corner corner Ballyclaus is coming to town! Τα pm έχουν σταλεί!

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

Ballyclaus is coming to town! Τα pm έχουν σταλεί!

Αγαπημένοι βιβλιόφιλοι βιβλιοφίλοι, ακούσατε, ακούσατε!

Από σήμερα και μέχρι 30 Νοεμβρίου έρχεται στο forum μας ο περίφημος Ballyclaus! Αυτός ο μύθος που τόσα χρόνια τώρα σπέρνει τη μαγεία των Χριστουγέννων στα μπουκροσο-μέλη! Σπεύσατε να τον συναντήσετε! Έναντι ενός μηδαμινού αντιτίμου έχετε την ευκαιρία να κάνετε αυτή τη γνωριμία και να νιώσετε και πάλι τη χαρά του να προσφέρεις αλλά και του να δέχεσαι δώρα και θετικές σκέψεις! Ο Ballyclaus είναι εδώ για να σας κάνει να αισθανθείτε πλήρεις και ευτυχείς ώστε να καλωσορίσετε τη νέα χρονιά γεμάτοι αισιοδοξία! Μια μοναδική εμπειρία που δεν πρέπει να χάσει κανείς!

Φέτος το παιχνίδι διοργανώνεται από τις sismografos, feltre, natassAki και alexotanil.

Τι είναι όμως το BallyClaus; Μια ανταλλαγή βιβλίων -και όχι μόνο- μεταξύ των μελών του ελληνικού bookcrossing για τις γιορτές.

ΛΙΣΤΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ
kriskross
dimtheod
alexotanil
from
eirini-km
sismografos
Ιουλία
taxidiarikopoul
gourgouritsa
TIFFANY1972
Sousy
pengman
giota18
Silver-Greece
maria-pi
StrangeEmily
Merolia
tasou
MariaKall
karjim
XaviannNJ

Σας ευχαριστούμε πολύ όλους για τη συμμετοχή! Η κλήρωση έγινε και τα pm εστάλησαν! Σκανάρετε wishlists και ξαμοληθείτε στα μαγαζιά να ετοιμάσετε το πακέτο σας! Καλά μας Χριστούγεννα!

Complete Thread

Profile Image
Αγαπημένοι βιβλιόφιλοι βιβλιοφίλοι, ακούσατε, ακούσατε!

Από σήμερα και μέχρι 30 Νοεμβρίου έρχεται στο forum μας ο περίφημος Ballyclaus! Αυτός ο μύθος που τόσα χρόνια τώρα σπέρνει τη μαγεία των Χριστουγέννων στα μπουκροσο-μέλη! Σπεύσατε να τον συναντήσετε! Έναντι ενός μηδαμινού αντιτίμου έχετε την ευκαιρία να κάνετε αυτή τη γνωριμία και να νιώσετε και πάλι τη χαρά του να προσφέρεις αλλά και του να δέχεσαι δώρα και θετικές σκέψεις! Ο Ballyclaus είναι εδώ για να σας κάνει να αισθανθείτε πλήρεις και ευτυχείς ώστε να καλωσορίσετε τη νέα χρονιά γεμάτοι αισιοδοξία! Μια μοναδική εμπειρία που δεν πρέπει να χάσει κανείς!

Φέτος το παιχνίδι διοργανώνεται από τις sismografos, feltre, natassAki και alexotanil.

Τι είναι όμως το BallyClaus; Μια ανταλλαγή βιβλίων -και όχι μόνο- μεταξύ των μελών του ελληνικού bookcrossing για τις γιορτές.

ΛΙΣΤΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ
kriskross
dimtheod
alexotanil
from
eirini-km
sismografos
Ιουλία
taxidiarikopoul
gourgouritsa
TIFFANY1972
Sousy
pengman
giota18
Silver-Greece
maria-pi
StrangeEmily
Merolia
tasou
MariaKall
karjim
XaviannNJ

Σας ευχαριστούμε πολύ όλους για τη συμμετοχή! Η κλήρωση έγινε και τα pm εστάλησαν! Σκανάρετε wishlists και ξαμοληθείτε στα μαγαζιά να ετοιμάσετε το πακέτο σας! Καλά μας Χριστούγεννα!
Profile Image
Πώς μπορείτε να πάρετε μέρος:
1. Δηλώνετε συμμετοχή μέσω pm στην alexotanil ή μέσω e-mail στο thermopylas@yahoo.gr.
Σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα επικοινωνίας στραφείτε με pm στην sismografos ή στο e-mail: sismografos@gmail.com.
Στο θέμα του pm/email που θα στείλετε, αναφέρετε απαραίτητα και το nickname σας - θα μας διευκολύνετε!
Μέσα στο κείμενο γράψτε μας το nickname σας, το ονοματεπώνυμό σας και την πλήρη διεύθυνσή σας.
Είναι καλό να μας δώσετε μια διεύθυνση στην οποία θα σας βρει κανείς εύκολα (σπίτι, δουλειά, πατρικό), ώστε να λάβετε σίγουρα το πακέτο χωρίς περαιτέρω μπλεξίματα και επιστροφές.
Πολύ σημαντικό! Δηλώστε αν υπάρχει η δυνατότητα να ταχυδρομήσετε στο εξωτερικό, γιατί υπάρχουν μέλη που θέλουν να συμμετέχουν και ζουν εκτός Ελλάδας.
Μην παραλείψετε να ενημερώσετε και το forum με σχόλιό σας σε αυτό το thread ότι δηλώσατε συμμετοχή. Παρακαλούμε να αναγράφεται το nickname σας στον τίτλο του σχολίου σας ως βοήθεια για τις διοργανώτριες.

