corner corner Jään ja tuulen kevät

Medium

Jään ja tuulen kevät
by Sirpa Kähkönen | Literature & Fiction
Registered by winglukutuoliwing of Tampere, Pirkanmaa Finland on Friday, January 13, 2012
This book has not been rated. 

status (set by lukutuoli): to be read


1 journaler for this copy...

Journal Entry 1 by winglukutuoliwing from Tampere, Pirkanmaa Finland on Friday, January 13, 2012

This book has not been rated.

Löysin tämän toivelistakirjani kirpparilta, sarjan kolmas osa.

Takakannesta:

"Kiitävän hetken ajan Hilda toivoi, että kukaan ei kulkisi pihalla juuri nyt ja näkisi miestä hänen ikkunassaan, ja sitten hän ajatteli: ja viis minä siitäkin.

Talvella 1940-1940 ja sitä seuraavana keväänä Saksa näyttää voimattomalta ja Suomessa ajatellaan, että on yksimielisesti mentävä uuteen Eurooppaan.

Tuomen pihapiirissä tapahtuu; Anna pääsee töihin ravintola Tatraan, hieman sotapainajaisistaan tointunut Lassi yrittää osansa perheen eteen, Hilda etsii paikkaansa uudessa maailmassa. Karjalan-siirtolainen Helvi Martiskainen palaa tyttärensä Marin kanssa. Varakas mutta sosiaalisesti valveutunut rouva Lehtivaara tuo väriä elämään.

Äkkiä kaikki on toisin. Koko Eurooppa on liikkeessä. Saksa rynnistää kohti itää, ja Suomi liittyy rintamaan. Uskotaan, että kaikki on selvää muutamassa viikossa ja miehet pääsevät kotiin autoa korjaamaan.

Mutta talvi tekee jo tuloaan kesän alla."
 




Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.