corner corner Σ'ευχαριστώ καλέ μου Βallyclaus!

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Σ'ευχαριστώ καλέ μου Βallyclaus!

Χτες το απόγευμα γυρίζοντας σπίτι μετά από μια μέρα σκέτη τρολιά, βρίσκω να με περιμένει ειδοποίηση του ταχυδρομείου. Δεν περίμενα κάτι αλλά και πάλι...λες?
Σήμερα σηκώθηκα αξημέρωτα να πάω να στηθώ στην ουρά για να προλάβω. Παρόλα αυτά δε γλύτωσα τα παππούδια αλλά αποζημιώθηκα για το βάρβαρο ξύπνημα με το πακετάκι του ταιριού μου, της kirki22. Kάποιος μίλησε, έτσι? Διότι εκτός από το βιβλίο από τη wishlist μου "Ο μέτοικος κι η συμμετρία" του Τεύκρου Μιχαηλίδη και την πανέμορφη καρτούλα με τις ευχές, είχε μέσα τσίγκινο βαλιτσάκι με σοκολατάκια και φόρμες σιλικόνης για γλυκάκια!
Σ'ευχαριστώ πολύ ταίρι μου, μου έφτιαξες τη μέρα! Καλές γιορτές και καλές αναγνώσεις!

Complete Thread

Profile Image
Χτες το απόγευμα γυρίζοντας σπίτι μετά από μια μέρα σκέτη τρολιά, βρίσκω να με περιμένει ειδοποίηση του ταχυδρομείου. Δεν περίμενα κάτι αλλά και πάλι...λες?
Σήμερα σηκώθηκα αξημέρωτα να πάω να στηθώ στην ουρά για να προλάβω. Παρόλα αυτά δε γλύτωσα τα παππούδια αλλά αποζημιώθηκα για το βάρβαρο ξύπνημα με το πακετάκι του ταιριού μου, της kirki22. Kάποιος μίλησε, έτσι? Διότι εκτός από το βιβλίο από τη wishlist μου "Ο μέτοικος κι η συμμετρία" του Τεύκρου Μιχαηλίδη και την πανέμορφη καρτούλα με τις ευχές, είχε μέσα τσίγκινο βαλιτσάκι με σοκολατάκια και φόρμες σιλικόνης για γλυκάκια!
Σ'ευχαριστώ πολύ ταίρι μου, μου έφτιαξες τη μέρα! Καλές γιορτές και καλές αναγνώσεις!
Profile Image
Καλές γιορτές sismografos! Χαίρομαι που το πακετάκι μου έφτασε και σε χαροποίησε τόσο! Φιλιά σε όλους!
Profile Image
Το πακετάκι σου έφτασε αναπάντεχα στην πόρτα μου μετά από μία δύσκολη μέρα στη δουλειά. Ήταν μία γλυκειά ανταπόδοση! Σε ευχαριστώ για τις ενδιαφέρουσες επιλογές βιβλίων, καθώς από καιρό έλεγα οτι θα ήθελα να δοκιμάσω τον Καλλιφατίδη. Τα γλυκάκια τα φυλάω για απόλαυση το ΣΚ! Καλές γιορτές να έχουμε.
Profile Image
Πόσο χαίρομαι! Ελπίζω τα βιβλία να σε ταξιδέψουν! Καλά Χριστούγεννα!
Profile Image
Με περίμενε στο σπίτι... ο ταχυδρομος είχε αφήσει το φακελο στην πίσω βεραντα...δε μπορώ να πω,έκανε φιλοτιμες προσπάθειες να έχει τύχη ανταξια του θέματος του βιβλίου, το δώρο μου. Όμως τελικά έφτασε στα χερια μου μαζί με... βιβλικα δωρακια. Εναν χειροποιητο σελιδιδεικτη που προφητευει τις πολλές ζωες που ζει οποιος διαβάζει, πριν πεθάνει , κι ενα ταξιδιαρικο βιβλίο-στολιδακι για να το κρεμασω στο δεντρο. Ευχαριστω πολύ πολύ κι ευχομαι ο,τι καλυτερο στη βιβλιοπαρεα μας και ολο τον κοσμο.
Profile Image
Να εκφράσω κι εδώ τη χαρά μου που το πακετάκι έφτασε στα χέρια σου και που σου άρεσε το περιεχόμενο!

