corner corner καμιά καλή ταινία

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

καμιά καλή ταινία

Είναι από τα βράδια τα οποία είσαι κουρασμένος και θες να αράξεις λιγάκι και να δεις καμία ταινία. Έχετε τίποτα να προτείνετε;

Complete Thread

Profile Image
Είναι από τα βράδια τα οποία είσαι κουρασμένος και θες να αράξεις λιγάκι και να δεις καμία ταινία. Έχετε τίποτα να προτείνετε;
Profile Image
Δεν ξέρω τα γούστα σου αλλά προτείνω το "What happened to Monday".
Profile Image
θα τσεκαρω, μου αρεσουν και του μυστηριου. Δραματα δεν μπορω πολυ, θελω εξυπνες ταινιες. Μια φοβερη που ειδα ηταν το "get out".
Profile Image
Με επιφύλαξη θα σου προτείνω μερικές, αλλά καλού-κακού τσέκαρέ τες και στο IMDB, ως υπόθεση και καστ ηθοποιών:

-Οικογένεια Μπελιέ (η μικρή έχει φωνάρα. Έχει συγκινητικό περιεχόμενο, αλλά και χιουμοριστικό. Επιπλέον, θα γελάσεις πάρα πολύ όταν η κοπέλα συνοδεύει την κωφάλαλη μάνα της στο γυναικόλόγο)

-Captain Fantastic (άπαιχτες ερμηνείες και πολύ δυνατά μηνύματα)

-Dr Strange (ο γιατρός-σουπερήρωας της Marvel. Το έργο μιλά κυρίως για τη δύναμη της θέλησης)

-Συλλαβίζοντας την ευτυχία (2005) - Bee Season
(ένα έργο μ'ενα κορίτσι στην προεφηβεία που συμμετέχει σε αγώνες ορθογραφίας -είναι πιο ενδιαφέρον απ'οσο ακούγεται)

-I am (ντοκιμαντέρ για κάποιον που η ζωή του ήρθε τα πάνω-κάτω και αυτό τον έκανε να επανεκτιμήσει την αξία των πραγμάτων)

-Η καλύβα/ the shack (ΕΡΓΑΡΑ, που βασίζεται σε βιβλίο και αληθινή ιστορία)

-August Rush (2007)
Ένα έργο για ένα ορφανό παιδί-διάνοια στη μουσική, το οποίο τη χρησιμοποιεί για να ξαναβρει τα ίχνη των γονιών του

Αυτές θυμάμαι μέχρι στιγμής.
Καλή θέαση/απόλαυση σε όσες επιλέξεις!!!
Profile Image
ενδιαφέρουσα λίστα. Dr Strange εργάρα και εχω και βιβλιο που βρήκα για την δραση της θέλησης θα το αρχισω σε λίγες μέρες.
Profile Image
Λέγεται: Εφιάλτης στο δρόμο προς την εξεταστική...
Σ.τ.Μ.: Κάτσε διάβασε αλλιώς δεν περνάς τη Δευτέρα :)
Profile Image
Γειά χαρά!

Προτείνω πέντε ταινίες οι οποίες βλέπονται ευχάριστα,δεν προβληματίζουν ασκόπως,ξεκουράζουν το νου από την μονοτονία της καθημερινότητας,ψυχαγωγούν με την κυριολεκτική έννοια της λέξης με το κινηματογραφικό τους ήθος αποφορτίζοντας τον θεατή από στρεσογόνες καταστάσεις ενώ μπορεί να αποτελέσουν για τη συντροφιά,μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για πίτσες και μπύρες.

α) Η Θυσία,του Αντρέι Ταρκόφσκι
β) Ο Θίασος,του αδικοχαμένου Θόδωρου Αγγελόπουλου
γ) Άνοιξη-Καλοκαίρι-Φθινόπωρο-Χειμώνας,του Κορεάτη Κιμ Κιν Ντουκ
δ) Θωρηκτό Ποτέμκιν,του Σεργκέι Αϊζενστάιν
ε) Κραυγές και Ψίθυροι,του αξεπέραστου Ίνκγμαρ Μπέργκμαν

Καλή παρακολούθηση.

Σας χαιρετώ
Profile Image
Γειά χαρά!

Προτείνω πέντε ταινίες οι οποίες βλέπονται ευχάριστα,δεν προβληματίζουν ασκόπως,ξεκουράζουν το νου από την μονοτονία της καθημερινότητας,ψυχαγωγούν με την κυριολεκτική έννοια της λέξης με το κινηματογραφικό τους ήθος αποφορτίζοντας τον θεατή από στρεσογόνες καταστάσεις ενώ μπορεί να αποτελέσουν για τη συντροφιά,μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για πίτσες και μπύρες.

α) Η Θυσία,του Αντρέι Ταρκόφσκι
β) Ο Θίασος,του αδικοχαμένου Θόδωρου Αγγελόπουλου
γ) Άνοιξη-Καλοκαίρι-Φθινόπωρο-Χειμώνας,του Κορεάτη Κιμ Κιν Ντουκ
δ) Θωρηκτό Ποτέμκιν,του Σεργκέι Αϊζενστάιν
ε) Κραυγές και Ψίθυροι,του αξεπέραστου Ίνκγμαρ Μπέργκμαν

Καλή παρακολούθηση.

Σας χαιρετώ

Κλασσικές και υπέροχες !!!! Εγκρίνω ;-)
Profile Image
Παιδιά να πω τον πόνο μου, αλλά μη με κοροϊδέψετε πολύ, ναι?
Κάθε φορά που μιλάω για μια ταινία, μου λένε "α το βιβλίο ήταν καλύτερο". Υπάρχει και βιβλίο? Ωωωωωω!
Ή όταν διαβάζω ένα βιβλίο μου λένε " να δεις και την ταινία", υπάρχει και ταινία? Ωωωωωωω!
Profile Image
Κάθε φορά που μιλάω για μια ταινία, μου λένε "α το βιβλίο ήταν καλύτερο". Υπάρχει και βιβλίο? Ωωωωωω!
Ή όταν διαβάζω ένα βιβλίο μου λένε " να δεις και την ταινία", υπάρχει και ταινία? Ωωωωωωω!

ο άρχοντας ήταν καλύτερη η ταινια :P
Profile Image

ο άρχοντας ήταν καλύτερη η ταινια :P

Τελικά, βλέπω ότι με τα χρόνια είτε διαβάζω το βιβλίο & δε βλέπω την ταινία ή το αντίθετο/αντίστροφο.
Ειδικά αν έχω διαβάσει το βιβλίο, ποιος μπορεί να βάλει φρένο στη φαντασία μου; Ούτε ο καλύτερος σκηνοθέτης!!!
Να γιατί αποφεύγω να δω, για παράδειγμα, "Το σπίτι των πνευμάτων". Ποιός θα μπορούσε να απεικονίσει την Κλάρα, αυτό το αιθέριο/φευγάτο πλάσμα με τα μωβ μαλλιά, όπως την έχω φανταστεί; Κάνένας... :-)
Profile Image
Να, βάζω εδώ τις του μπι σιν μου, όπως μου τις έχουν συστήσει.
How to be a latin lover
Omicidio all italiana
Ερωτευμενος τσαρος ή Μatilda
A united kingdom
Ο Αρχιτσιγκούνης Radin
Τα παραπονα στο δήμαρχο L' Ora Legale
Βρε καλωστους  a Bras Ouverts
Hampstead
Ο θεος να βαλει το χερι του Sole a Catinell
Οι πρωην les ex
Victoria and Abdul
Death of stalin
Η μεγάλη υπόσχεση
Coco

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.