corner corner Πυργος Ηλειας/Εναρξη

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Πυργος Ηλειας/Εναρξη

Δεν ειμαστε πολλοι αλλα εχουμε μεγαλη διαθεση να ξεκινησουμε το bookcrossing στον Πυργο Ηλειας.Χρειαζομαστε ομως αρκετα βιβλια απο ολους σας στην αρχη για να πετυχουμε.Σας παρακαλουμε να μας βοηθησετε με ταχυδρομικες αποστολες στην θυριδα που μπορειτε να μαθετε με προσωπικο μηνυμα.
Σας ευχαριστω
Παναγιωτα Pyrgos_BC

Complete Thread

Profile Image
Δεν ειμαστε πολλοι αλλα εχουμε μεγαλη διαθεση να ξεκινησουμε το bookcrossing στον Πυργο Ηλειας.Χρειαζομαστε ομως αρκετα βιβλια απο ολους σας στην αρχη για να πετυχουμε.Σας παρακαλουμε να μας βοηθησετε με ταχυδρομικες αποστολες στην θυριδα που μπορειτε να μαθετε με προσωπικο μηνυμα.
Σας ευχαριστω
Παναγιωτα Pyrgos_BC
Profile Image
Ζηλέψαμε από τους πατρινούς! Μέσα στις γιορτές συνάντηση, που έγινε ζώνη; Θα κατέβω και θα έχω λογικά βιβλία να φέρω.
Profile Image
Ζηλέψαμε από τους πατρινούς! Μέσα στις γιορτές συνάντηση, που έγινε ζώνη; Θα κατέβω και θα έχω λογικά βιβλία να φέρω.

Δεν ζηλεψαμε κανενα,το ειχαμε προγραμματισει εδω και πολυ καιρο.Αν θελεις στειλε μηνυμα για το νουμερο της θυριδας οπου μπορεις να μας βοηθησεις
Profile Image
απο πυργο ειμαι θα ερθω στις γιορτες θα κανουμε συναντηση και θα φερω και βιβλια. Ετσι το ειπα για πλακα το ζηλεψαμε
Profile Image
απο πυργο ειμαι θα ερθω στις γιορτες θα κανουμε συναντηση και θα φερω και βιβλια. Ετσι το ειπα για πλακα το ζηλεψαμε

Το καταλαβα κι εγω για πλακα απαντησα.Αλωστε εμεις οι πυργαιοι δεν ζηλευουμε ποτε κανενα
Profile Image
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία και καλή επιτυχία στην καινούργια ζώνη !
Ωστόσο ποιος σας έχει περάσει την ιδέα ότι χρειάζεστε πολλά βιβλία για να ξεκινήσετε μια ζώνη ;;; Το concept είναι στις συναντήσεις ο καθένας να φέρει από ένα εώς όσα βιβλία θέλει, να πάρει και να αφήσει, και αν περισσεύουν να μπουν σ'ένα ράφι που διαθέτει το κατάστημα όπου γίνονται τα meet-up. Όπως έγραψα στο thread των BookCroossPatras, επαναλαμβάνω ότι δεν χρειάζεται να ξεκινήσετε με μια έτοιμη βιβλιοθήκη. Θα δείτε ότι μετά από λίγες συγκεντρώσεις, θα γεμίσει από μόνη της.
Περιμένουμε φωτογραφίες και σχόλια από την πρώτη συνάντηση !
Profile Image
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία και καλή επιτυχία στην καινούργια ζώνη !
Ωστόσο ποιος σας έχει περάσει την ιδέα ότι χρειάζεστε πολλά βιβλία για να ξεκινήσετε μια ζώνη ;;; Το concept είναι στις συναντήσεις ο καθένας να φέρει από ένα εώς όσα βιβλία θέλει, να πάρει και να αφήσει, και αν περισσεύουν να μπουν σ'ένα ράφι που διαθέτει το κατάστημα όπου γίνονται τα meet-up. Όπως έγραψα στο thread των BookCroossPatras, επαναλαμβάνω ότι δεν χρειάζεται να ξεκινήσετε με μια έτοιμη βιβλιοθήκη. Θα δείτε ότι μετά από λίγες συγκεντρώσεις, θα γεμίσει από μόνη της.
Περιμένουμε φωτογραφίες και σχόλια από την πρώτη συνάντηση !