Καλές γιορτές σε όλους!
Profile Image
Ο εξαιρετικός dimtheod μου έστειλε Desparation(Stephen King), Καρυότυπο (Άκης Παπαντώνης) και πολλά χριστουγεννιάτικα μικροπραγματάκια! Σ'ευχαριστώ Δημήτρη! Καλές γιορτές!
Profile Image
Αγαπητό μου ταίρι, ευχαριστώ εκ των προτέρων για το δώρο σου, που έφτασε έγκαιρα στο ταχυδρομείο - η ειδοποίηση μου ήρθε προχθές. Λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας υπολόγιζα να το παραλάβω σήμερα Σάββατο ...έλα όμως που τα ΕΛΤΑ Χαλανδρίου κατήργησαν το διευρυμένο ωράριο κι εγώ ούτε που είχα πάρει χαμπάρι! Συγνώμη που σε ανησύχησα, να ξέρεις ότι από δική μου ευθύνη δεν είναι στα χέρια μου ακόμα αλλά την Τετάρτη θα φροντίσω να το παραλάβω, ό,τι πρέπει για την Πρωτοχρονιά.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
Profile Image
Φοβάμαι ότι το πακέτο μου παρόλο που το έστειλα express συστημενο κι έγκαιρα, δε θαχει φτάσει. Λιγη υπομονή...
Αγάπη και καλά Xριστουγεννα σε ολους
Profile Image
Ευχαριστώ πολύ το ταίρι μου Merolia, που μου παρέδωσε κατ' ιδίαν μία τσάντα γεμάτη δώρα! Μέσα βρήκα πολλά χριστουγεννιάτικα μικροπράγματα, υπέροχες ετικέτες για απελευθέρωση βιβλίων και ετικέτες bookcrossing για τα εξώφυλλα των "ανήσυχων" βιβλίων μας, τσάι (ότι πρέπει για συνοδευτικό μαζί με το διάβασμα) και υπέροχα βιβλία (Διηγήματα και μικρά πεζά του Κάφκα, Η πείνα του Χάμσουν Κνουτ, Το Πούσι του Νίκου Καββαδία).
Και πάλι ευχαριστώ πολύ!!!

Εύχομαι καλά Χριστούγεννα σε όλους, με το καλό να έρθει το 2018!!! Και του χρόνου με περισσότερες συμμετοχές και περισσότερα δώρα!!!
Profile Image
Με ρυθμό χελώνας έφτασε και το δικό μου δώρο!
Αυτά τα ΕΛΤΑ είναι ... τί να πω; αναίσθητα; δεν καταλαβαίνουν την αγωνία μας;

Ευχαριστώ πολύ eroica!
Ο χειροποίητος σελιδοδείκτης όλα τα λεφτά!
Τα σοκολατάκια αναπαύονται στο υπό δίαιτα στομάχι μου! Τα πάτσισα με ένα μεσημεριανό και 2 βραδινά όμως!

Το βιβλίο ήταν Ο κλεμμένος ουρανός του Αντρέα Καμιλέρι από τη σειρά noir του Καστανιώτη.
Και του χρόνου να είμαστε καλά!
Καλή Πρωτοχρονιά και Υγεία για όλους!
Profile Image
Ευχαριστώ που απάντησες και μουφυγε η αγωνια. Ο σελιδοδεικτης να σε συνοδεύει στις αναγνωστικες σου διαδρομές. Είναι φτιαγμενος με αγάπη. Καλή χρονιά σε ολους.eroika
Profile Image
Ευχαριστώ το υπέροχο ταίρι μου, τη StrangeEmily για ένα πολύ γιορτινό πακέτο, με τα δώρα διαλεγμένα και τυλιγμένα με περισσή φροντίδα. Δύο βιβλία από τη λίστα μου ("Bleak House" του Dickens και "The bookshop book" της Jen Campbell), ετικέτες, σελιδοδείκτες (ο ένας κεντητός χειροποίητος), σοκολάτα, καρτούλα και ένα χειροποίητο στολίδι-βιβλιαράκι, πανέμορφο.

