corner corner Ασκήσεις Ύφους

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Ασκήσεις Ύφους

Γειά χαρά!

Οι περισσότεροι θαρρώ θα έχετε υπόψιν τις "Ασκήσεις Ύφους" του Raymond Queneau.
Αυτό το βιβλιαράκι έπεσε στα χέρια μου όταν ήμουν μαθητής ακόμη κι έμελλε να αποτελέσει την θρυαλλίδα που πυροδότησε μέσα μου την ιδέα να αποπειραθώ κι ο ίδιος μερικά γλωσσικά παιγνιδίσματα στην ελληνική γλώσσα,κάτι που συνεχίζω ακόμη σε διάφορες μορφές.
Μια από αυτές,είναι οι ακροστιχίδες με όλα τα γράμματα της αλφαβήτου στη σειρά.
Παραθέτω δύο και μια ημιτελή.
Σας προκαλώ να την συμπληρώσετε ή ακόμη καλύτερα να σκαρώσετε κάποια δική σας.

Αποχώρησαν βιαστικά γιατί δημιουργήθηκε ένα ζήτημα ηθικής! Θορυβήθηκαν ίσως,κάποιοι λιγοψύχησαν μόλις ντροπιάστηκε ξανά ο πρωθυπουργός, ρυθμίζοντας σιωπηλά την υπέρογκη φορολογία χρησιμοποιώντας ψυχρές ωραιολογίες .

Αποκρούστηκαν βίαια γεωπόνοι διαδηλωτές επειδή ζητούσαν - ήσυχα θεωρώ- ιατροφαρμακευτική κάλυψη λόγω μολυσματικών νόσων. Ξεσπούν όταν πιάνουν ρυπογόνα σκευάσματα τοξικών υποκατάστατων φυτοφαρμάκων, χωρίς ψεκαστήρες ωστόσο.

Άντε βρε γενναίοι διαλέξτε! Ελεύθερη ζωή ή θάνατος; Ίσως καλύτερα λεβέντες μου να ξαναπάρουμε όπλα! Πολεμήστε...

Καλό Σαββατοκύριακο

Complete Thread

Profile Image
Γειά χαρά!

Οι περισσότεροι θαρρώ θα έχετε υπόψιν τις "Ασκήσεις Ύφους" του Raymond Queneau.
Αυτό το βιβλιαράκι έπεσε στα χέρια μου όταν ήμουν μαθητής ακόμη κι έμελλε να αποτελέσει την θρυαλλίδα που πυροδότησε μέσα μου την ιδέα να αποπειραθώ κι ο ίδιος μερικά γλωσσικά παιγνιδίσματα στην ελληνική γλώσσα,κάτι που συνεχίζω ακόμη σε διάφορες μορφές.
Μια από αυτές,είναι οι ακροστιχίδες με όλα τα γράμματα της αλφαβήτου στη σειρά.
Παραθέτω δύο και μια ημιτελή.
Σας προκαλώ να την συμπληρώσετε ή ακόμη καλύτερα να σκαρώσετε κάποια δική σας.

Αποχώρησαν βιαστικά γιατί δημιουργήθηκε ένα ζήτημα ηθικής! Θορυβήθηκαν ίσως,κάποιοι λιγοψύχησαν μόλις ντροπιάστηκε ξανά ο πρωθυπουργός, ρυθμίζοντας σιωπηλά την υπέρογκη φορολογία χρησιμοποιώντας ψυχρές ωραιολογίες .

Αποκρούστηκαν βίαια γεωπόνοι διαδηλωτές επειδή ζητούσαν - ήσυχα θεωρώ- ιατροφαρμακευτική κάλυψη λόγω μολυσματικών νόσων. Ξεσπούν όταν πιάνουν ρυπογόνα σκευάσματα τοξικών υποκατάστατων φυτοφαρμάκων, χωρίς ψεκαστήρες ωστόσο.

Άντε βρε γενναίοι διαλέξτε! Ελεύθερη ζωή ή θάνατος; Ίσως καλύτερα λεβέντες μου να ξαναπάρουμε όπλα! Πολεμήστε...