Ευχαριστουμε.Δεν θα θελαμε να απογοητευσουμε καποιο ατομο γι αυτο ζηταμε τη βοηθεια σας,Εχουμε υπολογισει οτι θα χρειαστουν τουλαχιστον 30 με 40 βιβλια για μαγια και μετα ελπιζουμε οτι θα κυλησει το πραγμα.
Profile Image
Πόσο ευχάριστο να βλέπεις κινητοποίηση!! Λοιπόν εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής..Μέχρι πότε υπολογίζετε να μαζέψετε βιβλία;; Και πότε χοντρά χοντρά θα γίνει η πρώτη συνάντηση;; Ρωτάω για να θέσω ένα πλαίσιο για να προλάβω να σας στείλω!
Profile Image
Ευχαριστουμε.Στο τελος του μηνος θα γινει η πρωτη επισημη συναντηση στο σπιτι μιας καλης φιλης και οχι σε καφε.Το facebook παλι δεν μας βρισκει ολους συμφωνους.Ο αριθμος των βιβλιων που ζηταμε ειναι αυτος που πιστευουμε οτι θα ικανοποιησει το συνολο.
Να εισαι καλα
Profile Image
Ευχαριστουμε.Στο τελος του μηνος θα γινει η πρωτη επισημη συναντηση στο σπιτι μιας καλης φιλης και οχι σε καφε.Το facebook παλι δεν μας βρισκει ολους συμφωνους.Ο αριθμος των βιβλιων που ζηταμε ειναι αυτος που πιστευουμε οτι θα ικανοποιησει το συνολο.
Να εισαι καλα

Τι εννοείς στο σπίτι μιας καλής φίλης? Πως γίνεται αυτό; Η ιδέα του bookcrossing δε νομίζω ότι συνάδει με κάτι τέτοιο. Πώς θα είναι η ομάδα ανοιχτή σε νέα μέλη και με πιο θάρρος θα επισκεφτεί κάποιος που του αρέσει η ιδέα ένα ξένο σπίτι; και εκφραζω ελάχιστα από τα βασικά προβλήματα που προκύπτουν με αυτό που θέλετε να κάνετε.

Φιλικά πάντα!!!
Profile Image
Να εισαι καλα

Τι εννοείς στο σπίτι μιας καλής φίλης? Πως γίνεται αυτό; Η ιδέα του bookcrossing δε νομίζω ότι συνάδει με κάτι τέτοιο. Πώς θα είναι η ομάδα ανοιχτή σε νέα μέλη και με πιο θάρρος θα επισκεφτεί κάποιος που του αρέσει η ιδέα ένα ξένο σπίτι; και εκφραζω ελάχιστα από τα βασικά προβλήματα που προκύπτουν με αυτό που θέλετε να κάνετε.

Φιλικά πάντα!!!

Aς μην ξεχναμε οτι για πολλους απο εμας ειναι ανεφικτο το εξοδο ακομη και τριων ευρω για καφε εξω.Αυτο το γνωριζω απο πρωτο χερι για καποια ατομα απο Πυργο.Φανταζομαι στις συναντησεις σας στα καφε δεν αποκλειεται να ερθει στη συντροφια σας καποιος αγνωστος απο διπλανο τραπεζι αλλα αυτο δεν νομιζω να συμβαινει συχνα.Το σπιτι της φιλης ειναι ανοιχτο για ολους ουτως η αλλως παντως,
Profile Image
Να εισαι καλα

Εν'ολίγοις θα μαζευτείτε μερικοί φίλοι σε ένα σπίτι για να μοιραστείτε τα βιβλία που θα σας έχουν στείλει άλλοι ; Η κάτι δεν κατάλαβα καλά ; Έχει ασχοληθεί σοβαρά κάποιος από σας με το bookcrossing, εννόω να έχει καταχωρήσει και απελευθερώσει βιβλία, να πήγε σε τουλάχιστον μια συνάντηση στην Ελλάδα, να έχει συμμετάσχει στο ελληνικό ή σε κάποιο ξένο forum ; Μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσετε από 'κει, να μάθετε τι σημαίνει bookcrossing, πώς λειτουργεί, πώς στήνεται μια ζώνη, τι κάνουν οι συμμετέχοντες και με ποια μέσα ; Εδώ είμαστε για να απαντήσουμε στις απορίες σας.
Profile Image
Να εισαι καλα

