corner corner Surprise Bookbox - Πρώτη Πρόταση ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΓΥΡΟΣ

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Surprise Bookbox - Πρώτη Πρόταση ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΓΥΡΟΣ

Αγαπημένοι φίλοι,

μιας και το bookbox είχε επιτυχία και μετά από απαίτηση των περισσοτέρων, αποφάσισα να ξεκινήσω δεύτερο γύρο.

Ισχύουν τα ίδια βήματα και οι κανόνες. Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στον προηγούμενο γύρο --> http://www.bookcrossing.com/---/534473

Επισημαίνω συνοπτικά ότι:
1. Όσα βιβλία θα πάρετε τόσα θα δώσετε.
2. Έχετε περιθώριο 3 ημερών να κάνετε τις επιλογές σας.
3. Πρέπει να στείλετε τυχόν επιλεχθέντα βιβλία εντός 1 μήνα.
4. Είστε υπεύθυνοι εσείς αποκλειστικά για να επικοινωνήσετε με αυτόν που θα έχει το βιβλίο που διαλέξατε και να κανονίσετε τα της αποστολής.

ΛΙΣΤΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ
1. vyzantia
2. natassAki
3. N-Ter
4. lessalive
5. gourgouritsa
6. taxidiarikopoul
7. feltre
8. Lubiette
9. karry
10. zasoma
11. mdess
12. nantia_pap
13. Alerion
14. Ιουλία
15. smileytli
16. Sousy
17. Jean_Dark
18. alexotanil

Complete Thread

Profile Image
Αγαπημένοι φίλοι,

μιας και το bookbox είχε επιτυχία και μετά από απαίτηση των περισσοτέρων, αποφάσισα να ξεκινήσω δεύτερο γύρο.

Ισχύουν τα ίδια βήματα και οι κανόνες. Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στον προηγούμενο γύρο --> http://www.bookcrossing.com/---/534473

Επισημαίνω συνοπτικά ότι:
1. Όσα βιβλία θα πάρετε τόσα θα δώσετε.
2. Έχετε περιθώριο 3 ημερών να κάνετε τις επιλογές σας.
3. Πρέπει να στείλετε τυχόν επιλεχθέντα βιβλία εντός 1 μήνα.
4. Είστε υπεύθυνοι εσείς αποκλειστικά για να επικοινωνήσετε με αυτόν που θα έχει το βιβλίο που διαλέξατε και να κανονίσετε τα της αποστολής.

ΛΙΣΤΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ
1. vyzantia
2. natassAki
3. N-Ter
4. lessalive
5. gourgouritsa
6. taxidiarikopoul
7. feltre
8. Lubiette
9. karry
10. zasoma
11. mdess
12. nantia_pap
13. Alerion
14. Ιουλία
15. smileytli
16. Sousy
17. Jean_Dark
18. alexotanil

Profile Image

Γεα

Count me in. Μου αρέσει πολύ!
Profile Image
Ήταν ωραίος ο πρώτος γύρος γι'αυτό και θα ήθελα να είμαι στην επανάληψη!
Profile Image
.... ότι είμαι μέσα!
Profile Image
Δηλώνω συμμετοχή για το 2ο γύρο, ευχαριστώ για την οργάνωση !
Profile Image
... κι εγώ παρακαλώ.
Profile Image

Πάλι!

θέλω θέλω θέλω!
Profile Image
και εγώ μέσα :) (τα κατάφερα!)
Profile Image
Ουπς... μόλις το είδα...
Το ξέρω πως είμαι εκπρόθεσμη, αλλά αν υπάρχει δυνατότητα θα ήθελα να συμμετάσχω. Μου άρεσε πολύ ο πρώτος γύρος!!!
Profile Image
Κι εγώ είμαι εκπρόθεσμη αλλά μπορώ κι εγώ να δηλώσω αγαπητή alexotanil;
Profile Image
Εντάξει, παιδιά, δεν θα τα χαλάσουμε για λίγες ώρες :)
Profile Image
Η αρχική λίστα είναι η εξής:

1. Ο εξομολόγος βγήκε από την πόρτα της εκκλησίας το μεσημέρι.
2. Το ταξί, ένα παλιό Ρόβερ που βρωμοκοπούσε τσιγαρίλα, τραμπαλιζόταν χωρίς βιασύνη στον έρημο εξοχικό δρόμο.
3. Οι επικοί ποιητές αρχίζουνε συνήθως τη διήγησή τους από τη μέση.
4. Έρχεται κάποτε η στιγμή στη ζωή του καθενός από εμάς που πρέπει να κάνουμε τον απολογισμό μας.
5. Θα πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις το ελικοειδές μονοπάτι ή το ήσυχο λιβάδι, αυτά για τα οποία η Αγγλία φημίστηκε αργότερα.
6. Για χρόνια κράταγα το στόμα μου κλειστό.
7. Εκείνο το πρωινό η μέρα έδειχνε σπουδαία θυμάμαι.
8. Ο Κασίμ ήταν ένας φιλάσθενος άνθρωπος, κοσμηματοποιός στο επάγγελμα, αν και κανονικό μαγαζί δεν είχε.
9. Στο πάρκο Γκρένιτς Πόιντ, όπου ο αλμυρός αέρας από το Στενό του Λονγκ Άιλαντ γινόταν ένα με τη μυρωδιά από τα πεσμένα φύλλα, δυο παιδιά σκαρφάλωναν τα σκαλοπάτια που οδηγούσαν σε κάτι ερείπια που κάποτε ήταν κάστρο.
10. Ο Γκέοργκ επέστρεφε σπίτι με το αυτοκίνητο.
11. Όταν ο κλητήρας είπε, σηκωθείτε, μπαίνουν οι δικαστές, απόλυτη σιωπή έπεσε μεμιάς στην αίθουσα.
12. Όλοι έχουν μια ιστορία σχετική με τον Κορντόβα, είτε τους αρέσει είτε όχι.
13. Να σας μιλήσω για την αγάπη ή για τον θάνατο;
14. Καλέ κυρία, είμαι καλά, το αυτό επιθυμώ και για σας.
15. Τη νύχτα που πέθανε ο Αρχιεπίσκοπος γέννησε η Σίσσυ.
Profile Image
Ξεκινήσαμε τον δεύτερο γύρο χτες και η vyzantia διάλεξε... τη μισή λίστα! :P Αστειεύομαι! Επέλεξε τα νούμερα 2, 6, 8, 9, 11 και 12 και τα αντικατέστησε με τις εξής πρώτες προτάσεις:

