corner corner Ανταλλακτικές βιβλιοθήκες;

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Ανταλλακτικές βιβλιοθήκες;

Καλημέρα, σχετικά νέο μέλος εδώ : )

Συχνάζω πιό πολύ στο Αγγλόφωνο BC και βλέπω ότι σε πολλές χώρες υπάρχουν πολλές μικρές ή μεγάλες ανταλλακτικές βιβλιοθήκες, υποθέτω ωραία ιδέα για wild releases, αν και απ΄ότι ακούω δεν έχουν τόσα πολλά catches όσο οι wild releases σε εντελώς απρόσμενα μέρη....

Ήθελα να ρωτήσω ποιά η εμπειρία σας με αυτές και αν θέλετε ο καθένας να γράψει αν έχει κάποια μικρή ή μεγαλύτερη στην περιοχή του ή αν ξέρει κάπου αλλού που έχει και σε τι κατάσταση βρίσκονται...

Ψάχνοντας λίγο το Ελληνικό forum είδα ας πούμε ότι υπάρχει μια τύπου Little Free Library έξω από την Θεσσαλονίκη . Βρήκα ένα πολύ παλιό thread εδώ που έλεγε ότι θα γινόταν παρόμοια προσπάθεια και στο Μπραχάμι στην Αττική. Έχει κανείς ενημέρωση αν έγινε τελικά; Επίσης πρόσφατα διάβαζα κάπου για αυτές τις βιβλιοθήκες που έχουν εμπνευστεί δύο παιδιά αρχιτέκτονες και υπάρχουν σε διάφορα μέρη σε συνεργασία με τους δήμους, ότι της Κηφισιάς την μάζεψε ο δήμος σε κάποια αποθήκη και πάνε στα δικαστήρια. Τι ισχύει;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, σκέφτηκα ότι ίσως θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το thread σαν reference, ιδίως εμείς που δεν ζούμε κάπου κοντά σε τέτοιες βιβλιοθήκες αλλά επισκεπτόμαστε άλλα μέρη και θα θέλαμε να ρίξουμε μια ματιά όποτε μας φέρνει ο δρόμος....

Complete Thread

Profile Image
Καλημέρα, σχετικά νέο μέλος εδώ : )

Συχνάζω πιό πολύ στο Αγγλόφωνο BC και βλέπω ότι σε πολλές χώρες υπάρχουν πολλές μικρές ή μεγάλες ανταλλακτικές βιβλιοθήκες, υποθέτω ωραία ιδέα για wild releases, αν και απ΄ότι ακούω δεν έχουν τόσα πολλά catches όσο οι wild releases σε εντελώς απρόσμενα μέρη....

Ήθελα να ρωτήσω ποιά η εμπειρία σας με αυτές και αν θέλετε ο καθένας να γράψει αν έχει κάποια μικρή ή μεγαλύτερη στην περιοχή του ή αν ξέρει κάπου αλλού που έχει και σε τι κατάσταση βρίσκονται...

