corner corner RABCK Chick-Lit BookBox. Is anyone interested?

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

RABCK Chick-Lit BookBox. Is anyone interested?

Καλημέρα σε όλους!

Έχω αρκετά βιβλία στα Αγγλικά που ανήκουν στην κατηγορία -ας την πούμε έτσι- chick-lit. Μιλάω για συγγραφείς όπως Marian Keyes, Freya North, Maeve Binchy, Danielle Steel, Chris Manby κτλ κτλ. Ελπίζω πήρατε μια ιδέα. Τα περισσότερα είναι βιβλία δεκαετίας, ίσως και παραπάνω, paperbacks σε καλούτσικη κατάσταση. Γενικά με εξαίρεση την Maeve Binchy που της έχω μια αδυναμία για δικούς μου λόγους, τα υπόλοιπα ήρθαν στην κατοχή μου είτε διότι κάπως κάπου κάποτε δεν έβρισκα τίποτε άλλο να διαβάσω, είτε διότι μου τα χάρισαν διάφοροι φίλοι. Πιάνουν χώρο στα ράφια μου και είναι χλωμό αν θα τα διαβάσω πάλι ποτέ...

Θα ήθελα να δώσω το μεγαλύτερο μέρος από αυτά και αρχίζω σιγά-σιγά να τα καταχωρώ στο Book Crossing. Ορισμένα θα ταξιδέψουν μέσω των διάφορων sweepstakes στο RABCK φόρουμ, αλλά θα ήθελα να προσφέρω και μαζικά μερικά μικρά δέματα. Σκοπεύω να αρχίσω να στέλνω μάλλον από τον άλλο μήνα και πριν ποστάρω στα διεθνή φόρουμ, θέλω να μάθω αν ενδιαφέρεται κανείς εντός Ελλάδος. Το πόσα θα στείλω κι ακριβώς πότε θα εξαρτηθεί από τα οικονομικά μου, αλλά γράψτε εδώ όσοι θα θέλατε κάποια βιβλία και θα σας ειδοποιήσω.

Ευχαριστώ.

Complete Thread

Profile Image
Καλημέρα σε όλους!

Έχω αρκετά βιβλία στα Αγγλικά που ανήκουν στην κατηγορία -ας την πούμε έτσι- chick-lit. Μιλάω για συγγραφείς όπως Marian Keyes, Freya North, Maeve Binchy, Danielle Steel, Chris Manby κτλ κτλ. Ελπίζω πήρατε μια ιδέα. Τα περισσότερα είναι βιβλία δεκαετίας, ίσως και παραπάνω, paperbacks σε καλούτσικη κατάσταση. Γενικά με εξαίρεση την Maeve Binchy που της έχω μια αδυναμία για δικούς μου λόγους, τα υπόλοιπα ήρθαν στην κατοχή μου είτε διότι κάπως κάπου κάποτε δεν έβρισκα τίποτε άλλο να διαβάσω, είτε διότι μου τα χάρισαν διάφοροι φίλοι. Πιάνουν χώρο στα ράφια μου και είναι χλωμό αν θα τα διαβάσω πάλι ποτέ...

Θα ήθελα να δώσω το μεγαλύτερο μέρος από αυτά και αρχίζω σιγά-σιγά να τα καταχωρώ στο Book Crossing. Ορισμένα θα ταξιδέψουν μέσω των διάφορων sweepstakes στο RABCK φόρουμ, αλλά θα ήθελα να προσφέρω και μαζικά μερικά μικρά δέματα. Σκοπεύω να αρχίσω να στέλνω μάλλον από τον άλλο μήνα και πριν ποστάρω στα διεθνή φόρουμ, θέλω να μάθω αν ενδιαφέρεται κανείς εντός Ελλάδος. Το πόσα θα στείλω κι ακριβώς πότε θα εξαρτηθεί από τα οικονομικά μου, αλλά γράψτε εδώ όσοι θα θέλατε κάποια βιβλία και θα σας ειδοποιήσω.

