4 journalers for this copy...

|
Journal Entry 1 by Tintti from Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Sunday, October 09, 2011
Takakannesta: "Lorna Byrne on lapsesta asti nähnyt enkeleitä ja henkiolentoja sekä kyennyt kokemaan ennalta tulevia tapahtumia. Enkeleitä hiuksissani on hänen tarinansa." Ihan mukava luettava, vaikka ei tästä mitään suuria elämyksiä saanut. Pidin Byrnen maanläheisestä asenteesta, hän ei tunnu pitävän itseään mitenkään erikoisena tai parempana ihmisenä kyvyistään huolimatta. Pidin myös hänen avomielisyydestään, siitä ettei hän tuomitse ihmisiä uskonnon tai uskonnottomuuden perusteella. Pitempi arvio on blogissani: http://sanojenjano.blogspot.com/2011/07/enkeleita-onko-heita.html
|
|

|
Journal Entry 2 by Tintti at Wilhelmina -kahvila / konditoria in Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Sunday, October 09, 2011
Released 7 mos ago (10/9/2011 UTC) at Wilhelmina -kahvila / konditoria in Jyväskylä, Keski-Suomi Finland WILD RELEASE NOTES:
Otan kirjan bc-tapaamiseen. Jos se ei sieltä löydä uutta lukijaa, jätän sen kahvilaan.
|
|

|
Journal Entry 3 by eijukka at Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Tuesday, October 11, 2011
Juu, nappasi heti tapaamisessamme. "Enkeleitä onko heitä" ja uskon että on, joten kirja kiinnostaa, vaikka olenkin hieman ennakkoluuloinen nimenomaan tämän kirjan suhteen. Luettuani parikymmentä sivua on sekä huvittanut että ajatteluttanut, sillä kirjailija kuvaa myös asioita jotka koen todellisiksi. Joten katsotaan eteenpäin :D.
|
|

|
Journal Entry 4 by eijukka at Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Wednesday, October 26, 2011
Released 7 mos ago (10/27/2011 UTC) at Jyväskylä, Keski-Suomi Finland CONTROLLED RELEASE NOTES:
Tarjoan tätä enkelikirjaa pikkumiitissämme, jonne saamme vieraita. Täytyy rehellisesti myöntää, etten pystynyt lukemaan kirjaa kuin osan, kuten kirjan napatessani vähän epäilinkin. En siksi etten uskoisi tietyllä tavalla enkeleihin, mutta tämä oli liian mielikuvituksellista. En toki epäile kirjailijan rehellisyyttä, koemmehan niin eri tavalla henkisiä asioita, mutta tarinat eivät yksinkertaisesti tuntuneet minusta tosilta. Varmaan johtuen siitä että oma enkelikäsitykseni on niin erilainen. Jokin new age henkinen virike on kirjailijalla, joka on kertonut kirjastaan Suomessakin. Mutta olisi kiinnostavaa kuulla seuraavienkin lukijoiden tunnelmia, joten toivottavasti joku kiinnostuu huomisen tapaamisellamme.
|
|

|
Journal Entry 5 by santala at Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Friday, October 28, 2011
Kyllä kiinnostui, kiitos! Miitissä ehdin vain pikaisesti piipahtaa, mutta kirjan tietysti nappasin mukaani. Odotan mielenkiinnolla millaisia enkeleitä Byrne tarjoilee.
|
|

|
Journal Entry 6 by santala at Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Saturday, November 12, 2011
Olipa hämmentävä lukukokemus. On vaikea määritellä mitä tämä kirja on, tai mitä sen on tarkoitettu olevan; romaani, elämäntaito-opas vai elämäkerta. Nyt se oli vähän kaikkea sekaisin. Toisaalta realistinen kertomus Lornan elämästä, toisaalta kuin fantasiaa enkeleineen ja henkiolentoineen. Huonosti kirjoitettua fantasiaa. (Arvioon tietysti vaikuttaa se, että omat enkelini näyttävät aika erilaisilta kuin tämän kirjan enkelit, ja että Jumala ja Saatana persoonallisina olentoina samassa huoneessa kanssani ei käy yksiin omien käsitysteni kanssa.) Kirjassa oli valtava määrä irrallisia yksityiskohtia, joiden luuli johtavan tai viittaavan johonkin, mutta mitään yhteyttä ei sitten tullutkaan. Monet asiat olivat ristiriidassa keskenään. Yli 300 sivussa on ainakin sata sivua liikaa. Teos näkyi olevan kirjakaupan pokkarihyllyn TOP 10 -listan kakkosena, syytä on vaikea ymmärtää. Romaanina se on huono. Mutta ehkä sen suosio liittyy ihmisten lisääntyneeseen tarpeeseen ymmärtää hengellisiä asioita tai löytää lohtua ja ratkaisuja elämäänsä. Niistä aineksista Lorna Byrne voisi kirjoittaa hyvänkin kirjan! Toki tästäkin kirjasta tuo sanoma löytyy, jos jaksaa kahlata kaikki sivut läpi. On toki lohdullista ajatella, että ympärillämme on Jumalan enkeleitä, joilta voimme pyytää apua. Kirjasta saavat varmasti lohtua ne, joilla on elämässään ollut vaikeaa. ”Olivatpa asiat kuinka hullusti tahansa, tässä elämässä on mieltä – on syy elää, on syytä tuntea iloa ja onnea, jopa kyynelillä on merkitystä.”
|
|

|
Journal Entry 7 by santala at Jyväskylä, Keski-Suomi Finland on Sunday, November 13, 2011
Released 6 mos ago (11/14/2011 UTC) at Jyväskylä, Keski-Suomi Finland CONTROLLED RELEASE NOTES:
Kirja lähtee postin uudella pakettikoneella seuraavalle lukijalleen. Mukavia lukuhetkiä! :)
|
|

|
Journal Entry 8 by MarLi65 at Sysmä, Päijät-Häme Finland on Monday, February 13, 2012
Sain kirjan täsmälähetyksenä postitse. Loistava kirja, tykkäsin kovasti, sillä tiedän enkeleitä olevan ja meidän kaikkien elämässä! Suosittelen kaikille lämpimästi tätä kirjaa, ehkä se avaa sellaisen silmiä, joka ei vielä ole itse nähnyt enkeleitä.
|
|