Ψάχνοντας λίγο το Ελληνικό forum είδα ας πούμε ότι υπάρχει μια τύπου Little Free Library έξω από την Θεσσαλονίκη . Βρήκα ένα πολύ παλιό thread εδώ που έλεγε ότι θα γινόταν παρόμοια προσπάθεια και στο Μπραχάμι στην Αττική. Έχει κανείς ενημέρωση αν έγινε τελικά; Επίσης πρόσφατα διάβαζα κάπου για αυτές τις βιβλιοθήκες που έχουν εμπνευστεί δύο παιδιά αρχιτέκτονες και υπάρχουν σε διάφορα μέρη σε συνεργασία με τους δήμους, ότι της Κηφισιάς την μάζεψε ο δήμος σε κάποια αποθήκη και πάνε στα δικαστήρια. Τι ισχύει;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, σκέφτηκα ότι ίσως θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το thread σαν reference, ιδίως εμείς που δεν ζούμε κάπου κοντά σε τέτοιες βιβλιοθήκες αλλά επισκεπτόμαστε άλλα μέρη και θα θέλαμε να ρίξουμε μια ματιά όποτε μας φέρνει ο δρόμος....
Profile Image
Ανταλλακτικές βιβλιοθήκες υπάρχουν σε διάφορα μέρη της Ελλάδας, εγώ να σου μιλήσω μόνο για όσες έχουν στηθεί στην Αθήνα. Εκτός από αυτές που έχουν γίνει σε διαφορά μαγαζιά καφέ-μπαρ ή ξενοδοχεία, υπάρχουν κάποιες ελάχιστες υπαίθριες ανταλλακτικές βιβλιοθήκες οι οποίες πλησιάζουν περισσότερα την έννοια των Little Free Libraries.
Ουσιαστικά η αρχική ιδέα έχει υλοποιηθεί από τους δυο αρχιτέκτονες που αναφέρεις, οι οποίοι δημιούργησαν ένα πύργο βιβλιοθήκη με πορτούλες για εγκατάσταση στους δρόμους. Την πρώτη την δώρισαν εκείνοι στον Δήμο Κηφισιάς, τα υπόλοιπα τα παράγγειλαν δήμοι και ιδρύματα. Κάποια αποσύρθηκαν ήδη (Κηφισιά, Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών) άλλα υπάρχουν ακόμα μερικές όπως στην πλατεία Δεξαμενής στο Κολωνάκι, στο Αιγάλεω, στο Δημαρχείο της Ηλιούπολης και δυο στην Γλυφάδα.
Επίσης υπάρχει μια παρόμοια ανταλλακτική βιβλιοθήκη στο σταθμό του μετρό Αγ. Δημήτριου, μόνιμα άδεια.
Φοβερή πρωτοβουλία, υπέροχη ιδέα αλλά η πραγματικότητα θλιβερή.
Μαθημένη από την Γαλλία οπού υπάρχουν παντού, μέχρι και στα μικρότερα χωριά, ανταλλακτικές βιβλιοθήκες σε δρόμους, πλατείες και πάρκα, πάντα γεμάτα βιβλία, έχω παρακολουθήσει με ενθουσιασμό αρχικά και απογοήτευση στην συνέχεια την πορεία αυτόν των βιβλιοθηκών στην Αθήνα.
Στην αρχή όλα καλά, γεμάτες οι βιβλιοθήκες, μια καλή κίνηση, συνήθως συμμετέχουν με δωρεές βιβλίων οι Δήμοι ακόμα και βιβλιοπωλεία. Όσο περνάνε οι μήνες όμως οι βιβλιοθήκες αδειάζουν από βιβλία και γεμίζουν περιοδικά και σχολικά εγχειρίδια, κάποια στιγμή και αυτά εξαφανίζονται και οι βιβλιοθήκες μετατρέπονται σε σκουπιδοτενεκέδες, με σπασμένα πορτάκια και γκράφιτι.
Η μόνη υπαίθρια ανταλλακτική βιβλιοθήκη που κάπως, κουτσά στραβά, λειτουργεί πραγματικά αυτήν την στιγμή στην Αθήνα είναι αυτή της παραλίας της Γλυφάδας, και αυτό επειδή κυρίως την χρησιμοποιούν ξένοι αφήνοντας βιβλία σε διάφορες γλώσσες. Αν είναι κάποιος τυχερός και περάσει πριν από τους ρακοσυλλέκτες, μπορεί καμία φορά να βρει εκεί βιβλία.
Έχω καταχωρήσει αυτές τις βιβλιοθήκες ως ζώνες BC, και αφήνω κατά καιρούς βιβλία (η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία), χωρίς να έχει γίνει ποτέ κανένα catch.
Ενδιαφέρον θα είχε να μας δώσει ο epicuros το δικό του feedback για την μικρή βιβλιοθήκη που έχει στήσει στο Αγγελοχώρι.
Στην Αθηνά πάντως η κοινωνία δεν είναι ακόμα έτοιμη για μια τέτοια πρωτοβουλία, και πώς να είναι όταν υπάρχουν ακόμα εδώ άτομα που ζούνε από την πώληση των χαρτιών / χαρτονιών που βρίσκουν στα σκουπίδια ή των μεταχειρισμένων βιβλίων ;
Κατά την επίσκεψή της στην Αθήνα η bookcrosser prachitulsan μας έλεγε ότι στην χώρα της την Ινδία δεν μπορεί να κάνει wild release γιατί τα βιβλία σίγουρα θα εκμεταλλευτούν εμπορικά, δυστυχώς δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα του σήμερα είμαστε και πολύ μακριά από μια τέτοια κατάσταση :(
Profile Image
Θλιβερό αν είναι έτσι.... Αυτή στην παραλία της Γλυφάδας που ακριβώς είναι; Την κοίταξα λίγο στο internet και μοιάζει να είναι κάτω από το παλιό δημαρχείο; Δεν είμαι σίγουρη. Ίσως κατέβω προς Αθήνα τον Ιανουάριο και θα ήθελα να αφήσω κάποια βιβλία.
Profile Image
Η ανταλλακτική βιβλιοθήκη βρίσκεται στην 5η παραλία Γλυφάδας, λίγο μετά από την στάση του τραμ Κέντρο Ιστιοπλοΐας, απέναντι από το Palace Hotel.
http://www.bookcrossing.com/---/784990