- Τα χρονικά της πόλης του Ιταγκουαί αναφέρουν πως σε κάποιους άλλους καιρούς, περασμένους, έζησε εκεί ο δρ Συμεών Μπακαμάρτε, απόγονος αριστοκρατικής γενιάς και μέγας γιατρός της Βραζιλίας, της Πορτογαλίας και ολόκληρης της επικράτειας του Ισπανικού Βασιλείου.
- Υπάρχουν τέσσερα πράγματα που απεχθάνομαι.
- Είμαι από τους ανθρώπους που οι άλλοι συνήθως αποκαλούν "νυχτοπούλια".
- Η μητέρα μου με ονόμασε Σίλβερ.
- Εκείνη την Τρίτη το απόγευμα, οι δυο διδάκτορες ζωολογίας ήθελαν να θυμηθούν τα παλιά, κι έτσι πήραν το αυτοκίνητό τους και βγήκαν απ' την πόλη, με σκοπό να επισκεφθούν για τελευταία φορά τους παραθαλάσσιους αμμόλοφους που τραγουδούσαν στον Κόλπο του Βαρύτονου.
- Δεν πιστεύω στους οιωνούς, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις πότε έχεις μπλέξει.

Σειρά έχει η natassAki.
Profile Image
Η natassAki επέλεξε τα:

6. Υπάρχουν τέσσερα πράγματα που απεχθάνομαι.
7. Εκείνο το πρωινό η μέρα έδειχνε σπουδαία θυμάμαι.
8. Είμαι από τους ανθρώπους που οι άλλοι συνήθως αποκαλούν "νυχτοπούλια".

Οι αντικαταστάσεις:
- Η Ίζαμπελ Νταλχάουζι είδε τον νεαρό να πέφτει από το ψηλότερο διάζωμα του εξώστη.
- - Δύσκολες στιγμές, έρχονται...
- Τα τελευταία τέσσερα χρόνια ο ιδιωτικός ντετέκτιβ Στούαρτ Μαλόουν έπασχε από αϋπνίες.

Περνάμε στην N-Ter.
Profile Image
Η N-Ter επέλεξε τα:

5. Θα πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις το ελικοειδές μονοπάτι ή το ήσυχο λιβάδι, αυτά για τα οποία η Αγγλία φημίστηκε αργότερα.
6. Η Ίζαμπελ Νταλχάουζι είδε τον νεαρό να πέφτει από το ψηλότερο διάζωμα του εξώστη.
10. Ο Γκέοργκ επέστρεφε σπίτι με το αυτοκίνητο.
11. Εκείνη την Τρίτη το απόγευμα, οι δυο διδάκτορες ζωολογίας ήθελαν να θυμηθούν τα παλιά, κι έτσι πήραν το αυτοκίνητό τους και βγήκαν απ' την πόλη, με σκοπό να επισκεφθούν για τελευταία φορά τους παραθαλάσσιους αμμόλοφους που τραγουδούσαν στον Κόλπο του Βαρύτονου.

Οι αντικαταστάσεις:
- Έχω προσέξει πως όταν κάποιος σε ζητά στο τηλέφωνο και δε σε βρίσκει, αφήνει μήνυμα παρακαλώντας σε να επικοινωνήσεις μαζί του μόλις επιστρέψεις, όταν πρόκειται για κάτι σημαντικό, πολύ συχνά το σημαντικό αφορά εκείνον και όχι εσένα.
- Δεν ήταν μία καρδιά: ελαφριά, βαριά, ευγενική ή ραγισμένη, αγαπητή, σκληρή, ματωμένη ή μεταμοσχευμένη. Όχι, δεν ήταν μία καρδιά.
- Εκείνη, η Έστερ, πολεμική ανταποκρίτρια που μόλις γύρισε από το Ιράκ γιατί η εισβολή στη χώρα θα γίνει από στιγμή σε στιγμή, τριάντα χρονών, παντρεμένη, χωρίς παιδιά.
- Δεν ξέρω αν όλα τα παιδιά στα δέκα τους χρόνια έχουν τη στύση που είχαμε εμείς, εγώ κι ο αδελφός μου ο Φώτης, δίδυμος κι εντελώς διαφορετικός από εμένα.

Σειρά έχει η lessalive.
Profile Image
Η lessalive διάλεξε τα:
2. Τα χρονικά της πόλης του Ιταγκουαί αναφέρουν πως σε κάποιους άλλους καιρούς, περασμένους, έζησε εκεί ο δρ Συμεών Μπακαμάρτε, απόγονος αριστοκρατικής γενιάς και μέγας γιατρός της Βραζιλίας, της Πορτογαλίας και ολόκληρης της επικράτειας του Ισπανικού Βασιλείου.
5. Έχω προσέξει πως όταν κάποιος σε ζητά στο τηλέφωνο και δε σε βρίσκει, αφήνει μήνυμα παρακαλώντας σε να επικοινωνήσεις μαζί του μόλις επιστρέψεις, όταν πρόκειται για κάτι σημαντικό, πολύ συχνά το σημαντικό αφορά εκείνον και όχι εσένα.
12. Δεν πιστεύω στους οιωνούς, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις πότε έχεις μπλέξει.

Οι αντικαταστάσεις:
- Η Χεΐκο, προσποιούμενη την κοιμισμένη, διατηρούσε την αναπνοή της βαθιά και αργή,
τους μυς της χαλαρούς αλλά όχι νωθρούς, τα χειλή της κλειστά, στο σημείο ακριβώς όπου ενώνονται, τα μάτια της απαλά κάτω από ακίνητα βλέφαρα, το καλυμμένο βλέμμα της στραμμένο προς τα μέσα, προς τον ήρεμο τόπο στο κέντρο της ύπαρξής της.
- Το τηλέφωνο χτυπούσε συνέχεια, αυτό είναι το μόνο που θυμόταν για εκείνο το απόγευμα.
- Άνηκε σ' εκείνη την κατηγορία των αντρών -αόριστα ατημέλητοι, συχνά φαλακροί,
κοντοί, ευτραφείς, έξυπνοι- που για κάποιον ανεξήγητο λόγο ασκούν έλξη σε ορισμένες ωραίες γυναίκες.