Ευχαριστώ.
Profile Image
Ευχαριστούμε ! Δεν είναι το είδος που διαβάζω αλλά αν τυχόν θέλεις να μοιραστούν μερικά από αυτά τα βιβλία σε μπουκρόσσικες ζώνες της Αθήνας με ξενόγλωσσα βιβλία, ευχαρίστως να το κάνω :)
Profile Image
Σε ευχαριστώ πολύ Lubiette. Μάλλον μέσα στην εβδομάδα θα κατέβω στην Αθήνα για επαγγελματικούς λόγους και έχω προετοιμάσει κάποια βιβλία για απελευθέρωση. Δεν θα έρθω με αυτοκίνητο και δεν θα μπορέσω να φέρω πολλά μαζί μου, άλλωστε θα έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο. Σκεφτόμουν τις Ανταλλακτικές βιβλιοθήκες της Γλυφάδας όπου μάλλον θα χρειαστεί να πάω ούτως ή άλλως καθώς και μερικά εντελώς wild releases. Που αλλού προτείνεις;
Αν μέχρι μέσα Φεβρουαρίου δεν ενδιαφερθεί κανείς για τα υπόλοιπα, αν δεν σου κάνει κόπο, θα σου στείλω τότε μερικά.
Profile Image
Σκεφτόμουν τις Ανταλλακτικές βιβλιοθήκες της Γλυφάδας

Γενικά μην αφήνετε βιβλία στις ανταλλακτικές βιβλιοθήκες της Αθήνας - μόνο ως ανταλλακτικές δεν λειτουργούν, και τα βιβλία καταλήγουν σε παλαιοπωλεία ή σε πολτοποίηση από ρακοσυλλέκτες, δυστυχώς.
Profile Image
Μου το είχαν αναφέρει και παλιότερα αυτό, θλιβερό πραγματικά... Θα ρίξω επιτόπου μια ματιά και μετά...βλέποντας και κάνοντας....
Profile Image

Γενικά μην αφήνετε βιβλία στις ανταλλακτικές βιβλιοθήκες της Αθήνας - μόνο ως ανταλλακτικές δεν λειτουργούν, και τα βιβλία καταλήγουν σε παλαιοπωλεία ή σε πολτοποίηση από ρακοσυλλέκτες, δυστυχώς.

Καλά που το ανέφερες!
Profile Image

Δυστυχώς ισχύει.
Profile Image

Δυστυχώς ισχύει.

Δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, αλλά η κατάσταση δεν είναι και τόσο τραγική. Περνάω τακτικά από τις υπαίθριες ανταλλακτικές βιβλιοθήκες της Γλυφάδας και της Ηλιούπολης, και αν όντως η εξέλιξή τους δεν είναι ιδανική όπως εξάλλου το περιέγραψα σε άλλο post, δεν σημαίνει ότι τα βιβλία που αφήνουμε δεν έχουν καμία ελπίδα να βρεθούν σε χεριά άλλων αναγνωστών. Βιβλία συνεχίζω να βρίσκω, περίπου μια στις τρεις-τέσσερις φορές που περνάω, και δεν είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που βλέπω κάποια δικά μου βιβλία να παραμένουν επί μέρες σε αναμονή στο ράφι (μάλιστα τον περασμένο χειμώνα μάζεψα ένα δικό μου βιβλίο που έμεινε εβδομάδες ολόκληρες στο ράφι της ανταλλακτικής βιβλιοθήκης της Γλυφάδας, να τον τρώει η υγρασία μοναχό του). Ο κίνδυνος εμπορικής εκμετάλλευσης είναι όντως υπαρκτός αλλά όχι απόλυτος.
Profile Image
Απλά μια ενημέρωση κι από εδώ ότι θα μου πάρει καμια 15αρια+ μέρες για να αρχίσω να στέλνω.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
Profile Image
Τελικά έλαβα αρκετά PM για τα βιβλία, σας ευχαριστώ. Αυτό σημαίνει ότι θα πάνε λιγότερα βιβλία στον καθένα αλλά σε περισσότερους αναγνώστες. Θα αρχίσω να στέλνω σταδιακά από την άλλη εβδομάδα, οπότε αναμείνατε στο ακουστικό σας που λένε...