Καλό Σαββατοκύριακο
Profile Image
"Αμάν βιαστικοί , γιατί δυσανασχετείτε;",έλεγε ζοχαδιασμένη η θεία Ιωάννα,"καθίστε λίγο μέχρι να ξεροψηθούν!".
Όμως πεινούσαμε, ριχτήκαμε στα τυροπιτάκια υφαρπάζοντας .Φαγώθηκαν χωρίς ψήσιμο. Ωμά.

Από βαρεμάρα γιατί δεν είχε ζωντάνια η θεία Ιωάννα κάθισε λίγο μόνη να ξεκουραστεί. Όμως πλάγιασε ρίχνοντας στο τέλος ύπνο φοβερό.Χωρίς ψέματα,ώρες!

Profile Image
Tι μου θύμισες τώρα ! Από το γυμνάσιο είχα να ακούσω για το Ασκήσεις ύφους του Queneau. Φοβερό βιβλιαράκι που δίνει χαρά σε κάθε αναγνώστη :) Δεν αποκλείεται να το έχω και κάπου στα ράφια μου. Οι γαλλόφωνοι μπορούν να πάρουν μια ιδέα εδώ :
http://www.oasisfle.com/---/exercices%20de%20style%20-%20queneau_raymond.pdf
Profile Image
Tι μου θύμισες τώρα ! Από το γυμνάσιο είχα να ακούσω για το Ασκήσεις ύφους του Queneau. Φοβερό βιβλιαράκι που δίνει χαρά σε κάθε αναγνώστη :) Δεν αποκλείεται να το έχω και κάπου στα ράφια μου. Οι γαλλόφωνοι μπορούν να πάρουν μια ιδέα εδώ :
http://www.oasisfle.com/---/exercices%20de%20style%20-%20queneau_raymond.pdf

Xαίρομαι που το μήνυμά μου υπήρξε η αιτία να γυρίσεις 15 χρόνια πίσω
Ορίστε ένας σύνδεσμος για ένα ακόμη ταξιδάκι στον χρόνο :

http://www.youtube.com/watch?...
Profile Image
15 χρόνια πίσω

Τι καλά που θα ήταν !
Profile Image
Τα "λίγα χρόνια πίσω" για εμένα που γεννήθηκα μεσούσης της προεδρικής θητείας του Charles de Gaulle στην Γαλλία και πριν απ'τή "εθνοσωτήριον επανάστασιν" στην Ελλάδα,αποτελούν μια σχετική έννοια,οπωσδήποτε ασύμβατη με τον γραμμικό προσδιορισμό του χρόνου.
Δεν σου κρύβω Lubiette ότι ο χρόνος συστέλλεται δραματικά πολλές φορές όταν χρειάζεται να ανατρέξω σε γεγονότα που συνέβησαν δέκα και είκοσι χρόνια πριν κι αυτή ακριβώς η συρρίκνωση με οδηγεί επί παραδείγματι στο να απορώ πως είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο νέοι γιατροί,στο να εξανίσταμαι που οι φαρμακευτικές εταιρείες μικραίνουν όλο και περισσότερο τα γράμματα των οδηγιών,στο να υπολογίζω ενίοτε τιμές προϊόντων με αναγωγή στη δραχμή,στο να θεωρώ "πρόσφατη" την επίθεση στους δίδυμους πύργους ή στο να μου φαίνεται πως δεν πέρασαν παρά λίγοι μήνες απ΄όταν ο Γ.Α.Π έδωσε από το Καστελλόριζο το σύνθημα για την Ευρωπαϊκή μας αιχμαλωσία.
Profile Image
1. Τί ωραίο βιβλιαράκι, ήταν από τα πρώτα που έπιασα στα χέρια μου στην bookcrosser-εποχή, κάπου το 2005. Θυμάμαι να το διαβάζω στο μετρό και να γελάω μόνη μου, η αλήθεια είναι πως δεν πυροδότησε μέσα μου κάποια διάθεση να γράψω κάτι ανάλογο. Πολύ ωραίες οι προσπάθειές σου Helix!