Εύχομαι από καρδιάς καλό υπόλοιπο γιορτών και ένα πολύ ευτυχισμένο νέο έτος σε σένα και την οικογένειά σου, αλλά και σε όλη τη μπουκροσική οικογένεια. Πάντα με αγάπη και πολλά βιβλία!
Profile Image
Merolia χαίρομαι που σου άρεσαν τα βιβλία και τα δυο μικρά δωράκια μου! Καλή πρωτοχρονιά και καλές αναγνώσεις! Το λουλουδάκι στη μέση του σελιδοδείκτη προέρχεται από άλλη ανταλλαγή secret Santa με είδη χειροτεχνίας😊
Profile Image
Merolia χαίρομαι που σου άρεσαν τα βιβλία και τα δυο μικρά δωράκια μου! Καλή πρωτοχρονιά και καλές αναγνώσεις! Το λουλουδάκι στη μέση του σελιδοδείκτη προέρχεται από άλλη ανταλλαγή secret Santa με είδη χειροτεχνίας😊
Profile Image
Είσαι ένα ταίρι άπαιχτο! Τρία βιβλια- τα δυο απο τη λίστα μου, το τρίτο θα διαβαστεί ξανά! Χειροποίητα στολθδακια, στενδιλ χριστουγεννιάτικα, γομες πολύχρωμες, γενικά ένα πολύ χαρούμενο πακέτο για μεγάλους και μικρούς! Καλή χρονια σου εύχομαι, να'σαι πάντα καλά!
Profile Image
Την Κυριακή 27/12, με περίμενε το πακετάκι μου στα κάλαντα, χορταστικότατο από βιβλία!!!
Έχουμε και λέμε:
Το αστέρι του διαβόλου του Jo Nesbo και ο Άγγελος θανάτου της Camilla Lackberg από Μεταίχμιο pocket, και..... κρατηθείτε, το αριστουργηματικό (σύμφωνα με τους περισσότερους) Confiteor του Ζάουμε Καμπρέ!!!!!!!!!!!!!

Να μην ξεχάσω τις πανέμορφες και ζεστές μπεζ καλτσούλες μέχρι το γόνατο που στο κουντεπιέ έχουν το Ρούντολφ το ταρανδάκι με την κόκκινη μύτη!!!!!! (έλιωσααααααααααα!!!)

Ένα ακόμα τεράστιο ευχαριστώ και πάρα πολλές ευχές ολόψυχα για καλή χρονιά με υγεία, αγάπη, χαρά, ευημερία και ό,τι άλλο επιθυμείς :-***
Profile Image
Για κάποια δωράκια δεν έχω μάθει αν έφτασαν. Αν έχετε λάβει το πακετάκι σας, γράψτε το εδώ, για να μην ενοχλώ το Secret Santa σας με περιττές ερωτήσεις. Αν δεν έχετε παραλάβει, ενημερώστε με για να δω τι συμβαίνει.
Profile Image
Έφτασε το Σάββατο κ το δικό μου πακέτο! Με γευσεις από Ελλάδα κ το "Ψωμί, παιδεία, ελευθερία " του Μαρκαρη που ανυπομονώ να ξεκινήσω. Ευχαριστώ πολύ XaviannNJ!!!!
Profile Image
Πάνω από τα μισά άτομα που συμμετείχαν, έλαβαν το πακέτο τους πριν από τα Χριστούγεννα. Σχεδόν όλα τα πακέτα έφτασαν μέσα στο διάστημα των γιορτών.

Παρέλαβαν:
Silver-Greece
TIFFANY1972
sismografos
gourgouritsa
StrangeEmily
taxidiarikopoul
XaviannNJ
mariakall
eroika
Rockystef
Merolia