Εν'ολίγοις θα μαζευτείτε μερικοί φίλοι σε ένα σπίτι για να μοιραστείτε τα βιβλία που θα σας έχουν στείλει άλλοι ; Η κάτι δεν κατάλαβα καλά ; Έχει ασχοληθεί σοβαρά κάποιος από σας με το bookcrossing, εννόω να έχει καταχωρήσει και απελευθερώσει βιβλία, να πήγε σε τουλάχιστον μια συνάντηση στην Ελλάδα, να έχει συμμετάσχει στο ελληνικό ή σε κάποιο ξένο forum ; Μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσετε από 'κει, να μάθετε τι σημαίνει bookcrossing, πώς λειτουργεί, πώς στήνεται μια ζώνη, τι κάνουν οι συμμετέχοντες και με ποια μέσα ; Εδώ είμαστε για να απαντήσουμε στις απορίες σας.

Μμμμμμ.....αναρωτιέμαι.....
Profile Image
Να εισαι καλα

Εχω διαβασει αρκετα για το bookcrossing και τα εχω πει και στους υπολοιπους.Καθε αρχη και δυσκολη ομως.Ελπιζω με τον καιρο και με τη βοηθεια σας να τα παμε καλα.Εμεις οσα βιβλια διαθετουμε ο καθενας ηδη τα εχουμε κανει αλυσιδα,Δεν επαρκουν και δεν εχουμε αλλα,αυτο ειναι,
Profile Image
Πόσο ευχάριστο να βλέπεις κινητοποίηση!! Λοιπόν εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής..Μέχρι πότε υπολογίζετε να μαζέψετε βιβλία;; Και πότε χοντρά χοντρά θα γίνει η πρώτη συνάντηση;; Ρωτάω για να θέσω ένα πλαίσιο για να προλάβω να σας στείλω!

Ευχαριστουμε.Για το τελος Μαρτιου κανονιζουμε την πρωτη επισημη συναντηση του Πυργου και του νομου μας.Περιμενουμε με ανυπομονησια τα βιβλια σας.
Καλα να περνας
Profile Image
Καλή επιτυχία κατ' αρχάς!!!Και πολλά πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Είναι υπέροχο να βλέπεις κινητικότητα και σε άλλες πόλεις :)
Λοιπόν επειδή και εμείς ξεκινήσαμε μια προσπάθεια πρόσφατα θα σας δώσω κάποια τιπς που εμάς μας βήθησαν, ελπίζοντας να φανούν χρήσιμα.
Για πρωτη συναντηση 10-15 βιβλία είναι οκ. Στα Γιαννενα ήταν τυχεροί που το μαγαζί τους δώρισε καμια 40αρια βιβλία, αλλά στην πρώτη συνάντηση δεν κινήθηκαν και πολλά. Ζήτημα να έρθουν 3-4 νέα μέλη.
Όταν με το καλό κάνετε την πρώτη συνάντηση ανεβάστε το και στο φβ. Γιατί πολλοί δεν ακολουθούν το φόρουμ.
Μπόλικα φυλλάδια (ποτέ δεν είναι αρκετά!!)
Αν μπορούμε να βοηθήσουμε με κάποιον τρόπο (πέρα από τα βιβλία) μην διστάσετε να στείλετε μήνυμα. Είμαι σίγουρη πως όλοι θα χαρούμε να βοηθήσουμε (ίσως οι παλαιότεροι τα ξέρουν καλύτερα φυσικά).
Εγώ έχω μερικά βιβλία να στείλω, αν δεν καταφέρω μέσω ταχυδρομείου λόγω υποχρεώσεων θα τα στείλω με τον washa.
Και πάλι καλή επιτυχία!
Profile Image
Πριν ξεκινήσετε διαβάστε αυτό :

https://www.bookcrossing.com/---/316155

για να μπείτε στο πνεύμα του bookcrossing . Αν ο καθένας από σας έρθει στην συνάντηση με 1-2 βιβλία για απελευθέρωση είναι αρκετά.
Profile Image
Πριν ξεκινήσετε διαβάστε αυτό :

https://www.bookcrossing.com/---/316155

για να μπείτε στο πνεύμα του bookcrossing . Αν ο καθένας από σας έρθει στην συνάντηση με 1-2 βιβλία για απελευθέρωση είναι αρκετά.

