corner corner Polish BookCrossers,

Forum | << Slavic Languages | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Polish BookCrossers,

Czesc!
A friend of mine found a travel guide for Greece in Polish language while walking around our hometown, Delphi. While I have many Polish friends spread all over the world, most of them have been in Greece already and/or speak excellent English so could research a Greek trip in English guides and websites. I thought maybe a random Polish person would benefit more from this guidebook. I am willing to send it to Poland or anywhere in Europe.

Is anyone here interested on this book?
Or maybe someone willing to place it on an OBCZ in Poland?

http://www.bookcrossing.com/---/14255397

(The notes in Polish come from researching this forum and using google translate, I have visit your beautiful country and loved it but during the years my Polish did not improve more than saying Dzień Dobrze and Na zdrowie lol )

If there is no interest in a few days, I will release it back in the wild and cross my fingers someone suitable will find it : )

Complete Thread

Profile Image
Czesc!
A friend of mine found a travel guide for Greece in Polish language while walking around our hometown, Delphi. While I have many Polish friends spread all over the world, most of them have been in Greece already and/or speak excellent English so could research a Greek trip in English guides and websites. I thought maybe a random Polish person would benefit more from this guidebook. I am willing to send it to Poland or anywhere in Europe.

Is anyone here interested on this book?
Or maybe someone willing to place it on an OBCZ in Poland?

http://www.bookcrossing.com/---/14255397/

(The notes in Polish come from researching this forum and using google translate, I have visit your beautiful country and loved it but during the years my Polish did not improve more than saying Dzień Dobrze and Na zdrowie lol )

If there is no interest in a few days, I will release it back in the wild and cross my fingers someone suitable will find it : )
Profile Image

Cześć!

Cześć! witam wszystkich z Polski :) welcome all! greets from PL~!
Profile Image
Mój znajomy znalazł przewodnik turystyczny dla Grecji w języku polskim podczas spaceru wokół naszego rodzinnego miasta, Delfy. Chociaż mam wielu polskich przyjaciół rozsianych po całym świecie, większość z nich była już w Grecji i / lub nie mówi po angielsku, więc może badać greckiej podróży angielskich przewodników i stron. Myślałem, że może losowy polskiego osoba w większym stopniu korzystać z tego przewodnika. Jestem gotów wysłać go do Polski, czy gdziekolwiek w Europie.

Czy ktoś tutaj interesuje w tej książce?
Albo może ktoś chętny, aby umieścić go na OBCZ w Polsce?

(Noty w języku polskim pochodzą z badania tego forum i za pomocą Google Translate, muszę odwiedzić piękny kraj i bardzo mi się podobało, ale w latach mój polski nie poprawiła więcej niż mówiąc Dzień Dobrze i na zdrowie lol)

Jeśli nie ma żadnego interesu w ciągu kilku dni, będę zwolnić go z powrotem na wolności i przekraczania palce ktoś nadaje znajdzie je:)

Profile Image

witam!

Witam wszystkich polaków ślicznie oraz serdecznie!

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.