corner corner Μήπως ήρθε η ώρα να φύγουμε από τα Εξάρχεια;

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Μήπως ήρθε η ώρα να φύγουμε από τα Εξάρχεια;

Χθες το βράδι είχα πάει με τη Μέη στα Εξάρχεια και, ενώ καθόμασταν στους "Χάρτες" της Βαλτετσίου, μια ομάδα κουκουλοφόρων με ρόπαλα μας περικύκλωσαν και άρχισαν τους εκσφενδονισμούς, πριν καν προλάβουμε να φύγουμε. Επειδή αυτό γίνεται πια κάθε εβδομάδα και κανένας δε δείχνει διατεθειμένος να τους σταματήσει, εγώ έχω πάψει να νιώθω ασφάλεια στα Εξάρχεια και κατά πάσα πιθανότητα δε θα ξαναπατήσω ποτέ. Αισθάνεται κανείς άλλος σας έτσι; Μήπως ήρθε η ώρα να φύγουμε από τα Εξάρχεια; Πού θα μπορούσαμε να πάμε; Ας το συζητήσουμε.

Και, ναι, ξέρω, πολλοί τα λέγατε αυτά από παλιά. Ελάτε, γράψτε με κεφαλαία : ΣΤΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ!
Εγώ θα το έκανα....έχει πλάκα να λες : ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ...

Complete Thread

Profile Image
Χθες το βράδι είχα πάει με τη Μέη στα Εξάρχεια και, ενώ καθόμασταν στους "Χάρτες" της Βαλτετσίου, μια ομάδα κουκουλοφόρων με ρόπαλα μας περικύκλωσαν και άρχισαν τους εκσφενδονισμούς, πριν καν προλάβουμε να φύγουμε. Επειδή αυτό γίνεται πια κάθε εβδομάδα και κανένας δε δείχνει διατεθειμένος να τους σταματήσει, εγώ έχω πάψει να νιώθω ασφάλεια στα Εξάρχεια και κατά πάσα πιθανότητα δε θα ξαναπατήσω ποτέ. Αισθάνεται κανείς άλλος σας έτσι; Μήπως ήρθε η ώρα να φύγουμε από τα Εξάρχεια; Πού θα μπορούσαμε να πάμε; Ας το συζητήσουμε.

Και, ναι, ξέρω, πολλοί τα λέγατε αυτά από παλιά. Ελάτε, γράψτε με κεφαλαία : ΣΤΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ!
Εγώ θα το έκανα....έχει πλάκα να λες : ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ...
Profile Image
Προσωπικά δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα στα τρια χρόνια που πάω από την Ομόνοια στο Ηomesick για την μηνιαία συνάντησή μας. Ωστόσο αν η πλειοψηφία θέλει να μετακομίσουμε, θα ακολουθήσω παρόλο που είμαι μέχρι στιγμής απόλυτα ευχαριστημένη από το τωρινό στέκι.

Κατανοώ την αγανάκτησή σου μετά από αυτό το άτυχο συμβάν και εύχομαι εσύ και η Μέη να είστε καλά.
Profile Image

.

Προσωπικά ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα στα Εξάρχεια. Και όταν λέμε ποτέ εννοούμε ποτέ. Τα Εξάρχεια αποτελούν ένα κεντρικό σημείο με εύκολη πρόσβαση. Βέβαια σημασία έχει η γνώμη της πλειοψηφίας.
Profile Image
Λυπάμαι που το ακούω αυτό. Θα συμφωνήσω με την Πενθεσιλια, τόσα χρόνια στα Εξαρχεια ποτέ δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο θέμα. Το καλό με την περιοχή είναι ότι έχεις εύκολη πρόσβαση με κάθε μέσο, πραγμα βολικό για ολους. Εγω προφανώς δεν εχω λόγο μίας και πλέον μένω στη Λάρισα αλλά όσο να ναι με βόλευε όταν επέστρεφα Αθήνα να περνάω από Εξάρχεια για να τσακωσω κανένα βιβλιαράκι. Η απόφαση φυσικά είναι δική σας! :)
Profile Image

Όχι

Τα μαγαζιά που πηγαίνω είναι σχεδόν όλα στα Εξάρχεια. Είμαι συχνότατα στην περιοχή, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, αισθάνομαι απόλυτα ασφαλής.
Το μαγαζί είναι όμορφο, η μουσική καλή, οι τιμές χαμηλές και ο καφές και η σοκολάτα άψογα.
Επίσης, πράγμα πολύ σημαντικό, ανέχονται να μην παραγγέλνουμε όλοι, να καθόμαστε 4 ώρες με ένα καφέ, να φωνάζουμε και να κάνουμε τον κακό χαμό και να τρώμε τα φαγητά και γλυκά που φέρνουμε μαζί μας.
Όπου αλλού πήγαμε, κρίση - ξεκρίση, μετά από λίγο φάγαμε πόρτα.
Δεν είμαι διατεθειμένη να το ζήσω ξανά.
Profile Image
Τα μαγαζιά που πηγαίνω είναι σχεδόν όλα στα Εξάρχεια. Είμαι συχνότατα στην περιοχή, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, αισθάνομαι απόλυτα ασφαλής.
Το μαγαζί είναι όμορφο, η μουσική καλή, οι τιμές χαμηλές και ο καφές και η σοκολάτα άψογα.
Επίσης, πράγμα πολύ σημαντικό, ανέχονται να μην παραγγέλνουμε όλοι, να καθόμαστε 4 ώρες με ένα καφέ, να φωνάζουμε και να κάνουμε τον κακό χαμό και να τρώμε τα φαγητά και γλυκά που φέρνουμε μαζί μας.
Όπου αλλού πήγαμε, κρίση - ξεκρίση, μετά από λίγο φάγαμε πόρτα.
Δεν είμαι διατεθειμένη να το ζήσω ξανά.