Ευχαριστω,το διαβασα με προσοχη.Ειναι καποια ζητηματα που δεν μπορουν να ξεπεραστουν παντως εδω.Βασικα οινομικης φυσης.Δυστυχως το μονο που διαθετουμε ειναι ορεξη για διαβασμα.
Profile Image
θεωρώ ότι είναι λάθος να μπερδεύουμε το BookCrossing με κάποια λέσχη ανάγνωσης/ανταλλαγής βιβλίων μεταξύ γνωστών. Απ΄ότι βλέπω, στον Πύργο έχει να απελευθερωθεί βιβλίο από το 2013. Υποτίθεται ότι το BC είναι η ιδέα να απελευθερώσεις ένα βιβλίο κάπου εκεί έξω με την ελπίδα να το βρει κάποιος άλλος, να το διαβάσει και μετά να κάνει το ίδιο. Οι απελευθερώσεις βιβλίων/wild releases δηλαδή. Η τύχη και η τεχνολογία βοηθάνε να καταγραφούν οι περιπέτειες του βιβλίου. Αυτή είναι η βασική λειτουργία του BC.

Φυσικά επεκτείνεται σε πολλά και διαφορετικά άλλα πράγματα, αλλά το πρωταρχικό είναι αυτό. Εγώ ας πούμε μένω σε ένα μέρος που δεν υπάρχει ενεργός BCer σε ακτίνα πολλών δεκάδων χλμ. και δεν υπάρχει OBCZ και συναντήσεις.Το ίδιο συμβαίνει σε ένα μεγάλο ποσοστό των BCers παγκοσμίως. Σέβομαι απόλυτα και την οικονομική δυσχέρια και τον δισταγμό πολλών μην καταλήξει ένα βιβλίο στα σκουπίδια, αλλά αν δεν δώσεις δεν θα πάρεις. Αν αρχίσετε μια κάποια δραστηριότητα και να είστε πρόθυμοι να στείλετε κι αλλού βιβλια ή να τα αφήνετε κι αλλού, σταδιακά το ένα φέρνει το άλλο και θα βρεθείτε με ένα σωρό βιβλία εκεί που δεν το περιμένετε. Πρέπει αρχικά κατά την γνώμη μου να είστε όμως εσείς που θα κάνετε το βήμα να προσφέρετε στον κόσμο και μετά ο κόσμος σε εσάς.

Αυτή την στιγμή δεν έχω πολλά βιβλία στα Ελληνικά και όσα έχω προς απελευθέρωση είναι ήδη δεσμευμένα για αλλού, αλλά μετά χαράς να σας στείλω ίσως σε κανα-δυο μήνες που θα έχω πάλι διαθέσιμα. Το θέμα είναι ότι οι περισσότερες ενεργές κοινότητες εδώ στην Ελλάδα φαίνονται εντελώς απομονωμένες στον μικρόκοσμό τους κι αυτό δεν είναι και πολύ εποικοδομητικό, πάντα κατά τη γνώμη μου...
Profile Image
Χαίρομαι πάρα πολύ για την πρωτοβουλία σας.

Προς το παρόν έχω αφραγκίες, αλλά θα σας έχω στο νου μου, προκειμένου να σας στείλω κάτι.
Ίσως πρώτα περάσει από Γιάννενα, μια και την Penthesilia είναι αρκετά εύκολο να τη βρω ώστε να της δώσω ό,τι μπορώ να μαζέψω, για να το πάει στο εκεί μιτάπ και μετά να έρθει στο δικό σας μέσω washa. Ταξιδιάρικα βιβλία στο έπακρο :-)
Profile Image
Eπειδή κινδυνεύω να χαρακτηριστώ εν ψυχρώ σαν προπέτης αν γράψω απ'ευθείας τον συλλογισμό μου (όπως συνέβη σε ένα πρόσφατο παρόμοιο νήμα από τον διαχειριστή της ομάδας boolcrossing όμορου νομού σας) , επειδή ακόμη δεν θέλω η λέξη "φιλία" να φορτιστεί αρνητικά χρησιμοποιούμενη ειρωνικά , επειδή πάλι δεν θα ήθελα να να αναγκάσω μερικά μέλη να καμωθούν τον ερασιτέχνη ψυχολόγο καταλήγοντας στη διάγνωση ότι έχω χάσει την ψυχραιμία μου συστήνοντάς μου καταλαγή και ηρεμία , και τέλος , επειδή δεν θα ήθελα να προκαλέσω περαιτέρω σύγχυση στα καλώδια ώστε να λαβαίνω μυνήματα που μου υπενθυμίζουν πως είμαι βλήμα και παλιάνθρωπος , απλώς αντιγράφω τον παρακάτω σύνδεσμο με την ελπίδα να σας φανεί χρήσιμος :