H ανταλλακτική βιβλιοθήκη στο μετρό Αγ. Δημητρίου, είναι συνήθως άδεια γιατί περνά συνέχεια κόσμο εκεί, αλλά καθώς είναι μέσα στο σταθμό απέναντι από το σταθμαρχείο, θέλω να πιστέψω ότι γλιτώνει από ρακοσυλλέκτες. Μια φορά την πέτυχα με μια δεκαπενταριά βιβλία :
http://www.bookcrossing.com/---/422380

Εναλλακτικά μπορείς να αφήσεις τα βιβλία σου σε ενεργές ζώνες bookcrossing όπως στο Homesick Café στα Εξάρχεια και το καφέ Βανίλια-Κανέλα στους Αμπελόκηπους, εκεί μπορείς να βρεις και βιβλία. Επίσης υπάρχουν διάφορα hostels στην Πλάκα και στο Μοναστηράκι όπου μπορείς άνετα να αφήσεις και να πάρεις ξενόγλωσσα βιβλία. Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να τα βρεις στην ενότητα "Βγείτε για κυνήγι" ή στείλε μου PM να σου δώσω περισσότερες οδηγίες.
Profile Image
Η ανταλλακτική βιβλιοθήκη βρίσκεται στην 5η παραλία Γλυφάδας, λίγο μετά από την στάση του τραμ Κέντρο Ιστιοπλοΐας, απέναντι από το Palace Hotel.
http://www.bookcrossing.com/---/784990

H ανταλλακτική βιβλιοθήκη στο μετρό Αγ. Δημητρίου, είναι συνήθως άδεια γιατί περνά συνέχεια κόσμο εκεί, αλλά καθώς είναι μέσα στο σταθμό απέναντι από το σταθμαρχείο, θέλω να πιστέψω ότι γλιτώνει από ρακοσυλλέκτες. Μια φορά την πέτυχα με μια δεκαπενταριά βιβλία :
http://www.bookcrossing.com/---/422380

Εναλλακτικά μπορείς να αφήσεις τα βιβλία σου σε ενεργές ζώνες bookcrossing όπως στο Homesick Café στα Εξάρχεια και το καφέ Βανίλια-Κανέλα στους Αμπελόκηπους, εκεί μπορείς να βρεις και βιβλία. Επίσης υπάρχουν διάφορα hostels στην Πλάκα και στο Μοναστηράκι όπου μπορείς άνετα να αφήσεις και να πάρεις ξενόγλωσσα βιβλία. Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να τα βρεις στην ενότητα "Βγείτε για κυνήγι" ή στείλε μου PM να σου δώσω περισσότερες οδηγίες.