Περνάμε στην gourgouritsa.
Profile Image
Τώρα το είδα!! Θέλω να συμμετάσχω ξανά!!! :)
Profile Image
χαχαχα δεκτή! Αφού έχεις τόσο καημό! :P
Profile Image

moving on

H gourgouritsa, λιτή κι απέριττη, διάλεξε μόνο το:
15. Τη νύχτα που πέθανε ο Αρχιεπίσκοπος γέννησε η Σίσσυ.

Και αντικαθιστά με το:
- Κάθονται πάλι εκεί στην αψιδωτή βεράντα και κουβεντιάζουν.

Περνάμε στην taxidiarikopoul.
Profile Image
Η taxidiarikopoul δεν κρατήθηκε καθόλου και διάλεξε τα:
1. Ο εξομολόγος βγήκε από την πόρτα της εκκλησίας το μεσημέρι.
6. Δεν ήταν μία καρδιά: ελαφριά, βαριά, ευγενική ή ραγισμένη, αγαπητή, σκληρή, ματωμένη ή μεταμοσχευμένη. Όχι, δεν ήταν μία καρδιά.
8. Τα τελευταία τέσσερα χρόνια ο ιδιωτικός ντετέκτιβ Στούαρτ Μαλόουν έπασχε από αϋπνίες.
9. Η μητέρα μου με ονόμασε Σίλβερ.
10. Εκείνη, η Έστερ, πολεμική ανταποκρίτρια που μόλις γύρισε από το Ιράκ γιατί η εισβολή στη χώρα θα γίνει από στιγμή σε στιγμή, τριάντα χρονών, παντρεμένη, χωρίς παιδιά.
13. Να σας μιλήσω για την αγάπη ή για τον θάνατο;

Και τα αντικαθιστά με τα:
- Τον Χάρη μπαίνοντας τον αγνόησε σχεδόν.
- Ο ηλικιωμένος αριστοκρατικός κύριος σταμάτησε λαχανιασμένος μπροστά στην κύρια είσοδο του παλιού διώροφου.
- Κοιτάζοντας το χάρτη της Αφρικής που ήταν τοποθετημένος στην προθήκη με την υπεροπτική κομψότητα ελαφιού, ο Μπερντ έπνιξε έναν σύντομο αναστεναγμό.
- Είχα κοιμηθεί με ανοιχτή την τηλεόραση μετά από μια κουραστική μέρα.
- Σηκωθήκαμε τα χαράματα, αγνοήσαμε τον κατακίτρινο ήλιο, φορτώσαμε τις βαλίτσες μας στο σκούρο μπλε Όστιν μας και ξεκινήσαμε κατευθείαν για την παραλία, κάνοντας μόνο μια στάση στις παρυφές του Σεράγεβο, για να κατουρήσω.
- Στη διάρκεια της περίφημης εκείνης ιστορικής περιόδου, όπου ο 17ος αιώνας (μετά απο κάμποσους καυγάδες, θανάτους βασιλέων, αναμορφώσεις, εκδημοκρατισμούς, παλινορθώσεις, κόντρα παλινορθώσεις, θεατρισμούς, εκκλησιασμούς, Όλιβερ Κρομβελισμούς, Στιουαρτισμούς και Οραγγισμούς-βεβαίως, βεβαίως) αναπαυόταν ήδη στον τάφο του, αφήνοντας το πεδίο ελεύθερο στον νταβραντισμένο δέκατο όγδοο.

Σειρά της feltre.
Profile Image

continue

Η feltre επέλεξε τα:
7. ― Δύσκολες στιγμές, έρχονται...
12. Άνηκε σ’ εκείνη την κατηγορία των αντρών –αόριστα ατημέλητοι, συχνά φαλακροί, κοντοί, ευτραφείς, έξυπνοι– που για κάποιον ανεξήγητο λόγο ασκούν έλξη σε ορισμένες ωραίες γυναίκες.

Και οι αντικαταστάσεις:
- Πίσω από την γωνία, μακριά από τους πορτιέρηδες, τα πανάκριβα αυτοκίνητα, τα ταξί και τις περιστρεφόμενες πόρτες στην είσοδο του Λε Παλαί, ενός από τα παλαιότερα και μεγαλύτερα ξενοδοχεία της Νέας Υόρκης, υπήρχε άλλη μία πόρτα - μία μικρή κι ασήμαντη πόρτα.
- Έχουμε έναν κήπο, έναν όμορφο κήπο που τριγυρίζει το σπίτι από τις τρεις πλευρές του.

Συνέχεια έχει η Lubiette.
Profile Image
H Lubiette διάλεξε τα:
9. Είχα κοιμηθεί με ανοιχτή την τηλεόραση μετά από μια κουραστική μέρα.
10. Σηκωθήκαμε τα χαράματα, αγνοήσαμε τον κατακίτρινο ήλιο, φορτώσαμε τις βαλίτσες μας στο σκούρο μπλε Όστιν μας και ξεκινήσαμε κατευθείαν για την παραλία, κάνοντας μόνο μια στάση στις παρυφές του Σεράγεβο, για να κατουρήσω.
11. Δεν ξέρω αν όλα τα παιδιά στα δέκα τους χρόνια έχουν τη στύση που είχαμε εμείς, εγώ κι ο αδελφός μου ο Φώτης, δίδυμος κι εντελώς διαφορετικός από εμένα.

Και οι αντικαταστάσεις:
- ΣΤΟΥΑΡΤ... Ονομάζομαι Στούαρτ και θυμάμαι τα πάντα.
- Ο Μανόλου ο Τσιγγάνος άνοιξε τα μάτια του, κοίταξε το αδύναμο φως που περνούσε από τις χαραμάδες της παράγκας και σηκώθηκε, προσπαθώντας να μην κάνει θόρυβο.
- Άνοιξε την έξω πόρτα και βγήκε έξω στην αυγή.

Σειρά της karry.
Profile Image
Παρέλαβα σήμερα και τα τρία βιβλία :

9. Είχα κοιμηθεί με ανοιχτή την τηλεόραση μετά από μια κουραστική μέρα : ΤΑ ΧΑΣΤΟΥΚΟΨΑΡΑ του Λένο Χρηστίδη.