2. Με την πλήξη μου παρέα κρεμασμένη στο μετρό,
είχα εσένα, "Άσκήσεις ύφους" να μου δίνεις το σκοπό.
Τότε φόραγα μια τσάντα με βιβλία ένα σωρό,
που τα πήγαινα στης Cafeina το στέκι το παλιό.
τότε τον Helix nebula δεν γνώριζα καθόλου
και τους bookcrossers ήθελα να δω στο συνέδριο του Βόλου :-)

Profile Image
Με την έμμετρη στροφή της,η παράξενη Αιμιλία
είχε μια καλή ιδέα.Να τι κάνουν τα βιβλία!
Προκαλούν την έμπνευσή μας,όπως ο Raymond Queneau
με τις χαρωπές "Ασκήσεις".Δημοσίως σ'επαινώ!
Profile Image
3. H θλίψη της ημέρας, κρεμόταν με το δεξί χέρι και ένοιωθε πως το διάβασμα έτρεχε από τα μάτια της με ταχύτητα που μόνο το μετρό μπορούσε να φτάσει. Τότε, άξαφνα, η τσάντα της που κρεμόταν, αυτή η κρεμεζί τσάντα, με το πρόσωπο σε μαύρο άσπρο και κόκκινο, με την λεζάντα Emily the Strange, ήταν σαν να την καταδίωκε. Φυγή ήταν πάλι, πάλι απόδραση; Απόδραση από πού; Για πού; Γρήγορα μπήκε στην Cafeina, εκεί που πολλοί και διάφοροι μπαινόβγαιναν, καλώντας ο ένας τον άλλον με ψευδώνυμο. Helix Nebula, Helix Nebula! της φάνηκε πως άκουσε, και ο ψίθυρος πολλαπλασιαζόταν, όπως μέσα στο νερό.
(Virginia Woolf style)
Profile Image
Ω πόσην θλίψιν είχε μέσα του το Αιμιλιώ που πάσχιζε να ισορροπήσει μέσα στον ταχύδρομο υπόγειο σιδηρόδρομο , και πως ησθάνετο τα συμπτώματά της θλίψεως να παλαίουσιν εντός του στομάχου της ωσάν λέαινες προ του σπαράζοντος ακόμη , αιμόφυρτου θηράματός των.
Βραδυπορούσε όταν βγήκε ζαλισμένη με κατεύθυνση δυτική προς εν κατάστημα καλούμενον "Καφεϊνη" όπου ήλπιζε να εύρη παρηγορίαν η καημένη σε μια κούπα του αηδούς εκείνου αφεψήματος των κονιορτοπημένων σπερμάτων της Κοφέας της Αραβικής , όταν αίφνης , εις οιωνός απαίσιος προέκυψε.
Γαλή τις μέλαινα καταδιωκόμενη υπό κυνός την όψιν έχοντος χασαπόσκυλου , προσέκρουσε με σφορδρότητα επί του πεπληρωμένου βιβλίων σάκου ον και εκράτει , ώστε αμφότεραι εστροβιλίσθησαν τόσον , που της εφάνη ότι η μορφή της αλλά κι εκείνη της γάτας απετυπώθησαν στο ύφασμα.(Δεκαετίες αργότερα εις επιχειρηματίας απεθησαύρισε με την ιδέαν να καμει το περιστατικό,εταιρικόν λογότυπον).
Εν τέλει , το Αιμιλιώ έφθασε στον προοροσμό του.Κοντοστάθηκε , πήρε μίαν βαθείαν ανάσα και πριν ωθήσει την βαρείαν θύρα της εισόδου , εσήκωσε τους οφθλαμούς της ψηλά στον ουρανό. Η νύχτα ήτο ασέληνος , το στερέωμα υπέρλαμπρο. Στεκόταν ακριβώς κάτω από τον αστερισμό του Υδροχόου , μπορούσε να διακρίνει ξεκάθαρα το Νεφέλωμα της Έλικος.
Profile Image
Ah, je ris !!!
StrangeEmily & Helix Nebula, μπράβο σας !
Profile Image
Σ'ευχαριστώ!
Αφιερωμένο στην ελληνογαλλική μας διάσταση

https://www.youtube.com/watch?...
Profile Image
Σ'ευχαριστώ!