Πέρασα από Βανίλια-Κανέλα τη Δευτέρα το βράδι (γύρω στις 9μμ) και άφησα κάποια βιβλία.
Θα κοιτάξω να περάσω από τον Άγιο Δημήτριο σε καμιά βδομάδα, αν και δε με πολυβολεύει. Με το που περάσω, θα ανεβάσω και τις αντίστοιχες απελευθερώσεις.
Όσο για την ανταλλακτική βιβλιοθήκη της Δεξαμενής, επειδή με έφερε 2-3 φορές ο δρόμος μέσα σε μια βδομάδα στις αρχές Σεπτεμβρίου, ήταν άδεια και άθλια :-(
Παρόλα αυτά, θα κάνω κι εκεί μια προσπάθεια, μια που χτες ήρθαν στα χέρια μου πάααααρα πολλά βιβλία, στα ελληνικά, αγγλικά και γαλλικά.
Profile Image
Καλωσήρθατε. Απ'όσο ξέρω, της Κηφισιάς και της Στέγη δε λειτουργούν πια και μπορώ να φανταστώ γιατί. Μέχρι πριν από λίγους μήνες του Αγίου Δημητρίου λειτουργούσε ως εξής: ερχόταν μια κυρία του δήμου και τη γέμιζε το πρωί κατά τις 10, την άδειαζε κατά τις 2 (μη δένετε κόμπο τα ωράρια). Δεν είναι ανταλλακτική βιβλιοθήκη αυτό, όμως. Γενικά η ανταλλαγή στην Ελλάδα είναι μια πονεμένη ιστορία.
Όταν με το καλό έρθετε, λογικά θα λειτουργεί και το ραφάκι μας στο Ινστιτούτο Θερβάντες. Επίσης τελευταία Κυριακή του Ιανουαρίου θα κόψουμε και την πίτα των bookcrossers. Θα σας περιμένουμε με χαρά!
Profile Image
Ευχαριστώ πολύ, δεν ξέρω ημερομηνίες ακόμα, άρα δεν ξέρω αν θα συμπέσουν με την κοπή της πίτας, θα ελέγχω πάντως το φόρουμ για ενημερώσεις ως τότε...

Αν προλάβω όταν έρθω θα ρίξω μια ματιά και στην βιβλιοθήκη του Αγίου Δημητρίου, περίεργο σύστημα μου ακούγεται... Ίσως το κάναν ακριβώς για να μην μαζέψουν τα περισσότερα βιβλία οι ρακοσυλλέκτες, αλλά και πάλι, πως να λειτουργήσει έτσι σωστά μια βιβλιοθήκη...
Profile Image
μετά από μια σύντομη επίσκεψη στην Αθήνα. Δυστυχώς δεν μπόρεσα τελικά να εξερευνήσω τις ζώνες όσο θα ήθελα. Το μόνο μέρος που πήγα ήταν το Athens Backpackers Hostel, όπου υπάρχει μία μικρή ετοιμόρροπη βιβλιοθήκη(;)-πιό πολύ ραφιέρα την λες.
Πιο πολύ είχε φυλλάδια και περιοδικά παρά βιβλία, ωστόσο έχουν αφεθεί πολλά βιβλία εκεί κατά καιρούς που τα βλέπω ακόμα στην Go Hunting page, άρα κάποιοι θα τα έχουν πάρει απλά δεν το έχουν αναφέρει στο BookCrossing. Άφησα νομίζω 8 βιβλία, κάποια από αυτά τουριστικοί οδηγοί που νομίζω μπορεί να φανούν χρήσιμοι σε όποιον μένει σε ένα Hostel και ελπίζω να έχουν καλή τύχη.
Πληροφοριακά, είδα εκεί τις Μάγισσες της Σμύρνης της Μεϊμαρίδη με σήμα BC, αλλά δεν το πήρα καθώς το έχω διαβάσει πριν χρόνια.