Δεν έχει επιβεβαιώσει οτι παρέλαβε:
dimtheod

Δεν έχει παραλάβει:
kirki22
Profile Image
Με λύπη μου διαπιστώνω οτι, παρά την έγκαιρη αποστολή των ταιριών (16 Νοεμβρίου) και την παράκληση μου να έχει ολοκληρωθεί η ανταλλαγή μέσα στις γιορτές, υπάρχει ακόμα άτομο που δεν έχει παραλάβει. Νομίζω πως χάνεται όλο το νόημα της εορταστικής ανταλλαγής και φέρνει σε δυσάρεστη θέση τον άνθρωπο που έχει στείλει έγκαιρα το δικό του, αλλά δεν έχει παραλάβει. Επειδή είμαστε όλοι μεγάλα παιδιά και δεν είμαι και ιδιαίτερα υπομονετικός άνθρωπος, δηλώνω πως δε σκοπεύω να ξαναδιοργανώσω τέτοιου είδους events.
Profile Image
Θα μιλήσω ως πρώην διοργανώτρια που παρατηρεί ένα άσχημο φαινομενο να επαναλαμβάνεται.
Τρεις μηνες πριν ειχα ρωτησει αν θα γινει ο Ballyclaus. Οσοι ηθελαν να συμμετεχουν αρχισαν να το σκεφτωνται. Λίγες μέρες μετά εκλεισαν οι ρημαδοσυμμετοχες και 16 Νοεμβρίου εστάλησαν τα pm. Τι σημαινει αυτο? Οτι το σκεφτηκαμε καλα και αναλαβαμε την ευθυνη να κανουμε καποιον ευτυχισμενο με το πακετακι μας. Ασχετως οικονομικης καταστασης. Ασχέτως αν θα μας παρέσυρε ο προσωπικός μας μικρόκοσμος και η καθημερινότητά μας μέσα στην οποία δεν θα είμασταν ικανοί να μοιράσουμε δυο γαϊδουριών άχυρα. Τα πι εμ εσταλησαν, άρα ειμασταν μισοετοιμοι. Κατασκευές, χριστουγενιάτικα πραματάκια και εκκρεμεί το βιβλίο της wishlist.
Τωρα εχει φτασει 22-1 και μερικα πακετα δεν εχουν σταλει. Για την ακριβεια δεν εχουν σταλει παλι! Οπως περσι! Και πρόπερσι. Κι άλλες χρονιές.
Πειτε μου, τι πρεπει να κανω ως πρώην διοργανώτρια που τα άκουσε και ως μέλος? Εχω γκωσει απο δικαιολογιες και φετος. Δώστε τα σε ένα φίλο-συγγενή-γείτονα-κόψτε το σβέρκο σας να ληφθούν εγκαίρως, αντί να έχετε το θράσος να ευχαριστείτε το δικό σας ταίρι δημοσίως που έκανε το αυτονόητο: φέρθηκε σαν ενήλικας.
Εχω θυμωσει. Ο θεσμος παει κατα διαολου (και) επειδη καποιοι στα παλια τους τα παπουτσια (μην πω πουθενα αλλου). Και ποιος βγαινει μαλακας? Οι διοργανωτες και η κοινοτητα. Άλλη φορά αν δε μπορείτε να μοιράσετε δυο γαϊδουριών άχυρα, να μην ξαναπάρετε μέρος πουθενά, αν είναι να ξενερώνετε τον κόσμο και να φτάνει Πάσχα. Δεν έχουν ανάγκη τα δώρα σας αλλά την κίνηση εντός του χρονικου πλαισίου των εορτών. Γι'αυτό το λέμε Ballyclaus. Για να μην βρίσκονται κάποιοι να καταλογίζουν την ανευθυνοτητα σας στους εκάστοτε διοργανωτές, οι οποίοι φτύνουν αίμα να σας κυνηγάνε και να μην ξενερώνουν τα ταίρια σας.
Νήπια! Αειντε.
Profile Image
Καλησπέρα σε όλους/όλες.

Αν χτυπάει για μένα η καμπάνα (το πιθανότερο): Έχω ήδη αγοράσει βιβλία από τη wishlist του ταιριού μου, το έχω ειδοποιήσει για την ταυτότητά μου, κανονίσαμε συνάντηση το προηγούμενο Σ/Κ αλλά, λόγω σοβαρού κρυολογήματος που μου προέκυψε (και συνεχίζει να με βασανίζει), μεταθέσαμε τον καφέ μας για αυτό το Σ/Κ. Λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων του ταιριού μου δεν είναι εύκολο να με συναντήσει καθημερινές, όσο και να θέλω να το απαλλάξω από την αναμονή.

Λυπάμαι πολύ...
Profile Image
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ Ο SECRET SANTA ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΗΠΙΑΜΕ ΠΑΡΕΑ ΚΙ ΕΝΑ ΤΣΑΓΑΚΙ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΗΝ TIIFFANY1972. ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΕΙΧΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ , 2 ΒΙΒΛΙΑ ΚΟΡΤΩ ΚΑΙ ΖΟΥΡΓΟΣ, ΠΟΛΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΚΑΛΟΥΔΙΑ ΚΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ PANETONE ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΑ ΣΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ.
ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΗ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ.
ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Profile Image
Γειά σου!
Αγνοούσα την ουσία της ύπαρξής σου μέχρι την τελευταία συνάντηση των bookcrosser στα Εξάρχεια όπου κόπηκαν οι πίτες.
Εκεί,κι ας είναι καλά οι παρευρσικόμενες/οι,έμαθα για'σένα.
Το 2019 λοιπόν έχοντας αποφασίσει να μην κεράσω κανέναν οτιδήποτε δεν περιέχει οινόπνευμα,αν θέλεις μεθάμε.
Ως τότε χοντρούλη,σε χαιρετώ.
H,Ν.
Profile Image
Γειά σου!
Αγνοούσα την ουσία της ύπαρξής σου μέχρι την τελευταία συνάντηση των bookcrosser στα Εξάρχεια όπου κόπηκαν οι πίτες.
Το 2019 λοιπόν έχοντας αποφασίσει να μην κεράσω κανέναν οτιδήποτε δεν περιέχει οινόπνευμα,αν θέλεις μεθάμε.
H,Ν.