10. Σηκωθήκαμε τα χαράματα, αγνοήσαμε τον κατακίτρινο ήλιο, φορτώσαμε τις βαλίτσες μας στο σκούρο μπλε Όστιν μας και ξεκινήσαμε κατευθείαν για την παραλία, κάνοντας μόνο μια στάση στις παρυφές του Σεράγεβο, για να κατουρήσω : ΜΕ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΥΝΟ, του Αλεκσάνταρ Χεμόν.

11. Δεν ξέρω αν όλα τα παιδιά στα δέκα τους χρόνια έχουν τη στύση που είχαμε εμείς, εγώ κι ο αδελφός μου ο Φώτης, δίδυμος κι εντελώς διαφορετικός από εμένα : ΤΟ ΠΕΘΑΜΕΝΟ ΛΙΚΕΡ του Γιάννη Ξανθούλη.

Δεν έχω διαβάσει κανένα από τα τρία, τι χαρά :) Ευχαριστώ πολύ N-Ter, taxidiarikopouli κα φυσικά alexotanil.

Profile Image
― Δύσκολες στιγμές, έρχονται...
είναι Η Στοιχειωμένη Θέση του Gaston Leroux. Ευχαριστώ natassAki.
Profile Image
Η karry επέλεξε τα:
7. Πίσω από την γωνία, μακριά από τους πορτιέρηδες, τα πανάκριβα αυτοκίνητα, τα ταξί και τις περιστρεφόμενες πόρτες στην είσοδο του Λε Παλαί, ενός από τα παλαιότερα και μεγαλύτερα ξενοδοχεία της Νέας Υόρκης, υπήρχε άλλη μία πόρτα - μία μικρή κι ασήμαντη πόρτα.
12. Έχουμε έναν κήπο, έναν όμορφο κήπο που τριγυρίζει το σπίτι από τις τρεις πλευρές του.

Και οι αντικαταστάσεις:
- Τέταρτο καλοκαίρι που χάνεται.
- Ο πόλεμος και το εμπόριο είναι τα δύο πόδια του πολιτισμού μας.

Περνάμε στην zasoma.
Profile Image
Παρέλαβα και τα τρία βιβλία που είχα διαλέξει

6. Υπάρχουν τέσσερα πράγματα που απεχθάνομαι: «Ο σχιζοφρενής με το νυστέρι», Γιασμίνα Χάντρα.

7. Εκείνο το πρωινό η μέρα έδειχνε σπουδαία θυμάμαι: «Χρόνια πολλά», γλυκιά μου, Μάρω Βαμβουνάκη.

8. Είμαι από τους ανθρώπους που οι άλλοι συνήθως αποκαλούν "νυχτοπούλια": «Αμρίτα», Μπανάνα Γιοσιμότο.

Ευχαριστώ πολύ τις alexotanil και vyzantia :-)
Profile Image
Παρέλαβα και τα 4 που διάλεξα από τις φίλες μου που αγαπώ και χάρηκα που τις είδα:

- Ο Γκέοργκ επέστρεφε σπίτι με το αυτοκίνητο.
Ήταν Ο γόρδιος Φιόγκος του Bernhard Schlink
από την Αλεξάνδρα

- Εκείνη την Τρίτη το απόγευμα, οι δυο διδάκτορες ζωολογίας ήθελαν να θυμηθούν τα παλιά, κι έτσι πήραν το αυτοκίνητό τους και βγήκαν απ' την πόλη, με σκοπό να επισκεφθούν για τελευταία φορά τους παραθαλάσσιους αμμόλοφους που τραγουδούσαν στον Κόλπο του Βαρύτονου.
Ήταν Νεκροί του Jim Crace
από την Βυζαντία

- Θα πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις το ελικοειδές μονοπάτι ή το ήσυχο λιβάδι, αυτά για τα οποία η Αγγλία φημίστηκε αργότερα.
Ήταν ο Θαμμένος Γίγαντς του Καζούο Ισιγκούρο
από την Αλεξάνδρα

- Η Ίζαμπελ Νταλχάουζι είδε τον νεαρό να πέφτει από το ψηλότερο διάζωμα του εξώστη.
Ήταν Η φιλοσοφική Λέσχη Alex McCall Smith
από τη Νατάσσα

Ευχαριστωωωωώ
Profile Image
Η zasoma επέλεξε τα:
7. Τέταρτο καλοκαίρι που χάνεται.
13. Στη διάρκεια της περίφημης εκείνης ιστορικής περιόδου, όπου ο 17ος αιώνας (μετά απο κάμποσους καυγάδες, θανάτους βασιλέων, αναμορφώσεις, εκδημοκρατισμούς, παλινορθώσεις, κόντρα παλινορθώσεις, θεατρισμούς, εκκλησιασμούς, Όλιβερ Κρομβελισμούς, Στιουαρτισμούς και Οραγγισμούς-βεβαίως, βεβαίως) αναπαυόταν ήδη στον τάφο του, αφήνοντας το πεδίο ελεύθερο στον νταβραντισμένο δέκατο όγδοο.

Και οι αντικαταστάσεις:
- "Λοιπόν" είπε ο Ζεβίν. "Θα ήθελα να παρακολουθήσεις την γυναίκα μου".
- Ένας γέρος ανθρωπάκος, αξύριστος, με ύφος κουρασμένο, πρόβαλε στο κατώφλι του προθάλαμου του γραφείου.

Σειρά της mdess.
Profile Image
Παρέλαβα τα βιβλία μου!

7. Τέταρτο καλοκαίρι που χάνεται. Είναι το "Από την Μιχαήλ Βόδα στην Σύρου" - Νίκος Δήμου. Ευχαριστώ την karry :)

13. Στη διάρκεια της περίφημης εκείνης ιστορικής περιόδου, όπου ο 17ος αιώνας (μετά απο κάμποσους καυγάδες, θανάτους βασιλέων, αναμορφώσεις, εκδημοκρατισμούς, παλινορθώσεις, κόντρα παλινορθώσεις, θεατρισμούς, εκκλησιασμούς, Όλιβερ Κρομβελισμούς, Στιουαρτισμούς και Οραγγισμούς-βεβαίως, βεβαίως) αναπαυόταν ήδη στον τάφο του, αφήνοντας το πεδίο ελεύθερο στον νταβραντισμένο δέκατο όγδοο. Είναι το "Κάθρην:Μια Ιστορία" - W.M.Thackeray. Ευχαριστώ την taxidiarikopoul.