Αν τσέκαρε κανείς πρόσφατα κάποια ανταλλακτική βιβλιοθήκη στην Αθήνα ή αλλού, καλό θα ήταν να ενημερώσει αυτό το thread για να έχουμε μια εικόνα.
Profile Image
Είχα αφήσει τον περασμένο Οκτώβριο ένα βιβλίο στην υπαίθρια ανταλλακτική βιβλιοθήκη της Ηλιούπολης. Εξαφανίστηκε αμέσως όπως συνηθίζεται αλλά είχα την μεγάλη χαρά να τον δω πάλι στα ράφια την περασμένη Κυριακή. Κρίμα που ο άγνωστος που τον πήρε και τον επέστρεψε δεν μπήκε στον κόπο να το δηλώσει στην ιστοσελίδα του bookcrossing.
http://www.bookcrossing.com/---/11628626
Profile Image
Καλά νέα! Άρα όλο και κάτι διαβάζεται, δεν πάνε όλα τα βιβλία στα σκουπίδια ή κάτι τέτοιο :)
Profile Image
Πέρασα σήμερα από το Βανίλια Κανέλα και διαπιστώσα ότι μετά από ένα χρόνο στασιμότητας, αρχίζει να κινείται η ζώνη, χωρίς ωστόσο να γίνουν δηλωμένα catches.Το πιο εκπληκτικό είναι ότι βρήκα στο ράφι ένα χειρόγραφο σημείωμα (πίσω από ένα φυλλάδιο ΒC που έχω αφήσει) να αναφέρει κάποιος ότι δανείστηκε ένα βιβλίο στις 17.02.2017, όνομα, τηλέφωνα και υπογραφή ! Πρόκειται για το "Cet enfant qui se drogue, c'est le mien" που είχα απελευθερωσεί τον Σεπτέμβριο του 2015.
Profile Image
Πέρασα σήμερα από το Βανίλια Κανέλα και διαπιστώσα ότι μετά από ένα χρόνο στασιμότητας, αρχίζει να κινείται η ζώνη, χωρίς ωστόσο να γίνουν δηλωμένα catches.Το πιο εκπληκτικό είναι ότι βρήκα στο ράφι ένα χειρόγραφο σημείωμα (πίσω από ένα φυλλάδιο ΒC που έχω αφήσει) να αναφέρει κάποιος ότι δανείστηκε ένα βιβλίο στις 17.02.2017, όνομα, τηλέφωνα και υπογραφή ! Πρόκειται για το "Cet enfant qui se drogue, c'est le mien" που είχα απελευθερώσει τον Σεπτέμβριο του 2015.

Χαίρομαι πάρα πολύ!!!
Με το που γυρίσω από το ταξίδι μου, θα ξαναπεράσω ν'αφήσω κι άλλα βιβλιαράκια :-D
Profile Image
Χαίρομαι που το ακούω Lubiette. Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια έρχομαι σπάνια Αττική και για πολύ λίγο και δεν προλαβαίνω να κάνω ούτε τα μισά από τα πράγματα που θα ήθελα να κάνω, Ωστόσο θα προσπαθήσω να τσεκάρω αυτή την ζώνη όταν έρθω την επόμενη φορά.
Profile Image
Καλή εβδομάδα σε όλους/όλες!
Να ενημερώσω ότι απελευθέρωσα εκεί βιβλία πριν 5 ώρες περίπου.
Υπάρχουν αυτή τη στιγμή πάρα πολλά βιβλία στο ραφάκι.
Αν μπορείτε να κάνετε και κάπου αλλού απελευθέρωση (ΑΝ σας εξυπηρετεί), να κάνετε. Αλήθεια, πού αλλού προτείνετε;
Μίλησα πριν μια εβδομάδα (ίσως και 10 μέρες) περίπου με την Έλενα του OBCZ SkyHouse στον Πειραιά και σκέφτομαι, όταν θα έχω περισσότερο χρόνο, να πάω και εκεί.