Καλό μήνα σε όλους/όλες.
Συμφωνώ σε όλα. Αν, παρόλα αυτά, υπάρξουν τόσοι πολλοί bookcrossers που αντιτίθενται στο να παραμείνει το Homesick ο χώρος συναντήσεών μας, είμαι ανοιχτή σε προτάσεις.
Profile Image
Γειά σας φίλοι του διαβάσματος.
Ο ίδιος δεν είμαι θαμώνας της περιοχής των Εξαρχείων ούτε γνωρίζω προσωπικά έναν ικανό αριθμό ανθρώπων που ζουν,εργάζονται ή συχνάζουν εκεί ώστε να έχω σχηματίσει μια αντικειμενική άποψη που κατά το μάλλον ή ήττον θα με οδηγούσε σε μια άμεση απάντηση στο ερώτημα της robbergirl.
Μπορώ ωστόσο να δηλώσω ευθαρσώς ότι δεν θα ήθελα να ζω στα Εξάρχεια και πως τις δυο αυτές φορές που είχα την ευκαιρία να σας συναντήσω στο Homesick ,εισέπραξα δις μια πολύ αρνητική αύρα περνώντας από την περιοχή.
Ομολογώ πως εάν δεν συναντούσα τη δική σας φιλική διάθεση,την αφειδώλευτη παραγωγή αισθημάτων από όλους σας,την ιώβεια υπομονή σας να απαντήσετε στις απορίες μου μαζί με την πνευματική σας υπερεπάρκεια που συνδυάζεται με γερή γνώση πάνω στη σύγχρονη λογοτεχνία,θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να κατεβαίνω στο Homesick.
Το οποίο προσωπικά δεν μου αρέσει ως προς την διακόσμησή του,τις μουσικές επιλογές και την ποιότητα του τσαγιού του,αλλά όντως όπως γράφει η feltre είναι μάλλον δύσκολο να βρεθεί ένα μαγαζί όπου θα "ανέχονται να μην παραγγέλνουμε όλοι, να καθόμαστε 4 ώρες με ένα καφέ, να φωνάζουμε και να κάνουμε τον κακό χαμό και να τρώμε τα φαγητά και γλυκά που φέρνουμε μαζί μας".

Όταν ο καιρός είναι καλός μπορούμε να βρισκόμαστε στο ύπαιθρο.

Σας χαιρετώ
Νεφέλωμα Έλιξ
Profile Image
Δεν έχω τίποτε με τα Εξάρχεια αλλά έχουν πάψει προ πολλού να είναι στο δρόμο μου.
Για μένα ανήκουν στα φοιτητικά μου χρόνια.
Μου είναι πλέον ανάποδα σαν περιοχή διότι όλη μου η κινητικότητα είναι προς Μοναστηράκι και Σύνταγμα.
Τα Εξάρχεια μου πέφτουν αρκετά μακριά από τη στάση Ομόνοια και όσες φορές το επιχείρησα δεν κατάφερα να αναθεωρήσω.

Και τότε που είχε τεθεί το θέμα της αλλαγής ζώνης είχα εκφράσει τη γνώμη μου, μαζί με κάποιους άλλους ακόμα, οι οποίοι σταδιακά άρχισαν να μην έρχονται στις συναντήσεις. Κάποιοι για τα Εξάρχεια αυτά καθ΄εαυτά, κάποιοι (σαν και μένα) γιατί δεν τους βόλευε η περιοχή.
Ούτε επίσης μου αρέσει τα καλοκαίρι να χώνομαι μέσα σε εκείνο το σκοτεινό και αποπνικτικό μέσα ή να είμαι στο πεζοδρόμιο στραβολαιμιάζοντας για να μιλήσω με τους φίλους μου και βλέποντας να περνάνε κάθε τρεις και λίγο από μπροστά μου, από το στενό πεζοδρόμιο γάτες, σκύλοι και περαστικοί.

Σέβομαι όλους όσους θέλουν να παραμείνουν στο Homesick και από ό,τι βλέπω είναι πολλοί.
Λυπάμαι που δεν θα σας βλέπω και που σταδιακά αισθάνομαι ότι απομακρύνομαι από το BC αλλά τί να κάνουμε;
Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας :)))

Ίσως να φταίει ότι είμαι από τους μεγαλύτερους σε ηλικία στο BC και να μην είμαι πλέον τόσο ευέλικτη.
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ για όσα γράφω. Τα γράφω με αγάπη προς όλους σας. Όσοι με ξέρετε το καταλαβαίνετε νομίζω ....

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.