https://www.vivliothiki-pirgou.gr/
Profile Image
Αντιγράφω αυτό που λέω κάθε φορά σε ανθρώπους που θέλουν να ξεκινήσουν μια κοινότητα bookcrossing στην περιοχή τους.
Δεν χρειάζονται χρήματα και ένας σκαζμός βιβλία. Μπορούμε να πάμε με τους φίλους μας σε ένα καφέ που συχνάζουμε και ξέρουμε ότι διάκειται ευμενώς (τι είπα πάλι! ) να μιλήσουμε με τους ιδιοκτήτες να φτιάξουμε ένα "ραφάκι" απελευθέρωσης. Όχι καμιά βιβλιοθηκάρα με συγκεκριμένα βιβλία, πχ "και αστυνομικά έχω λέγετεεεε". Μια όμορφη γωνίτσα κάπου που θα φαίνεται, με βιβλία που απέξω θα έχουμε βάλει αυτοκόλλητα του bookcrossing κι από'μέσα φυλλάδια, ώστε να βλέπουν οι ενδιαφερόμενοι τι και πως. Ή σε κάποιον χώρο πολιτισμού, που θα δεχτούν να μας φιλοξενήσουν. Ακριβώς έτσι ξεκινάνε οι κοινότητες και οι ζώνες απελευθέρωσης. Με φίλους και φιλικούς ιδιοκτήτες.
Σε σπίτια θα μαζευτούμε αργότερα, αφού στρώσει το πράμα, για να φάμε ή να ξεκινήσουμε κάτι ή να οργανωθούμε. Το στήσιμο βιβλιοθήκης δεν είναι δύσκολο, μη φαντάζεστε μόνο έπιπλα και πολύ χώρο. Θέλει μόνο βιβλία, φαντασία και μεράκι. Και σίγουρα όλο και κάποιο βιβλίο θα περισσεύει, όλο και κάποιο παζάρι θα γίνει με βιβλία του ενός ευρού (το ευρώ, του ευρού). Τα καταχωρούμε στο νικ μας, δεν τα πάμε χύμα γιατί έτσι και να τα πιάσει κάποιος, που θα το δούμε;
Μπορείτε να βρείτε να εκτυπώσετε ετικέτες και φυλλάδια από εδώ:

https://app.box.com/---/bookcrossing

Αν ορίσετε μια σταθερή μέρα του μήνα για να μαζεύεστε, βγάλετε και ανακοίνωση στο φόρουμ ώστε να το δουν κι άλλοι, θα εκπλαγείτε ευχάριστα ανακαλύπτοντας κι άλλα μέλη.

Εμείς εδώ στην Αθήνα αλλά και σε άλλες πόλεις είμαστε στη διάθεσή σας.
Profile Image
Πώς και ανοίξατε και οι τρεις από την επαρχία ταυτόχρονα τα αντίστοιχα threads; Και πώς και ζητάτε και οι τρεις βιβλία; Κανείς σας δε διαθέτει βιβλία; Και, αν όχι, γιατί θελήσατε να κάνετε μια τέτοια ομάδα εξαρχής;
Profile Image
Πώς και ανοίξατε και οι τρεις από την επαρχία ταυτόχρονα τα αντίστοιχα threads; Και πώς και ζητάτε και οι τρεις βιβλία; Κανείς σας δε διαθέτει βιβλία; Και, αν όχι, γιατί θελήσατε να κάνετε μια τέτοια ομάδα εξαρχής;

Η αλήθεια είναι ότι και σ' εμένα φάνηκε πολύ περίεργο!

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.