Καλή συνέχεια σε ό,τι κάνετε.
Profile Image
Μόλις πριν κάνα δίωρο χοντρικά ήμουν εκεί: Είναι ΤΙΓΚΑ στα βιβλία (καλό και κακό). Κυρίως στα ελληνικά και στα αγγλικά.
Αν θέλετε, απελευθερώστε κάπου αλλού (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα) ή πηγαίνετε να "τσακώσετε" κάποιο/α απ' αυτά.
Επίσης, κάντε ένα κόπο και αφήστε φυλλάδια σε άλλη γλώσσα πλην των ελληνικών. Δίπλα κολλητά στη βιβλιοθήκη κάθονταν κάποιοι μεσόκοποι Αμερικανοί (ένα ζευγάρι). Μίλησα στον ευγενικό κύριο και τον ενημέρωσα περί βιβλίων και bookcrossing, δεν υπήρχε όμως ένα ενημερωτικό φυλλάδιο στα αγγλικά να του δώσω :-(
Profile Image
https://www.facebook.com/Tospititoubibliou
Καλησπέρα!
Μετά από πολύ καιρό, κάνω την εμφάνισή μου στο φόρουμ και βρήκα την ευκαιρία να καταθέσω την εμπειρία μου από την λειτουργία στο μικρό μας χωριό αυτού του παράξενου Βιβλιόσπιτου.
Ξεκίνησε τον Σεπτέμβρη του 2015. Χάρη στην προσφορά του φίλων από την Αθήνα, στα δικά μου βιβλία που είχα για απελευθέρωση, προστέθηκαν και πολλά ακόμη που κρατούν γεμάτο το Σπίτι. Ο κόσμος το έχει αγκαλιάσει, το προστατεύει και αρκετοί έρχονται από Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική για να πάρουν και να ελευθερώσουν βιβλία. Υπάρχει μια μικρή υστέρηση στο να αφήσουν σχόλια, αλλά ποσώς με ενοχλεί. Μου αρκεί που τα παιδιά από το σχολείο και οι γέροντες από το γειτονικό ΚΑΠΗ ανοιγοκλείνουν την πόρτα του συχνά πυκνά. Αν βρεθείτε στα μέρη μας, με χαρά θα σας υποδεχτούμε.
Profile Image
Tι όμορφα, πολύ χαίρομαι για την καλή πορεία του Σπιτιού του Βιβλίου !
Profile Image
Καλημέρα, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αν χρειάζεστε βιβλία θα μπορούσα να βρω μερικά να σας στείλω.
Έχετε πολύ ωραία μέρη εκεί πάνω στην Βόρεια Ελλάδα, αν και έχω πολλά πολλά χρόνια να σας επισκεφτώ...
Χαίρομαι που το Βιβλιόσπιτο έχει επιτυχία, θα άξιζε σιγά-σιγά να κάνουμε παρόμοιες προσπάθειες κατά τόπους, απλά είμαι διστακτική ακούγοντας όλα αυτά για τις Ανταλλακτικές Βιβλιοθήκες στην Αττική....
Profile Image
Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά! Είναι μια περίοδος, που πάνω από 200 τίτλοι μου έχουν διατεθεί και τα ετοιμάζω για απελευθέρωση.
Είναι μια επίπονη διαδικασία, που όμως ευελπιστώ να έχει ανάλογα αποτελέσματα. Ενδεχομένως μη ορατά στο διαδίκτυο, όμως άμεσα ορατά στη μικρή μας κοινωνία.
Καλή δύναμη σε όλες και όλους!
Profile Image
Τι όμορφη πρωτοβουλία. Μπράβο!
Profile Image
Sismografe, ευχαριστώ πολύ!
Η αναγνώριση, από ένα από τα πιο δραστήρια μέλη του bookcrossing, μου δίνει επιπλέον κίνητρο να συνεχίσω.
Profile Image
Στο 1ο δημοτικό σχολείο Καλλιθέας, Σκρα 35 και Δημοσθένους, επί της Δημοσθένους πίσω από το περίπτερο, έχει στηθεί ένα όμορο σημείο ανταλλαγής βιβλίων με ραφάκια και σπιτάκι τύπου Little Free Library.
Εδώ μερικές φωτογραφίες :
https://www.flickr.com/photos/137584438@N03/?
Xθές και σήμερα είχε δυο παιδικά βιβλία μέσα. Όταν σταματήσει η ριμάδα η βροχή θα πάω να βάλω μερικά κ'εγώ.
Πολύ χάρηκα για αυτήν την πρωτοβουλία !
Profile Image
πάντως σίγουρα ακούγεται πολύ καλή πρωτοβουλία. Τα ραφάκια είναι μέσα στον χώρο του σχολείου ή απέξω;
Profile Image
πάντως σίγουρα ακούγεται πολύ καλή πρωτοβουλία. Τα ραφάκια είναι μέσα στον χώρο του σχολείου ή απέξω;