Σας ευχαριστώ και πάλι!
Profile Image

moving on

H mdess διάλεξε τα:
6. Ο ηλικιωμένος αριστοκρατικός κύριος σταμάτησε λαχανιασμένος μπροστά στην κύρια είσοδο του παλιού διώροφου.
8. Κοιτάζοντας το χάρτη της Αφρικής που ήταν τοποθετημένος στην προθήκη με την υπεροπτική κομψότητα ελαφιού, ο Μπερντ έπνιξε έναν σύντομο αναστεναγμό.
12. Ο πόλεμος και το εμπόριο είναι τα δύο πόδια του πολιτισμού μας.

Και τα αντικατέστησε με τα:
- Πράσινα ζάρια στριφογύρισαν στην επιφάνεια του πράσινου τραπεζιού, χτύπησαν μαζί στην εξωτερική στεφάνη και τινάχτηκαν προς τα πίσω.
- Ο κυρ Γιάννης ο γιατρός είχε απολαύσει μια απόλυτα ικανοποιητική μέρα, στη διάρκεια της οποίας κανείς από τους ασθενείς του δεν είχε πεθάνει ούτε κι είχε χειροτερέψει.
- Ας αρχίσουμε με το γράμμα της Έλεν στην αδελφή της.
- Στον Βόλο γεννήθηκα, ανάμεσα σ' ένα βουνό και μια θάλασσα, ούτε θαλασσινή ούτε βουνίσια.

Περνάμε στην nantia_pap.
Profile Image
Τα χρονικά της πόλης του Ιταγκουαί αναφέρουν πως σε κάποιους άλλους καιρούς, περασμένους, έζησε εκεί ο δρ Συμεών Μπακαμάρτε, απόγονος αριστοκρατικής γενιάς και μέγας γιατρός της Βραζιλίας, της Πορτογαλίας και ολόκληρης της επικράτειας του Ισπανικού Βασιλείου. ---> Ο φρενίατρος,Μασάντου Ντε Ασσίς

Έχω προσέξει πως όταν κάποιος σε ζητά στο τηλέφωνο και δε σε βρίσκει, αφήνει μήνυμα παρακαλώντας σε να επικοινωνήσεις μαζί του μόλις επιστρέψεις, όταν πρόκειται για κάτι σημαντικό, πολύ συχνά το σημαντικό αφορά εκείνον και όχι εσένα. ---> Τσάι και ματαιοδοξία,Σόμερσετ Μωμ.

Δεν πιστεύω στους οιωνούς, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις πότε έχεις μπλέξει. --->Κρυφτό, Jack Ketchum.

Ευχαριστώ πολύ!

Profile Image
Η nantia_pap διάλεξε τα:
5. Το τηλέφωνο χτυπούσε συνέχεια, αυτό είναι το μόνο που θυμόταν για εκείνο το απόγευμα.
8. Ο κυρ Γιάννης ο γιατρός είχε απολαύσει μια απόλυτα ικανοποιητική μέρα, στη διάρκεια της οποίας κανείς από τους ασθενείς του δεν είχε πεθάνει ούτε κι είχε χειροτερέψει.
14. Στον Βόλο γεννήθηκα, ανάμεσα σ' ένα βουνό και μια θάλασσα, ούτε θαλασσινή ούτε βουνίσια.

Και οι αντικαταστάσεις:
- Ο Παύλος άναψε τα φώτα πριν μπει στο τούνελ.
- "Είχε δίκιο το Reader's Digest" ήταν το τελευταίο πράγμα που σκέφτηκε ο Τζιμ Λόκλιρ λίγες στιγμές πριν εγκαταλείψει τα εγκόσμια με μια σφαίρα στο στήθος.
- Η Αγκάτ δε θα έβλεπε το Παρίσι το Σεπτέμβριο.

Περνάμε στην Sousy.
Profile Image

update

Η Sousy ζήτησε να μεταφερθεί λίγο παρακάτω στη σειρά οπότε πάμε στην Alerion.
Profile Image
Η Alerion διάλεξε τα:
1. Τον Χάρη μπαίνοντας τον αγνόησε σχεδόν.
2. Η Χεΐκο,προσποιούμενη την κοιμισμένη,διατηρούσε την αναπνοή της βαθιά και αργή, τους μυς της χαλαρούς αλλά όχι νωθρούς, τα χειλή της κλειστά, στο σημείο ακριβώς όπου ενώνονται, τα μάτια της απαλά κάτω από ακίνητα βλέφαρα, το καλυμμένο βλέμμα της στραμμένο προς τα μέσα, προς τον ήρεμο τόπο στο κέντρο της ύπαρξής της.
8. "Είχε δίκιο το Reader's Digest" ήταν το τελευταίο πράγμα που σκέφτηκε ο Τζιμ Λόκλιρ λίγες στιγμές πριν εγκαταλείψει τα εγκόσμια με μια σφαίρα στο στήθος.
12. Ας αρχίσουμε με το γράμμα της Έλεν στην αδελφή της.
14. Η Αγκάτ δε θα έβλεπε το Παρίσι το Σεπτέμβριο.

Και οι αντικαταστάσεις:
- Έτσι έγινε και είδα το εκκρεμές.
- Ανέβηκε τα λίγα σκαλοπάτια που οδηγούσαν στην εκκλησία του Αγίου Βασιλείου κρατώντας το ψάθινο καπέλο του στο χέρι.
- Ήτανε φθινόπωρο τότε που ήρθανε στην μικρή μας πολιτεία.
- Ο καιρός στο Γιοχάνεσμπουργκ είναι συνήθως ηλιόλουστος και το κλίμα ξηρό.
- Άστραφτε στο σώσμα του Αυγούστου του 1569 το αλάτι ωσάν χιόνι στην αλυκή του Λάρνακα, αντιπαλεύοντας τον ήλιο που εκτόξευε την κάψη του αδιάφορος για τον τόπο και τον κάματο των ανθρώπων.