Δεν ήξερα ότι η Τζένη Βάνου τραγουδούσε και γαλλικά τραγούδια!
Profile Image
Σ'ευχαριστώ!

Έμεινα με το στόμα ανοιχτό!!!
Μα, τί ωραίο τραγούδι!
Ευχαριστώ πάρα πολύ, που ομόρφηνες το τέλος μιας αρκετά απαιτητικής μέρας...
Profile Image
Ω πόσην θλίψιν είχε μέσα του το Αιμιλιώ που πάσχιζε να ισορροπήσει μέσα στον ταχύδρομο υπόγειο σιδηρόδρομο , και πως ησθάνετο τα συμπτώματά της θλίψεως να παλαίουσιν εντός του στομάχου της ωσάν λέαινες προ του σπαράζοντος ακόμη , αιμόφυρτου θηράματός των.
Βραδυπορούσε όταν βγήκε ζαλισμένη με κατεύθυνση δυτική προς εν κατάστημα καλούμενον "Καφεϊνη" όπου ήλπιζε να εύρη παρηγορίαν η καημένη σε μια κούπα του αηδούς εκείνου αφεψήματος των κονιορτοπημένων σπερμάτων της Κοφέας της Αραβικής , όταν αίφνης , εις οιωνός απαίσιος προέκυψε.
Γαλή τις μέλαινα καταδιωκόμενη υπό κυνός την όψιν έχοντος χασαπόσκυλου , προσέκρουσε με σφορδρότητα επί του πεπληρωμένου βιβλίων σάκου ον και εκράτει , ώστε αμφότεραι εστροβιλίσθησαν τόσον , που της εφάνη ότι η μορφή της αλλά κι εκείνη της γάτας απετυπώθησαν στο ύφασμα.(Δεκαετίες αργότερα εις επιχειρηματίας απεθησαύρισε με την ιδέαν να καμει το περιστατικό,εταιρικόν λογότυπον).
Εν τέλει , το Αιμιλιώ έφθασε στον προοροσμό του.Κοντοστάθηκε , πήρε μίαν βαθείαν ανάσα και πριν ωθήσει την βαρείαν θύρα της εισόδου , εσήκωσε τους οφθλαμούς της ψηλά στον ουρανό. Η νύχτα ήτο ασέληνος , το στερέωμα υπέρλαμπρο. Στεκόταν ακριβώς κάτω από τον αστερισμό του Υδροχόου , μπορούσε να διακρίνει ξεκάθαρα το Νεφέλωμα της Έλικος.

Chapeau bas !!!!!!!
Profile Image

Χα χα, είναι και αυτή μια άποψη!

Τέλειο αυτό το τελευταίο!
Profile Image
Σ'ευχαριστώ Strange Emily!
Είναι προφανές πως αγαπάς τις γάτες,ειδικά τις μαύρες...οπότε στο αφιερώνω :

Profile Image

Ω, ναι, και για τα μάτια μιας μαύρης γατούλας έφαγα στα 9 μου σφαλιάρα από τον φούρναρη της γειτονιάς, επειδή του έλεγα πως είναι δικιά μου και να μην την κρατάει αυτός τραυματική εμπειρία!
Profile Image
Όντεν ακρομεγάλωσα εννιά χρονώ κι εβγαίνα
μονάχη μου στη γειτονιά,τα μάτια μου ανοιμμένα
κατσούλι μαύρο εγύρευαν να δούσι του ψωμάρη.
Λέγω του "ετούτο το γατί δικό μου είναι ζουλιάρη"
κι ο πελελός π'αγρίκησε γυρνά,μου τη σβουρίζει
φαρμάκωσέ μου την ψυχή που πάντοτε δακρύζει.
Profile Image
Όντεν ακρομεγάλωσα εννιά χρονώ κι εβγαίνα
μονάχη μου στη γειτονιά,τα μάτια μου ανοιμμένα
κατσούλι μαύρο εγύρευαν να δούσι του ψωμάρη.
Λέγω του "ετούτο το γατί δικό μου είναι ζουλιάρη"
κι ο πελελός π'αγρίκησε γυρνά,μου τη σβουρίζει
φαρμάκωσέ μου την ψυχή που πάντοτε δακρύζει.