ΥΓ: Σχετικά με τις διάφορες ζώνες της Αθήνας, είχα σκοπό να εξερευνήσω αρκετές, αλλά τελικά δεν πρόλαβα. Άφησα κάποια random βιβλία στο Athens Backpackers Hostel, αλλά δεν μπόρεσα να πάω κάπου αλλού. Την επόμενη φορά...
Profile Image
...αλλά και τα PM (έχετε μήνυμα κάποιοι από εσάς, υπάρχει λόγος). Το πρώτο δέμα έφυγε από Δελφούς 31 Ιανουαρίου και σταδιακά έχουν σταλεί/στέλνονται και άλλα.
Αν κάποιοι τα έχετε παραλάβει, καταγράψτε τα, μη με τρώει το άγχος αν φτάσανε ή χαθήκανε στον δρόμο.

Καλή Ανάγνωση!
Profile Image
...τι γίνεται με τα βιβλία που έχω στείλει. Έστειλα ένα δέμα για ένα Sweepstake στην Νορβηγία την Παρασκευή και έφτασε στον προορισμό του σήμερα μετά από μόλις 5 μέρες.

Έχω στείλει κάποια δέματα στην Αττική εδώ και 15 μέρες και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση.... Ποτέ δεν βγάζεις άκρη με τα ΕΛΤΑ...

Ελπίζω να μην έχουν χαθεί :((((
Profile Image
Σήμερα το πρωί (επιτέλους, κοπέλα μου!!!) πήγα στο ταχυδρομείο και παρέλαβα ένα μικρό δεματάκι, με 4 βιβλιαράκια και 2 πανέμορφες καρτ-ποστάλ (μία μέσα και μια έξω, η οποία χρησιμοποιήθηκε για να γραφτούν τα στοιχεία μου ως παραλήπτη).

Τα βιβλία είχαν φτάσει από τις 7/2, αλλά δεν είχα καταφέρει να περάσω να τα πάρω νωρίτερα...
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στη Delphi_Reader για το RABCK αυτό!!!
Profile Image
Αυτά τα ΕΛΤΑ είναι ότι να ΄ναι! Ένα άλλο δέμα που έστειλα, λίγο μεγαλύτερο, ο ταχυδρόμος μου διευκρίνισε ότι θα πάει στο ταχυδρομείο και πρέπει κάποιος να το πάρει από εκεί. Είχα το tracking code και το έστειλα στον παραλήπτη να ξέρει που βρίσκεται το δέμα και πότε φτάνει.

Για το δικό σου που το έστειλα μάλιστα νωρίτερα, δεν μου είπε τίποτα, απλά ότι είναι κάτω από 2 κιλά και θα σταλεί απλό. Έτσι νόμιζα ότι θα φτάσει κανονικά στην διεύθυνσή σου!!!
Ευτυχώς που το παρέλαβες τελικά από το ταχυδρομείο και δεν χάθηκε πουθενά!
Profile Image
Αυτά τα ΕΛΤΑ είναι ότι να ΄ναι! Ένα άλλο δέμα που έστειλα, λίγο μεγαλύτερο, ο ταχυδρόμος μου διευκρίνισε ότι θα πάει στο ταχυδρομείο και πρέπει κάποιος να το πάρει από εκεί. Είχα το tracking code και το έστειλα στον παραλήπτη να ξέρει που βρίσκεται το δέμα και πότε φτάνει.

Για το δικό σου που το έστειλα μάλιστα νωρίτερα, δεν μου είπε τίποτα, απλά ότι είναι κάτω από 2 κιλά και θα σταλεί απλό. Έτσι νόμιζα ότι θα φτάσει κανονικά στην διεύθυνσή σου!!!
Ευτυχώς που το παρέλαβες τελικά από το ταχυδρομείο και δεν χάθηκε πουθενά!

Είχε έρθει η πρώτη ειδοποίηση στις 7/2, αλλά δεν κατάφερα να το πάρω τότε. Με το που έλαβα τη δεύτερη προχτές που έλεγε ότι το δέμα θα είναι στο ταχυδρομείο μέχρι τις 7/3, πήγα να το πάρω.
Να το μεγαλείο των Ελληνικών Ταχυδρομείων... ;-)

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.