corner corner Skam

Medium

Skam
by Karin Alvtegen | Mystery & Thrillers
Registered by wingDeepswampwing of Oskarshamn, Småland Sweden on Wednesday, June 28, 2006
Average 8 star rating by BookCrossing Members 

status (set by OsloS-OBCZ): travelling


This book is in the wild! This Book is Currently in the Wild!

3 journalers for this copy...

Journal Entry 1 by wingDeepswampwing from Oskarshamn, Småland Sweden on Wednesday, June 28, 2006

This book has not been rated.

Monika och Maj-Britt är vid första anblicken så olika som två människor kan vara. Monika är både utåtriktad och framgångsrik i sitt arbete som överläkare, medan Maj-Britt är en kraftigt överviktig ensling som snabbt bryter ner varje person som hemtjänsten vågar skicka. De har dock en sak gemensam - ett smärtsamt förflutet som gör att de inte vågar låta någon komma dem nära. Både Monika och Maj-Britt drabbas till slut av händelser som återuppväcker de onda minnena och deras liv kommer att förändras för alltid. Men det är först när de två främlingarna möts som allt ställs på sin spets: Kommer de att kunna försonas med sitt förflutna, med skammen? Eller måste något offras på vägen?

Karin Alvtegens fjärde bok Skam är en spännande och omskakande skildring om rädslans makt, om sträng religiös uppfostran och förbjuden sexualitet. Och om den största skammen av dem alla: Att aldrig ha känt sig älskad.
Karin Alvtegen debuterade med Skuld 1998 och har sedan dess gett ut ytterligare två uppmärksammade böcker. Saknad (2000) belönades med Skandinaviska Kriminalsällskapets utmärkelse Glasnyckeln för bästa skandinaviska kriminalroman och nominerades till Polonipriset. Svek (2003) nominerades till Glasnyckeln och Svenska Deckarakademins pris för Årets bästa svenska kriminalroman. Svek är också en försäljningssuccé och har hittills sålt i över 200 000 exemplar och legat på topplistorna i flera länder. Karin Alvtegens böcker är översatta till 21 språk och filmrättigheterna har sålts till det brittiska produktionsbolaget SMG som nyligen gjort tv-serie av Saknad och som också ska filma Svek.

 


Journal Entry 2 by wingDeepswampwing at Another BookCrosser, RABCK -- Controlled Releases on Sunday, March 01, 2009

This book has not been rated.

Released 3 yrs ago (3/1/2009 UTC) at Another BookCrosser, RABCK -- Controlled Releases

CONTROLLED RELEASE NOTES:

CONTROLLED RELEASE NOTES:

Firar 3 år med bookcrossing!
Det fanns plats i paketet...

The Ultimate Challenge 2009
RABCK challenge 2009
 


Journal Entry 3 by shimi from Nordre Aker bydel, Oslo fylke Norway on Wednesday, March 04, 2009

This book has not been rated.

Jeg liker Karin Alvtegen! Tusen takk for bokoverraskelse, Deepswamp! :) 


Journal Entry 4 by shimi from Nordre Aker bydel, Oslo fylke Norway on Monday, March 29, 2010

8 out of 10

Min 3. bok av Karin Alvtegen skuffer ikke. Interessante skjebner og en spennende sammenvevd historie, som ble min ikke helt typiske påskekrim i år! :) 


Journal Entry 5 by shimi at OsloS-OBCZ in Oslo Sentrum, Oslo fylke Norway on Thursday, April 22, 2010

This book has not been rated.

Released 2 yrs ago (4/22/2010 UTC) at OsloS-OBCZ in Oslo Sentrum, Oslo fylke Norway

WILD RELEASE NOTES:

WILD RELEASE NOTES:

I bokhylla. 


Journal Entry 6 by wingOsloS-OBCZwing from Oslo Sentrum, Oslo fylke Norway on Monday, April 26, 2010

This book has not been rated.

Sluppet fri i sonen. Tusen takk! :-) 




Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.