corner corner Polish BookCrossers,

Forum | << Slavic Languages | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Polish BookCrossers,

Czesc!
A friend of mine found a travel guide for Greece in Polish language while walking around our hometown, Delphi. While I have many Polish friends spread all over the world, most of them have been in Greece already and/or speak excellent English so could research a Greek trip in English guides and websites. I thought maybe a random Polish person would benefit more from this guidebook. I am willing to send it to Poland or anywhere in Europe.

Is anyone here interested on this book?
Or maybe someone willing to place it on an OBCZ in Poland?

http://www.bookcrossing.com/---/14255397

(The notes in Polish come from researching this forum and using google translate, I have visit your beautiful country and loved it but during the years my Polish did not improve more than saying Dzień Dobrze and Na zdrowie lol )

If there is no interest in a few days, I will release it back in the wild and cross my fingers someone suitable will find it : )

Complete Thread

Profile Image
Czesc!
A friend of mine found a travel guide for Greece in Polish language while walking around our hometown, Delphi. While I have many Polish friends spread all over the world, most of them have been in Greece already and/or speak excellent English so could research a Greek trip in English guides and websites. I thought maybe a random Polish person would benefit more from this guidebook. I am willing to send it to Poland or anywhere in Europe.

Is anyone here interested on this book?
Or maybe someone willing to place it on an OBCZ in Poland?

http://www.bookcrossing.com/---/14255397/

(The notes in Polish come from researching this forum and using google translate, I have visit your beautiful country and loved it but during the years my Polish did not improve more than saying Dzień Dobrze and Na zdrowie lol )

If there is no interest in a few days, I will release it back in the wild and cross my fingers someone suitable will find it : )
Profile Image

Cześć!

Cześć! witam wszystkich z Polski :) welcome all! greets from PL~!
Profile Image
Mój znajomy znalazł przewodnik turystyczny dla Grecji w języku polskim podczas spaceru wokół naszego rodzinnego miasta, Delfy. Chociaż mam wielu polskich przyjaciół rozsianych po całym świecie, większość z nich była już w Grecji i / lub nie mówi po angielsku, więc może badać greckiej podróży angielskich przewodników i stron. Myślałem, że może losowy polskiego osoba w większym stopniu korzystać z tego przewodnika. Jestem gotów wysłać go do Polski, czy gdziekolwiek w Europie.

Czy ktoś tutaj interesuje w tej książce?
Albo może ktoś chętny, aby umieścić go na OBCZ w Polsce?

(Noty w języku polskim pochodzą z badania tego forum i za pomocą Google Translate, muszę odwiedzić piękny kraj i bardzo mi się podobało, ale w latach mój polski nie poprawiła więcej niż mówiąc Dzień Dobrze i na zdrowie lol)

Jeśli nie ma żadnego interesu w ciągu kilku dni, będę zwolnić go z powrotem na wolności i przekraczania palce ktoś nadaje znajdzie je:)

Profile Image

witam!

Witam wszystkich polaków ślicznie oraz serdecznie!
Profile Image
If you still have the book, you could bring it to any hotel in your area. I am sure that there will be visitors from Poland who could benefit from it. Just ask the receptionist if you can release this guidebook in his/her hotel.

You could go to any place in your area which offers accommodation. Especially smaller hotels should be happy about it. Such places should gather literature in many languages, books that concern their country (region). You can say that releasing the book in their hotel would be a kind of promotion for them as the data concering the release will appear on BC.

Another option, release the book in the local tourist information centre or find Polish native speakers living in Greece (institutions which promote Polish culture, places where Polish immigrants gather, schools teaching Polish language).

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.