
|
Journal Entry 1 by Chania from Kokkola, Keski-Pohjanmaa Finland on Tuesday, December 06, 2011
Sairaanhoitaja Caroline Kelley on elämänsä tähänastiset 35 vuotta keskittynyt hoitamaan toisia: leikittänyt pikkuveljiään ja laitellut vaippoja heidän suihkuttelevien pippeleittensä peitoksi, hieronut isänsä niskaa, etsinyt äidilleen radiosta oopperaohjelmia, teroittanut sairaanhoidonopettajansa kyniä, vahannut hänen Volkkariaan, toiminut ison miehen pikku rouvan, rakastajattarensa tyttären varaäitinä, yksinhuoltajana omille pojilleen, vastuullisessa ja raskaassa työssä sairaalan ensiapuklinikalla. Vihdoin Carolinen voimat ehtyvät ja hän päätyy terapiaan, jonka antaja, lähes hänen äitinsä ikäinen Hannah Burke, on kasvanut Australiassa ja Englannissa, kokenut sodan ja kahden lapsen kuoleman. Parantaja ja parannettava joutuvat kumpikin puntaroimaan omaa maailmaansa, omia auttamismotiivejaan ja monisärmäistä suhdettaan, joka valottuu lämpimän ja railakkaan humoristisesti myös heidän perheidensä ja monenkirjavien mies- ja naissuhteidensa kautta. Ja vähitellen ahdistunut Caroline vapautuu, löytää oman tiensä iloon ja omanarvontuntoon.
|

|
Journal Entry 2 by Chania at Kokkola, Keski-Pohjanmaa Finland on Tuesday, December 06, 2011
Piti mennä suoraan avl-hyllyyn, anteeksi. Olen tämän lukenut joskus vuosia, vuosia sitten.
|

|
Journal Entry 3 by Chania at Kokkolan kirjasto, bookcrossing-hylly in Kokkola, Keski-Pohjanmaa Finland on Tuesday, January 03, 2012
Released 4 mos ago (1/3/2012 UTC) at Kokkolan kirjasto, bookcrossing-hylly in Kokkola, Keski-Pohjanmaa Finland WILD RELEASE NOTES:
Kirjaston BC-hyllylle, toivottavasti uusi lukija löytyy :)
|