Είναι απέξω, στην εσοχή της πλαϊνής πόρτας του σχολείου αλλά με άμεση πρόσβαση από το δρόμο όλο το 24ώρο.
(Άλλαξα το link, ελπίζω να δουλεύει τώρα).
Profile Image
Ναι, δουλεύει τώρα και φαίνεται ότι κάποιος/κάποιοι κάνουν καλή δουλειά σε αυτό το σχολείο : )
Profile Image
Στο 1ο δημοτικό σχολείο Καλλιθέας, Σκρα 35 και Δημοσθένους, επί της Δημοσθένους πίσω από το περίπτερο, έχει στηθεί ένα όμορο σημείο ανταλλαγής βιβλίων με ραφάκια και σπιτάκι τύπου Little Free Library.
Εδώ μερικές φωτογραφίες :
https://www.flickr.com/photos/137584438@N03/?
Xθές και σήμερα είχε δυο παιδικά βιβλία μέσα. Όταν σταματήσει η ριμάδα η βροχή θα πάω να βάλω μερικά κ'εγώ.
Πολύ χάρηκα για αυτήν πρωτοβουλία !

Καλημέρα κι από μένα! Ετοιμάζω βιβλιαράκια και σε λίγη ώρα θα γεμίσω το καροτσάκι της λαϊκής και θα πάω :-)
Profile Image
Καλημέρα κι από μένα! Ετοιμάζω βιβλιαράκια και σε λίγη ώρα θα γεμίσω το καροτσάκι της λαϊκής και θα πάω :-)

Γέμισε το κουτί με βιβλία η ΤΙFFANY1972 :)
Καλοτάξιδα να είναι !
Profile Image

Γέμισε το κουτί με βιβλία η ΤΙFFANY1972 :)
Καλοτάξιδα να είναι !

Καλό μεσημέρι!
Ήταν να πάω και χτες το βράδι. Έχουν ήδη γίνει οι απελευθερώσεις στο κομπιούτερ, αλλά τελευταία στιγμή με πήρε ο ύπνος και δεν κατάφερα να σηκωθώ και να πάω με το (για άλλη μια φορά τιγκαρισμένο) καροτσάκι μου :-)
Profile Image
Πήγα χτες το βράδι. Είχαν φύγει αρκετά βιβλιαράκια, οπότε συμπλήρωσα με τα δικά μου (καμιά δεκαριά, στα αγγλικά και τα ελληνικά). Κυρίως έχει αυτά που έχω αφήσει αυτές τις 2 εβδομάδες.

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.