Και για μένα, που δεν πήρα ΧΑΜΠΑΡΙ ποιός ήταν ο χοντρούλης, θέλεις να ενημερώσεις/μοιραστείς το νικ του/της;
Profile Image
Γειά σου!
H,Ν.

Και για μένα, που δεν πήρα ΧΑΜΠΑΡΙ ποιός ήταν ο χοντρούλης, θέλεις να ενημερώσεις/μοιραστείς το νικ του/της;

Χα χα χα !!!!!! Δεν κατάλαβες ποιόν εννοεί TIFFANY1972 ;;;; Le Père-Noël :-))
Profile Image
Αγαπητή TIFFANY1972 γειά σου!
H πλημμελής διατύπωση,η ατελής σύνταξη του μηνύματος σε συνδυασμό με την παραπληγική λογική του,δικαίως σε οδήγησαν στο συμπέρασμα ότι αναφέρομαι σε τετελεσμένο γεγονός με πρωταγωνιστή κάποιο μέλος του bookcrossing.
Τον θεσμό είχα στο μυαλό μου,για τον οποίο έμαθα λεπτομέρειες στην τελευταία συνάντησή μας,και την επιθυμία μου να συμμετάσχω κι εγώ του χρόνου με μια διάσταση οινοπνευματική δίπλα στην ούτως ειπείν πνευματική του φύση.
Σε χαιρετώ απολογούμενος.

Υ.Γ. Ο Santa-Clauss είναι χοντρούλης,Clauss κι ο Bally με τη σειρά του,μου έφερε στο νου το ballon (αερόστατο στα γαλλικά) και τη γιαγιά μου που συνήθιζε να λέει στον αδερφό μου όταν μικρότερος ήταν φαγανός και μπούλης : όσο μεγαλώνεις τόσο θα φουσκώνει η κοιλιά σου απ΄τή σουκρούτ που στο τέλος σαν αερόστατο θα φύγεις ψηλά στον ουρανό και θα σε χάσουμε.
Profile Image
Αγαπητή TIFFANY1972 γειά σου!
H πλημμελής διατύπωση,η ατελής σύνταξη του μηνύματος σε συνδυασμό με την παραπληγική λογική του,δικαίως σε οδήγησαν στο συμπέρασμα ότι αναφέρομαι σε τετελεσμένο γεγονός με πρωταγωνιστή κάποιο μέλος του bookcrossing.
Τον θεσμό είχα στο μυαλό μου,για τον οποίο έμαθα λεπτομέρειες στην τελευταία συνάντησή μας,και την επιθυμία μου να συμμετάσχω κι εγώ του χρόνου με μια διάσταση οινοπνευματική δίπλα στην ούτως ειπείν πνευματική του φύση.
Σε χαιρετώ απολογούμενος.

Υ.Γ. Ο Santa-Clauss είναι χοντρούλης,Clauss κι ο Bally με τη σειρά του,μου έφερε στο νου το ballon (αερόστατο στα γαλλικά) και τη γιαγιά μου που συνήθιζε να λέει στον αδερφό μου όταν μικρότερος ήταν φαγανός και μπούλης : όσο μεγαλώνεις τόσο θα φουσκώνει η κοιλιά σου απ΄τή σουκρούτ που στο τέλος σαν αερόστατο θα φύγεις ψηλά στον ουρανό και θα σε χάσουμε.

Τώρα που το εξήγησες για το χοντρούλη, μάλιστα!
Πολύ χαριτωμένα τα σχόλια της γιαγιάς σου για το μπαλόνι, αλλά και ευρηματική η σύνδεση που έκανες με το βιβλιοποδαράκη (ο BallyClaus στα ελληνικά).

Ναι στα φαγιά και τα πιοτά, καθότι ως μπουκρόσια τα τιμούμε και τα δύο όλως ιδιαιτέρως... :-)

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.