corner corner Βιβλία που μας συγκλόνισαν

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Βιβλία που μας συγκλόνισαν

Οι περισσότεροι από εμάς θυμόμαστε ίσως αμυδρά (κάποιοι ίσως και καθόλου, σ'αυτήν την κατηγορία ανήκω κι εγώ) την πρώτη φορά που διαβάσαμε κάποιο βιβλίο. Παρόλα αυτά, κάποια από τα βιβλία που διαβάσαμε στην παιδική/εφηβική μας ηλικία έχουν χαραχθεί ανεξίτηλα στη μνήμη μας.. Για εσάς ποιο/α είναι αυτό/ά το/α βιβλίο/α;

Complete Thread

Profile Image
Οι περισσότεροι από εμάς θυμόμαστε ίσως αμυδρά (κάποιοι ίσως και καθόλου, σ'αυτήν την κατηγορία ανήκω κι εγώ) την πρώτη φορά που διαβάσαμε κάποιο βιβλίο. Παρόλα αυτά, κάποια από τα βιβλία που διαβάσαμε στην παιδική/εφηβική μας ηλικία έχουν χαραχθεί ανεξίτηλα στη μνήμη μας.. Για εσάς ποιο/α είναι αυτό/ά το/α βιβλίο/α;
Profile Image
Δεν θα μπορούσα να μην αναφέρω το μικρό πρίγκιπα, ένα διαχρονικό βιβλίο (όχι μόνο για παιδιά) με υπέροχο νόημα.

Ωστόσο, το μυθιστόρημα που λάτρεψα ήταν το θαυμαστό ταξίδι του Νιλς Χόλγκερσον. Ένα ταξίδι γεμάτο περιπέτειες που έκανα κι εγώ μέσα από τις σελίδες του βιβλίου μαζί με τον μικρό πρωταγωνιστή.
Profile Image
Σε παιδική ηλικία, σίγουρα οι σειρές της Εnid Blyton με πρωταγωνιστές παρέες παιδιών σε φανταστικές περιπέτειες και μυστήρια. Αργότερα, ανακαλύψα και λάτρεψα τα βιβλία του Jack London και το Νησί των θησαυρών του Stevenson. Eπίσης θυμάμαι πολύ έντονα τα βιβλία του Jules Verne και μια χρονιά είχα βυθιστεί σε κάτι τεράστιους τόμους με τα παραμύθεια των Χιλίων και μιας νύχτας. Στην εφηβεία πλέον διάβαζα κανονικά βιβλία.
Profile Image
Νομίζω ότι η σειρά του Tony Wolf με τους Νάνους ήταν αξεπέραστη και με σημάδεψε όπως και χιλιάδες παιδιά που μεγάλωσαν την δεκαετία του '80.
Θυμάμαι καμια 15αρια χρόνια αργότερα τα ξαδέρφια μου που έχουμε μια δεκαετία διαφορά να τσαλακώνουν ένα βιβλίο και να πέφτω πάνω τους έτοιμη να τα σκοτώσω στο ξύλο. Οι γονείς μας κάνανε αμάν να μας χωρίσουν. Λίγες φορές στην ζωή μου έχω γίνει τόσο έξαλλη! Αν δεν έχετε ιδέα για τι πράγμα μιλάω, δείτε εδώ και στο goodreads: http://tinyurl.com/y8whhmp6

Πιο μεγάλη κι εγώ είχα τρομερή αδυναμία στο Νησί του Θησαυρού. Για την ακρίβεια ακόμα την έχω, το διαβάζω τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο, ακόμα από αυτή την παλιά έκδοση!

Επίσης και στον Βερν. Και τώρα διαβάζω τα βιβλία του συχνά-πυκνά ξανά και ξανά.....
Profile Image
Αυτή τη συζήτηση την είχα δύο φορές αυτή την εβδομάδα με διαφορετικούς συναδέλφους στη δουλειά...

Τα δύο πιό αγαπημένα μου, και πραγματικά είναι δύσκολο να τα ξεχωρήσω, είναι η σειρά του Tony Wolf με τους νάνους και ειδικότερα "Οι Κάτοικοι του Δάσους", και η σειρά με "Τα Ποντικάκια της Βατομουριάς" της Jil Barklem. Ώωωωωωωρες διαβάσματος, ξεφυλλίσματος και ονειροπολήματος. Ακόμα θα ήθελα να δοκιμάσω να κάνω πικ-νικ μέσα σε βαζάκια μαρμελάδας ή να πάω στο χειμωνιάτικο παγωμένο χορό με τα ποντικάκια να πατινάρουν αριστερά και δεξιά.
Αν και τους "Κάτοικους του Δάσους" τους έχω βρει στα βιβλιοπωλεία και θα τους ξανα-αγοράσω (!), "Τα ποντικάκια της Βατομουριάς" δεν κυκλοφορούνε πλέον και είναι κρίμα. Όπως είναι κρίμα και οτι δεν μεταφράστηκαν ποτέ και οι υπόλοιπες ιστορίες της Barklem.

Σε πιό μεγάλη ηλικία... μιλάμε 11 τώρα Κίρα Σίνου!!!

:)
Profile Image
Πολλά τα βιβλία δύσκολη η επιλογή. Αν έπρεπε να διαλέξω μόνο ένα θα έλεγα το "Ο γέρος και η θάλασσα" κυρίως γιατί ακόμη και σήμερα όταν το θυμάμαι νοιώθω να μυρίζω την αλμύρα που περιγραφοταν στο βιβλίο. Επίσης αξίζει η αναφορά νομίζω στα "θριλερ" της παιδικής μας ηλικίας, τις μοναδικές "Ανατριχιλες". :-)
Profile Image
Θα πρέπει να πω τον "Θησαυρό της Βαγίας" της Ζωρζ Σαρρή. Είναι το πρώτο βιβλίο που με θυμάμαι να διαβάζω και με είχε συνεπάρει.

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.