elinan valtakuntaa. Siellä hnen nimensä on Solveig ja hänellä on näkymättömiä ystäviä: Hieno-Keiju, Kukka-koivu ja Taika-Feeri. Eikä kukaan muu tiedä, että suolla asuu myös isän henki, jolle Elina voi kertoa kaiken.
Sitten koulun ruokalassa tapahtuu jotain nöyryyttävää. Mutta Elina ei aio antaa periksi. Ennemmin hän muuttuu vaikka näkymättömäksi.

Kirjaan pohjautuvan samannimisen elokuvan on ohjannut Klaus Härö. Tuotanto Kinoproduction Oy.
 


Journal Entry 2 by AspenYard from Turku, Varsinais-Suomi Finland on Wednesday, May 09, 2007

This book has not been rated.

Olen lukenut tämän kirjan joskus parisen vuotta sitten, uteliaisuudesta, koska ko. elokuvaa silloin juuri kehuttiin. Luin äskettäin tämän uudestaan - herkästi ja älykkäästi kirjoitettu, jätetty lukijalle tilaa eläytyä ja miettiä.

Osallistun tällä kirjalla Elokuvakirja-haasteeseen


Journal Entry 3 by AspenYard at Alejanda in Pori, BookCrosser -- Controlled Releases on Monday, May 14, 2007

This book has not been rated.

Released 5 yrs ago (5/15/2007 UTC) at Alejanda in Pori, BookCrosser -- Controlled Releases

WILD RELEASE NOTES:

RELEASE NOTES:

Lukuiloa. 


Journal Entry 4 by Alejanda from Pori, Satakunta Finland on Wednesday, May 16, 2007

This book has not been rated.

Kiitos kovasti kirjasta! Ja kiitokset myös kuriiri arjamaarialle. Tämä kirja kiilaa tyylikkäästi lukupinon kärkeen. 


Journal Entry 5 by Alejanda from Pori, Satakunta Finland on Thursday, May 17, 2007

10 out of 10

Viime vuosina on puhuttu paljon koulukiusaamisesta, mutta koko puhetulvan ja kirjoittelun aikana kukaan ei ole maininnut sanallakaan sitä kaikkein ilkeintä ja tuhoisinta kiusaajaryhmää, eli OPETTAJIA! Lapset eivät ole tyhmiä. He huomaavat kyllä hyvin pian, kuka on se joukon lainsuojaton. Ja lapsi saadaan hyvin äkkiä uskomaan, että hän on huono, tyhmä ja kelvoton. Elinaa tuli todella surku, mutta hän oli kaikesta huolimatta todella onnekas, koska toiset oppilaat eivät lähteneet opettajan kiusaamiseen mukaan. Se tekikin tästä kirjasta sadun eikä totta.

Kiitos, että sain kirjan luettavakseni.

EDIT 19.9.2007
Kirja jatkaa matkaansa sikasäkin kautta. Lukuiloa.

KTMC 2007 #51 


Journal Entry 6 by Valpuri from Wakefield, West Yorkshire United Kingdom on Friday, September 28, 2007

This book has not been rated.

Kirja saapui perille, kiitokset Alejandalle tästä mainiosta "siasta säkissä"! Olen elokuvan nähnyt aikoinani ja tykkäsin tosi paljon, ja niinpä kirjan ensimmäisen sivun perusteella olinkin jo melkein varma että tästä kirjasta täytyy olla kyse. Koskapa en ole kuitenkaan kirjaa vielä aiemmin lukenut, oikein mielelläni siihen nyt tutustun. 


Journal Entry 7 by Valpuri from Wakefield, West Yorkshire United Kingdom on Wednesday, November 07, 2007

9 out of 10

Hieno kirja. Voisin suositella tätä kirjaa luettavaksi ihan jokaikiselle, sillä kaikilla on - iästä ja elämäntilanteesta riippumatta - varmasti kokemuksia vastaavista tilanteista, olipa sitten kyse koulusta tai vaikkapa työpaikasta. Tosielämässä valitettavasti tarinalla ei aina ole onnellista loppua. Esimiesasemassa oleville tässä on muuten oiva opetus siitä, kuinka auktoriteetille ja arvostukselle käy, jos ryhtyy omaa asemaansa pönkittämään muita alistamalla. 


Journal Entry 8 by Valpuri at Kahvila Kaneli, Kauppakatu 22 in Kuopio, Pohjois-Savo Finland on Wednesday, November 07, 2007

This book has not been rated.

Released 4 yrs ago (11/8/2007 UTC) at Kahvila Kaneli, Kauppakatu 22 in Kuopio, Pohjois-Savo Finland

WILD RELEASE NOTES:

RELEASE NOTES:

Kirja vapautuu bookcrossaajien tapaamisessa. Jos kirja jää villisti vapauteen, lisään tänne tarkemmat tiedot sijainnista tapaamisen jälkeen. 


Journal Entry 9 by halonhakkaaja from Kuopio, Pohjois-Savo Finland on Friday, November 09, 2007

This book has not been rated.

Kirja tarttui mukaan eilisestä miitistä. 


Journal Entry 10 by halonhakkaaja from Kuopio, Pohjois-Savo Finland on Sunday, November 18, 2007

8 out of 10

Koskettava tarina. Ehdottomasti lukemisen arvoinen. En ole nähnyt elokuvaa, mutta kirjasta ei jäänyt sellaista oloa, että se olisi välttämätöntä nähdä. Tuntui että kirjassa oli jo kaikki. 


Journal Entry 11 by wingNiksuwing from Helsinki, Uusimaa Finland on Tuesday, April 15, 2008

This book has not been rated.

Purjehduskilpailun voittaja tuulettaa korkeimmalla korokkeella. Kiitos haasteesta ja kirjasta halonhakkaajalle!

Edit: Niin ja asianmukaisesta kortista tietenkin:) 


Journal Entry 12 by wingNiksuwing from Helsinki, Uusimaa Finland on Wednesday, April 16, 2008

This book has not been rated.

Aloin lukea kirjaa viime yönä unta odotellessa ja luin nyt illalla loppuun. Jotkut kirjat (Esim. Hilja Valtoset, Lotta-kirjat) sopivat paremmin unettomaan yöhön kuin toiset. Näkymätön Elina sopi loistavasti.

Aivan ihana pikkuinen kirja! Niiskutin lopussa, ei muu auttanut. Leffaa en ole nähnyt mutta jos se joskus vastaan sopivasti tulee niin katson ehdottomasti. Kiitos halonhakkaajalle vielä kirjasta! 


Journal Entry 13 by wingNiksuwing at Mäkelänrinteen uimahalli in Helsinki, Uusimaa Finland on Sunday, August 31, 2008

This book has not been rated.

Released 3 yrs ago (8/31/2008 UTC) at Mäkelänrinteen uimahalli in Helsinki, Uusimaa Finland

WILD RELEASE NOTES:

WILD RELEASE NOTES:

Aulassa penkillä.

Keep Them Moving-haaste #79. 




Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.