Τέλειο! Πού να το περίμενα πως θα γινόταν και τέτοιο στιχάκι η εμπειρία :-)
Profile Image

Οι προαιώνιοι καυγάδες των γάτων αποτέλεσαν έμπνευση για τον Rossini!Τέλειο! ευχαριστώ!
Profile Image

Καλά, τί ωραίο και διασκεδαστικό!!!
Ήξερα ότι ήταν το μουσικό σήμα μιας αγαπημένης τηλεοπτικής χιουμοριστικής σειράς, αλλά όντως είναι άλλο πράγμα να βλέπεις την ερμηνεία των 2 αυτών σοπράνο.
Να είστε και δύο καλά... :-)
Profile Image
3. H θλίψη της ημέρας, κρεμόταν με το δεξί χέρι και ένοιωθε πως το διάβασμα έτρεχε από τα μάτια της με ταχύτητα που μόνο το μετρό μπορούσε να φτάσει. Τότε, άξαφνα, η τσάντα της που κρεμόταν, αυτή η κρεμεζί τσάντα, με το πρόσωπο σε μαύρο άσπρο και κόκκινο, με την λεζάντα Emily the Strange, ήταν σαν να την καταδίωκε. Φυγή ήταν πάλι, πάλι απόδραση; Απόδραση από πού; Για πού; Γρήγορα μπήκε στην Cafeina, εκεί που πολλοί και διάφοροι μπαινόβγαιναν, καλώντας ο ένας τον άλλον με ψευδώνυμο. Helix Nebula, Helix Nebula! της φάνηκε πως άκουσε, και ο ψίθυρος πολλαπλασιαζόταν, όπως μέσα στο νερό.
(Virginia Woolf style)

!!!!!!!!!!!! Mπράβο !!!!!
Profile Image
http://www.bibliotheque.gr/---/69567

Raymond Queneau και στα ελληνικά!
Profile Image
Stockara thn #EmilytheStrange tote m me #vivlia k kathforhsa th Sina. Mpainw sto Metro k WTF, gamata... den thn palevw. Gyrnaw kai paw @Cafeina na liwsw ston kanape me bc's, isws paizei k tsio ekei. M lene gia ton RQ bookring, rwtaw "ti fash?" to diavazw k spekia file RLFMAO! Ola popa k o Helix Nebula droseros.
Profile Image
Απορίας πλησθείς έγνων μετά κόπου γραφήν βαρβαρικήν,κατήφειά τε τις
άμα και κατάμεμψις μοι εμφωλεύθη παρά της Αιμιλίτιδος γκρινκλισικής.
Ταύτην ουν την αλφάβητον ουκ αν εξεύροιο εν τοις παπύροις πάσαν οδόν επιπορευόμενος τους εν σάκω γαλήν πεποικιλμένω ευρισκομένους,φορτίον πνευματικόν ως ξύμβουλον πιστόν πέμψοι σιδηροδρόμω εις Καφείνην
εν ή τινες παπυροδιασταυρωταί προσκαθεζόμενοι,αύτην ανέμενον.
Τούτο δη το άγος Έλιξ η Νεφελώδης εκέλευον εξαγνισμόν ελαύνειν τη μητρίδα φωνή,πρώτην τιμωρών,ειδών Αιμιλίδα προσερχομένην, εν τοις οφθαλμοίς αυστηρώς εκοίταξεν και είπεν :
"τι γαρ φρονίμοις γυναιξί φίλτερον γλώττης".
Profile Image
Χα χα! Πολύ ωραία η επίπληξις!

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.