corner corner Σχετικά με το meet up Ιουλίου.

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Σχετικά με το meet up Ιουλίου.

Πήγα χτες στο Homesick και ο Δαμιανός μου είπε πως δε θα είναι ανοιχτό το μαγαζί την επόμενη Κυριακή, λόγω διακοπών.
Ιδέες, προτάσεις κλπ

Complete Thread

Profile Image
Πήγα χτες στο Homesick και ο Δαμιανός μου είπε πως δε θα είναι ανοιχτό το μαγαζί την επόμενη Κυριακή, λόγω διακοπών.
Ιδέες, προτάσεις κλπ
Profile Image
στον πεζόδρομο, πχ στο 14;
'Η, πχ. στο bliss στο Μοναστηράκι (στη Ρόμβης, αν θυμάμαι καλά);
Κάπου εκτός Εξαρχείων, ώστε να δοθεί ευκαιρία σε όλους όσους θα είναι Αθήνα να έρθουν.
Profile Image
Όπου υπάρχει και ράφι ; Αν και θα προτιμούσα κάπου να καθίσουμε έξω.
Profile Image

;;;

Τους υπόλοιπους υποθέτω πως δε σας απασχολεί το θέμα.
Profile Image
Το Bliss έχει κλείσει εδώ και καιρό και στη θέση του έχει ανοίξει το πολύ φασαριόζικο και κατά τη γνώμη μου όχι κατάλληλο Estrella. Μιας και στα meetup συνήθως μαζευόμαστε πολλοί, δε νομίζω πως το να σκάσουμε μούρη στο άσχετο σε μια τυχαία καφετέρια θα είναι σώφρον. Οπότε θα πρέπει να προηγηθεί συνεννόηση με το μαγαζί, έστω να μας κρατήσουν έναν μικρό χώρο ή κάνα δυο τραπέζια. Το Βανίλια Κανέλα δεν το έχω επισκεφθεί αλλά είναι καλό που υπάρχει ράφι. Εγώ έχω να προτείνω ίσως το Τελάρο (παλιό Μαγκαζέ) που σίγουρα μέσα θα είναι άδειο και είναι ήσυχο. Δεν ξέρω κατά πόσο θα βολέψει σαν χώρος βέβαια, εκτός αν μας κρατήσουν τον πάνω όροφο. Και το Laluk στο Κουκάκι που είχαμε επισκεφθεί με έτερη βιβλιοφιλική ομάδα και ήταν καλή φάση ο πάνω χώρος.
Profile Image
Η μία από τους υπόλοιπους δεν μπαίνει Κυριακή στο site… (βασικά δεν μπαίνει και κάθε μέρα)

Ιδανικά θα πρότεινα κάποιο από τα καφέ της πλατείας Εξαρχείων για να μπορέσουμε να βάλουμε ένα χαρτί στο Homesick εκείνη την ημέρα ότι οι bookcrossers είμαστε δίπλα, έτσι ώστε να μας βρει και κάποιος που δεν δει τις ανακοινώσεις και πάει Homesick.

Αλλιώς, αν είναι να απομακρυνθούμε τελείως από Εξάρχεια, ψηφίζω Βανίλια Κανέλα για λόγους ραφιού. (Χωράει 6-7 άτομα; Θα είναι ανοικτό την Κυριακή;)

