corner corner Kerjäläinen ja jänis

Medium

Kerjäläinen ja jänis
by Tuomas Kyrö | Literature & Fiction
Registered by winglukutuoliwing of Tampere, Pirkanmaa Finland on Sunday, December 25, 2011
This book has not been rated. 

status (set by lukutuoli): permanent collection


1 journaler for this copy...

Journal Entry 1 by winglukutuoliwing from Tampere, Pirkanmaa Finland on Sunday, December 25, 2011

This book has not been rated.

Joululahjaksi 2011, jäänee pysyväishyllyyn.

Esittely www.bookplus.fi -sivuilla:


"Romanialainen Vatanescu haluaa itselleen tulevaisuuden ja pojalleen nappulakengät. Matka kerjäläiseksi kylmään ja pimeään maahan alkaa. Vatanescu tuntee Suomen Arto Paasilinnan romaaneista, mutta kovin toisenlaiselta maa asvaltin pinnasta polvillaan katsottuna vaikuttaa.Tulee konflikti, jonka jälkeen Vatanescun on paettava niin kansainvälistä rikollisuutta kuin suomalaista poliisiakin. Pakomatkalla sankarimme löytää kohtalotoverin, kuolemaantuomitun citykanin. Yhteinen matka kuljettaa kerjäläistä ja kania ensin Lappiin marjanpoimijoiksi, sitten Kansallis-Ideaparkin rakennustyömaalle - ja lopulta suomalaisen politiikan huipulle.Kerjäläinen ja jänis on kiihkeätempoinen ja lämminhenkinen satiiri Suomesta ja Euroopasta, rikkaista ja köyhistä, almuista, aatteista ja armosta. Kyrömäistä terää unohtamatta. Mukana kuvioissa pyörivät myös venäläinen ihmiskauppias Jegor, kiinalainen kokki Ming, suomalainen ukko Harri Pykström ja virolainen rakennusmies Öunap. Tarinan erityisvieraana piipahtaa maan johtava populistipoliitikko Simo Pahvi.Kyrön uusin romaani Kerjäläinen ja jänis pohjautuu tekijän samannimiseen kuunnelmaan, joka sai ensiesityksensä YLE:n Radio 1:ssä 27.3.2011." 


Journal Entry 2 by winglukutuoliwing at Tampere, Pirkanmaa Finland on Saturday, January 07, 2012

This book has not been rated.

Mielensäpahoittaja -kirjan jälkeen tähän kohdistui suuria odotuksia, mutta kirja oli pienoinen pettymys. Toki tarinassa oli hersyvän hauskoja kohtia, jotka saivat minut pyrskähtelemään ääneen, ja osuvaa yhteiskunnallista kritiikkiä, mutta kokonaisuus ei sitten oikein jaksanut kannatella. Varsinkin Simo Pahvi -nimisen pääministerin ja politiikan kuvauksen osuus lopussa alkoi uuvuttaa.
Tämä kirja oli yleisolemukseltaan jotenkin maskuliininen, joten jätän opuksen kotihyllyyn noiden miespuolisten perheenjäsenen luettavaksi ja arvioitavaksi. Saattaisivat tykätäkin. 




Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.