Σειρά της Ιουλίας.
Profile Image
Η Ιουλία διάλεξε τα:
1. Έτσι έγινε και είδα το εκκρεμές.
4. Έρχεται κάποτε η στιγμή στη ζωή του καθενός από εμάς που πρέπει να κάνουμε τον απολογισμό μας.
8. Ήτανε φθινόπωρο τότε που ήρθανε στην μικρή μας πολιτεία.
15. Κάθονται πάλι εκεί στην αψιδωτή βεράντα και κουβεντιάζουν.

Και οι αντικαταστάσεις:
- Η Νέλλι, ένα δικάταρτο ιστιοπλοϊκό αναπλώρισε στην άγκυρα, χωρίς καν να πεταρίσουν τα πανιά της, και φερμάρισε.
- Αυτά είναι τα τελευταία πράγματα, έγραφε.
- Δεν ξέρω αν πρέπει να σας διηγηθώ τα όνειρά μου.
- Μια φορά κι έναν καιρό -γιατί έτσι πρέπει ν' αρχίζουν όλες οι ιστορίες- ήταν ένα παιδί που έχασε τη μητέρα του.

Σειρά της smileytli.

Profile Image
Άνηκε σ’ εκείνη την κατηγορία των αντρών –αόριστα ατημέλητοι, συχνά φαλακροί, κοντοί, ευτραφείς, έξυπνοι– που για κάποιον ανεξήγητο λόγο ασκούν έλξη σε ορισμένες ωραίες γυναίκες.
Είναι το Solar του Ίαν ΜακΓιούαν, από τη lessalive.
Profile Image
Η smileytli διάλεξε τα:
8. Δεν ξέρω αν πρέπει να σας διηγηθώ τα όνειρά μου.
9. ΣΤΟΥΑΡΤ... Ονομάζομαι Στούαρτ και θυμάμαι τα πάντα.
12. Ο καιρός στο Γιοχάνεσμπουργκ είναι συνήθως ηλιόλουστος και το κλίμα ξηρό.
15. Μια φορά κι έναν καιρό -γιατί έτσι πρέπει ν’ αρχίζουν όλες οι ιστορίες- ήταν ένα παιδί που έχασε τη μητέρα του.

Και οι αντικαταστάσεις:
- Μπήκε στο καφέ και έριξε μια γρήγορη ματιά στο γνώριμο χώρο.
- Αν μελετήσει κάποιος τις τεχνικές, τα μέσα και τους τρόπους επικοινωνίας κατά την αρχαιότητα, απορεί και θαυμάζει για την φαντασία που ανέπτυξαν αρκετοί λαοί, και ειδικότερα οι Έλληνες, στο θέμα της από μακριά επικοινωνίας, δηλαδή της τηλε-επικοινωνίας.
- Στην εποποιία της Εθνικής μας αντίστασης, που μόνο με το '21 μπορεί να συγκριθεί, εμπνευστής , οδηγητής κι αιμοδότης ήταν το ΚΚΕ.
- Ο άνθρωπος γνώρισε τα μέταλλα, όταν ακόμα ζούσε στη λίθινη εποχή.

Σειρά της Sousy.
Profile Image

ωωωω!

Ζητώ συγγνώμη από την εκλεκτή ομήγυρη, παρέλαβα νωρίς-νωρίς τα βιβλία μου μα ξέχασα να τα καταχωρήσω!
Λοιπόν, πήρα:
1) Ψάχνοντας για κοχύλια, Ρόζαμουντ Πίλτσερ
2) Κόκκινα φύλλα, Πωλίνα Σίμμονς
3) Διηγήματα έρωτα, τρέλας και θανάτου, Οράσιο Κιρόγα
4) Μικρές παρεξηγήσεις άνευ σημασίας, Αντόνιο Ταμπούκι
5) Το τελευταίο αίνιγμα, Μαρίσα Πεσλ, και
6) Άθος, ο δασονόμος, Μαρία Στεφανοπούλου.

Καλή συνέχεια και ευχαριστώ πολύ πολύ!
Profile Image
Στην κοπή της πίτας παρέλαβα μία θάλασσα βιβλία :)))

1. Ο εξομολόγος βγήκε από την πόρτα της εκκλησίας το μεσημέρι. Γκαμπριέλε Ντ΄Αννούντσιο "Δύο ιστορίες απ΄την Πεσκάρα"
6. Δεν ήταν μία καρδιά: ελαφριά, βαριά, ευγενική ή ραγισμένη, αγαπητή, σκληρή, ματωμένη ή μεταμοσχευμένη. Όχι, δεν ήταν μία καρδιά. Τομ Ρόμπινς "Ακόμα και οι καουμπόισσες μελαγχολούν"
8. Τα τελευταία τέσσερα χρόνια ο ιδιωτικός ντετέκτιβ Στούαρτ Μαλόουν έπασχε από αϋπνίες. Σώτη Τριανταφύλλου "Κινέζικα Κουτιά"
9. Η μητέρα μου με ονόμασε Σίλβερ. Τζάνετ Γουίντερσον "Πες μου μια ιστορία"
10. Εκείνη, η Έστερ, πολεμική ανταποκρίτρια που μόλις γύρισε από το Ιράκ γιατί η εισβολή στη χώρα θα γίνει από στιγμή σε στιγμή, τριάντα χρονών, παντρεμένη, χωρίς παιδιά. Paulo Coelho "Ζαχίρ"
13. Να σας μιλήσω για την αγάπη ή για τον θάνατο; Σβετλάνα Αλεξίεβιτς "Τσερνομπίλ - Ένα χρονικό του μέλλοντος"

Ευχαριστώ τα κορίτσια που μου τύλιξαν με αγάπη τις εκπλήξεις!
Ευχαριστώ την alexotanil για τη φροντίδα και το τρέξιμο για αυτό το πολύ ωραίο παιχνίδι!

Εάν κάποιος θέλει να διαβάσει κάποιο από τα παραπάνω βιβλία, ευχαρίστως να του το δώσω :)))
Profile Image
Παρέλαβα από την Alexotanil το βιβλιαράκι μου και ήταν το "Η δεξιά τσέπη του ράσου".
Profile Image
Η Sousy διάλεξε τα:
4. Αυτά ειναι τα τελευταία πράγματα, έγραφε
5. Ο Παύλος άναψε τα φώτα πριν μπει στο τούνελ.
8. Μπήκε στο καφέ και έριξε μια γρήγορη ματιά στο γνώριμο χώρο.