Τρίτη επιλογή… Υπάρχει κάτι σαν παρκάκι κοντά στη δουλειά μου, με 2-3 καφέ με τραπέζια έξω φεύγοντας θα ρωτήσω αν θα είναι ανοικτά αυτή την Κυριακή κάποια από τις καφετέριες. Είναι Μιχαλακοπούλου και Νυμφαίου στα Ιλίσια, 5 λεπτά από το Μέγαρο Μουσικής, οπότε θεωρώ ότι μας βολεύει όλους.
Profile Image
Έχει αρκετά τραπέζια μέσα, το ένα μεγάλο όπου γίνονται συνήθως οι συναντήσεις ανταλλαγής ξενόγλωσσων βιβλίων και επίσης μια μικρή ξεχωριστή αίθουσα (εκεί γίνονταν οι εβδομαδιαίες ομάδες ομιλίας σε ξένες γλώσσες). Τώρα το καλοκαίρι όλοι κάθονται στο εξωτερικό χώρο του μαγαζιού οπότε μέσα υπάρχουν πάντα άδεια τραπέζια.
Τα τελευταία χρόνια στο μιτάπ του Ιουλίου δεν μαζευόμαστε πάνω από 5 - 6 άτομα.
Profile Image
Έχει αρκετά τραπέζια μέσα, το ένα μεγάλο όπου γίνονται συνήθως οι συναντήσεις ανταλλαγής ξενόγλωσσων βιβλίων και επίσης μια μικρή ξεχωριστή αίθουσα (εκεί γίνονταν οι εβδομαδιαίες ομάδες ομιλίας σε ξένες γλώσσες). Τώρα το καλοκαίρι όλοι κάθονται στο εξωτερικό χώρο του μαγαζιού οπότε μέσα υπάρχουν πάντα άδεια τραπέζια.
Τα τελευταία χρόνια στο μιτάπ του Ιουλίου δεν μαζευόμαστε πάνω από 5 - 6 άτομα.

Έχω την εντύπωση ότι την Κυριακή είναι κλειστό. Αφήστε που και τις άλλες μέρες είναι ανοιχτό μέχρι τις 6μμ. Κάντε ένα τηλέφωνο από αύριο το πρωί, μετά τις 8πμ.
(απορία, και με όλο το θάρρος: έχω ήδη γράψει σχόλια, σε άλλο θρεντ, για το Βανίλια-Κανέλα. Δεν τα έχετε διαβάσει;)
Όσο για τα καφέ στη Νυμφαίου και Μιχαλακοπούλου: γιατί όχι;
Το παρκάκι είναι πολύ συμπαθητικό.
Profile Image

(απορία, και με όλο το θάρρος: έχω ήδη γράψει σχόλια, σε άλλο θρεντ, για το Βανίλια-Κανέλα. Δεν τα έχετε διαβάσει;)

Αναφέρεσαι στο σχόλιο σου σχετικά με την απουσία αγγλικών φυλλάδιων BC ή κάτι παλιότερο ;
Παλιότερα ήταν ανοιχτά μέχρι τις 9, αλλά όντως μόλις είδα στο facebook ότι τώρα κλείνει στις 6 (;;;;;) οπότε σίγουρα δεν κάνει.

Profile Image

Αναφέρεσαι στο σχόλιο σου σχετικά με την απουσία αγγλικών φυλλάδιων BC ή κάτι παλιότερο ;
Παλιότερα ήταν ανοιχτά μέχρι τις 9, αλλά όντως μόλις είδα στο facebook ότι τώρα κλείνει στις 6 (;;;;;) οπότε σίγουρα δεν κάνει.

Πράγματι (και ζητώ συγγνώμη γι'αυτό), σε πμ είχα αναφέρει σε κάποια όχι πολύ φανατικά μέλη που είχαν εκδηλώσει ενδιαφέρον για να περάσουν από το Βανίλια-Κανέλα ότι είναι ανοιχτά Δευτέρα-Παρασκευή 8πμ-6μμ και τα Σάββατα 10πμ-6μμ (αυτό αμυδρά το θυμάμαι, δεν ορκίζομαι κιόλας). Κυριακή είναι θεόκλειστα.
Εδώ και αρκετούς μήνες έχει καταρτιστεί το πρόγραμμα αυτό και με προσγείωσε πολύ ανώμαλα, όταν ένα απόγευμα είχα σκάσει μ'ένα καροτσάκι λαϊκής φίσκα στα βιβλία κατά τις 7 και κάτι, και - βέβαια- για να μην τα ξανακουβαλήσω σπίτι μου, προτίμησα να τα αφήσω στο NV cafe, Λαρίσης και Πανόρμου.

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.