Και τα αντικατέστησε με τα:
- Ήταν, θυμάμαι, καλοκαίρι.
- Γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε μαζί.
- Άντρας ήταν ή γυναίκα;

Σειρά της Jean_Dark.
Profile Image
Η Jean_Dark διάλεξε τα:
6. Πράσινα ζάρια στριφογύρισαν στην επιφάνεια του πράσινου τραπεζιού, χτύπησαν μαζί στην εξωτερική στεφάνη και τινάχτηκαν προς τα πίσω.
7. «Λοιπόν» είπε ο Ζεβίν. «Θα ήθελα να παρακολουθήσεις την γυναίκα μου».
13. Ένας γέρος ανθρωπάκος, αξύριστος, με ύφος κουρασμένο, πρόβαλε στο κατώφλι του προθάλαμου του γραφείου.

Και οι αντικαταστάσεις:
- Η φωνή της ακούστηκε αρκετά ευχάριστα.
- Δεν θα πήγαινε.
- Το σπίτι βρισκόταν στη λεωφόρο Ντρέσντεν στην περιοχή Όουκ Νολ της Πασαντένα, ένα μεγάλο αγέρωχο σπίτι με κόκκινους σαν κρασί Βουργουνδίας πλινθόκτιστους τοίχους, μια κεραμιδένια στέγη από τερακότα κι ένα γείσο από λευκή πέτρα.

Κι επιτέλους σειρά μου!
Profile Image
Κι εγώ επιλέγω τις δυο τελευταίες προσθήκες:
6. Η φωνή της ακούστηκε αρκετά ευχάριστα.
7. Δεν θα πήγαινε.

Αναμένω ενημέρωση τι σας έτυχε!
Ευχαριστώ για τις συμμετοχές σας!
Profile Image
Κι εγώ επιλέγω τις δυο τελευταίες προσθήκες:
6. Η φωνή της ακούστηκε αρκετά ευχάριστα.
7. Δεν θα πήγαινε.

Αναμένω ενημέρωση τι σας έτυχε!
Ευχαριστώ για τις συμμετοχές σας!

Γιατί επιλέγεις, κανονικά δεν πρέπει να πάρεις όλα τα βιβλία που έχουν μείνει στο παιχνίδι αφού εσύ εβαλες όλα τα αρχικά ;
Profile Image
Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω πώς γίνεται στο τέλος αλλά σκέφτηκα ότι πάλι θα ξαναγεμίσω και θα είναι έξτρα ταλαιπωρία για τους συμμετέχοντες να πρέπει να μου στέλνουν πάλι βιβλία. Οπότε διάλεξα μόνο αυτά που με ενδιέφεραν και όσα απομένουν ας απελευθερωθούν! :)
Profile Image
Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω πώς γίνεται στο τέλος αλλά σκέφτηκα ότι πάλι θα ξαναγεμίσω και θα είναι έξτρα ταλαιπωρία για τους συμμετέχοντες να πρέπει να μου στέλνουν πάλι βιβλία. Οπότε διάλεξα μόνο αυτά που με ενδιέφεραν και όσα απομένουν ας απελευθερωθούν! :)

To bookbox κανονικά γυρίζει στον παίχτη που το ξεκίνησε με τον ίδιο αριθμό βιβλίων, μπορεί να έχει ακόμα δικά του μέσα αλλά σίγουρα πολλά καινούργια. Εσύ φυσικά μπορείς να διαμορφώσεις τους κανόνες του παιχνιδιού όπως τους θέλεις. Πάντως εγώ δεν θεωρώ σωστό να ρίξεις 15 βιβλία στο παιχνίδι και να πάρεις μόνο δυο στο τέλος. Ειδικά μετά από τόσο κόπο για την διοργάνωση και το κουβάλημα βιβλίων που ανέλαβες για λογαριασμό άλλων παιχτών.
Θα σου δώσω οπωσδήποτε τα δυο βιβλία μου αντιστοιχούν στις προτάσεις που έχω προτείνει και δεν έχει διαλέξει κανείς :)
Profile Image
...μπορούν απλά να αποτελέσουν τα αρχικά βιβλία του επόμενου γύρου...
Profile Image
Τι πάπαλα και να απελευθερωθούν; Τρίτο γύρο δε θα κάνουμε; Τώρα που άρχισε να μου αρέσει;
Hold your horses με τις απελευθερώσεις. Να το κουβεντιάσουμε πρώτα, μήπως το συνεχίσω εγώ. Εκτός αν προτιμάτε να κλείσει αυτό και να ανοίξουμε νέο. Μου άρεσε η ιδέα, δε θα ήθελα να σταματήσει.
Profile Image
Συμφωνώ και εγώ!
Αν κουράστηκε η alex και θέλει η feltre, να το συνεχίσουμε.
Μπορώ να βοηθήσω και εγώ εν ανάγκη.
Profile Image
Τα δικά μου έχω ήδη πει της Αλεξάνδρας ότι μπορώ να τα φέρω όταν με το καλό θα έρθω στα τέλη του μηνός. Κι εγώ λέω αν θέλει κάποιος να το διοργανώσει ας το συνεχίσουμε μέχρι να βαρεθούμε όλοι :) Δυστυχώς για το επόμενο εξάμηνο δεν μπορώ να προσφερθώ εγώ λόγω ανακατωσούρας στην ζωή μου.
Profile Image
με λίγη καθυστέρηση να αναρτήσω τα νέα...

Παρέλαβα τα βιβλία μου!

6. Ο ηλικιωμένος αριστοκρατικός κύριος σταμάτησε λαχανιασμένος μπροστά στην κύρια είσοδο του παλιού διώροφου.
Ο κήπος με τις μουριές, Καίτη Οικονόμου από taxidiarikopoul

8. Κοιτάζοντας το χάρτη της Αφρικής που ήταν τοποθετημένος στην προθήκη με την υπεροπτική κομψότητα ελαφιού, ο Μπερντ έπνιξε έναν σύντομο αναστεναγμό.
Μια προσωπική υπόθεση, Κενζαμπούρο Οε από taxidiarikopoul

12. Ο πόλεμος και το εμπόριο είναι τα δύο πόδια του πολιτισμού μας.
Μέρες Αλεξάνδρειας, Δημητρης Στεφανάκης από karry

Είμαι καλά, το αυτό επιθυμώ και για σας, Εντίτα Μόρρις απο alexatanil

Ευχαριστώ πολύ
Profile Image
Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για το ζήλο σας και την ένθερμη συμμετοχή και το ενδιαφέρον για να συνεχιστεί αυτό το bookbox.
Προσωπικά δε θα ήθελα να αναλάβω τον επόμενο γύρο γιατί ξεκίνησα και το άλλο bookbox, το ζωοφιλικό (μπείτε να παίξετε!), και θα έχω πολλά στο κεφάλι μου.
Αν κάποιος θέλει να αναλάβει να οργανώσει τον τρίτο γύρο, be my guest, απλώς να ξέρετε πως πολλά από τα εναπομείναντα βιβλία βρίσκονται στα χέρια μου ενώ κάποια άλλα απελευθερώθηκαν ήδη από κάποια μέλη επειδή θεώρησαν -και λογικό γιατί έτσι δήλωσα εγώ- πως έληξε το bookbox.
Οπότε αν είναι να υπάρξει τρίτος γύρος, θα πρότεινα να ξεκινήσει με νέα βιβλία γιατί θα δημιουργηθεί μπέρδεμα ποια είναι ακόμα στη λίστα και ποια όχι.
Profile Image
Σωστά μιλάς, αγαπημένη. Θα οργανωθώ, θα ψάξω τα ράφια μου και θα επανέλθω.
Μπράβο για την όμορφη και φρέσκια ιδέα!
Profile Image
Δεν υπάρχει βιασύνη για τον τρίτο γύρο, εγώ ακόμα δεν ολοκλήρωσα την παράδοση βιβλίων του 2ου κύκλου, ούτε έχω διαβάσει αυτά που αποκόμισα. Ας πάρουμε μια ανάσα.
Profile Image
Για βάλτε με κι εμένα στη λίστα...
Να ενημερώσω ότι θα ήθελα το επόμενο άτομο να είναι κάτοικος Αθηνών, γιατί δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να στείλω ταχυδρομικά πακετάκι :-)

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω :-D
Profile Image
TIFFANY1972, ο τρέχων γύρος έχει λήξει. Αν οργανωθεί τρίτος γύρος φαντάζομαι πως θα υπάρχει νέο thread οπότε θα πρέπει να δηλώσεις συμμετοχή εκεί.
Profile Image
Πήρα στα χέρια μου τα βιβλία που διάλεξα από την Jean_Dark και αυτά ήταν:
- Η φωνή της ακούστηκε αρκετά ευχάριστα. --> Rex Stout, "Τρεις πόρτες για το θάνατο"
- Δεν θα πήγαινε. --> Γιάννης Ξανθούλης, "Το τανγκό των Χριστουγέννων"
Profile Image
Η Lubiette είναι τόσο καλή, που μου έφερε τα δυο βιβλία της που δεν επελέγησαν και "δικαιωματικά" πάνε σ' εμένα. Οπότε έχουμε:

- Άνοιξε την εξώπορτα και βγήκε έξω στην αυγή. -->Έρικ Φόσνες Χάνσεν, "Ψαλμοί στο τέλος του ταξιδιού"
- Ο Μανόλου ο Τσιγγάνος άνοιξε τα μάτια του, κοίταξε το αδύναμο φως που περνούσε από τις χαραμάδες της παράγκας και σηκώθηκε, προσπαθώντας να μην κάνει θόρυβο. --> Αντόνιο Ταμπούκι, "Η χαμένη κεφαλή του Νταμασένου Μοντέιρου

Yeah!
Profile Image
Με μικρηηηη καθυστερηση (μη με μαλωσεις αγαπημενη alexotanil) να πω κι εγω τι παρελαβα τελικα!

Το τηλέφωνο χτυπούσε συνέχεια, αυτό είναι το μόνο που θυμόταν για εκείνο το απόγευμα. = Ζιγκ Ζαγκ στις νερατζιες, Ερση Σωτηροπούλου.
Ο κυρ Γιάννης ο γιατρός είχε απολαύσει μια απόλυτα ικανοποιητική μέρα, στη διάρκεια της οποίας κανείς από τους ασθενείς του δεν είχε πεθάνει ούτε κι είχε χειροτερέψει. = Το μαντολίνο του λοχαγού Κορέλι, Λουί ντε Μπερνιέρ.
Στον Βόλο γεννήθηκα, ανάμεσα σ' ένα βουνό και μια θάλασσα, ούτε θαλασσινή ούτε βουνίσια. = Τι θα γίνω άμα δε μεγαλώσω, Λένα Διβάνη.
Profile Image

Ήρθαν...

...τα βιβλιαράκια μου!!!
Μου τα έστειλε η απίθανη Alexotanil μέσω της sismografos!!!
Είναι τα:

4. "Αυτά ειναι τα τελευταία πράγματα, έγραφε" είναι το: "Στη χώρα των εσχάτων πραγμάτων" του Πολ Έστερ.

5. "Ο Παύλος άναψε τα φώτα πριν μπει στο τούνελ" είναι το: "Ο κύριος Μάριος μετάνιωσε αργά" της Μαρλένας Πολιτοπούλου.

8. "Μπήκε στο καφέ και έριξε μια γρήγορη ματιά στο γνώριμο χώρο." είναι το: "Στη σιωπή του έρωτα" του Πέτρου Αμπατζόγλου.

Ευχαριστώ πολύ!!! Μπήκαν στη σειρά για να διαβαστούν!!!!!
Profile Image
Τα βιβλία μου:
Tο σμήνος των πουλιών του Takashi Matsuoka
Εργαζόμενο αγόρι της Λένας Διβάνη
Επιστροφή στο Χάουαρντς Εντ του E. M. Forster
Μακάριοι οι πενθούντες της Μάιρας Παπαθανασοπούλου
Πρώτο μυθιστόρημα της Μαζαρίν Πενζό

Σας ευχαριστώ όλους και για την υπομονή σας.

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.