Προλαβαίνετε να δηλώσετε συμμετοχή μέχρι τα μεσάνυχτα της Τετάρτης 30 Νοεμβρίου.

2. Κάθε λίγες μέρες θα ενημερώνουμε τη λίστα με τους συμμετέχοντες, την οποία θα δημοσιεύουμε εδώ. Παρακαλείσθε να τσεκάρετε εάν το όνομά σας είναι στη λίστα, γιατί υπάρχει περίπτωση κάποιο pm να λοξοδρομήσει, κάποιο mail να πάει στα spam κ.λπ. Εάν το nickname σας δεν περιλαμβάνεται στη λίστα, επικοινωνείτε εκ νέου μέσω pm ή e-mail μαζί μας ώστε να μην σας αφήσει παραπονεμένους ο Ballyclaus φέτος!

3. Φτιάξτε τη wishlist σας. Είναι απαραίτητο να υπάρχει μια λίστα με τα βιβλία που θα θέλατε να διαβάσετε ώστε να ξέρει το ταίρι σας τι δώρο να σας πάρει. Δε θα ‘θελε κανείς να του έρθει κάτι που να το έχει ήδη διαβάσει ή που να μην τον ενδιαφέρει!

Η δημιουργία της wishlist είναι μια διαδικασία πολύ απλή και εύκολη. Το site δίνει τη δυνατότητα να τη φτιάξετε επιλέγοντας το φίλτρο «Λίστα επιθυμιών» και προσθέτοντας τα βιβλία που θα θέλατε να διαβάσετε (στα δεξιά στο προφίλ σας, εκεί που λέει «βιβλία του/της...»). Εναλλακτικά, μπορείτε να γράψετε μια απλή λίστα στο διαθέσιμο χώρο στο προφίλ σας επιλέγοντας «Επεξεργασία προφίλ».

Το καλύτερο θα ήταν να έχετε φτιάξει τη wishlist σας έως την καταληκτική ημερομηνία συμμετοχής (30 Νοεμβρίου).

Επίσης, θερμή παράκληση, η wishlist σας να περιλαμβάνει αρκετά βιβλία -εμείς θα προτείναμε πάνω από 10- και φυσικά σε λογικές τιμές. Σκοπός είναι να διευκολύνετε το ταίρι σας τόσο προσφέροντάς του εναλλακτικές (κάποιοι μπορεί να μην έχουν εύκολη πρόσβαση σε ξενόγλωσσα βιβλία ή ενδεχομένως να μην μπορούν να κάνουν αγορές από το internet) όσο και φροντίζοντας να μην τον βγάλετε εκτός προϋπολογισμού γιορτάρες μέρες! Συν ότι, όσο περισσότερες επιλογές προσφέρετε στο ταίρι σας, τόσο πιο μεγάλη η αγωνία να δείτε τι σας διάλεξε τελικά!

4. Την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου θα γίνει η κλήρωση για να δούμε ποιος θα είναι το Ballyclaus τίνος! Θα λάβετε ενημέρωση μέσω pm ή e-mail με τα στοιχεία του ταιριού σας την επομένη μες στην άγρια νύχτα! Έτσι, μαθαίνετε σε ποιον θα στείλετε το πακέτο-δωράκι σας και μπορείτε να αρχίσετε να μελετάτε το προφίλ του για να βρείτε το κατάλληλο βιβλίο/-α.
Εννοείται ότι δεν αποκαλύπτετε σε κανέναν ποιος είναι το Ballyclaus σας για να μη χαλάσει η έκπληξη!

5. Αφού μάθατε ποιος είναι το ταίρι σας, μπαίνετε να διαβάσετε τη wishlist του και αναλαμβάνετε δράση!

Δεν βρίσκετε τη wishlist του; Απλώς μπαίνετε στο προφίλ του ταιριού σας και στα δεξιά, εκεί που λέει «Βιβλία του/της ...» επιλέγετε ως φίλτρο το «Λίστα επιθυμιών» και τα-ντα!

Εάν για οποιονδήποτε λόγο αντιμετωπίζετε πρόβλημα, παρακαλώ επικοινωνήστε με κάποια από τις διοργανώτριες.
Στη συνέχεια, τσεκάρετε εάν έχετε ήδη κάποιο από τα βιβλία που ζητάει το ταίρι σας, διαφορετικά επιλέγετε τι θα του αγοράσετε. Αφήνουμε στην κρίση σας το αν θα καταχωρήσετε ή όχι τα βιβλία που θα στείλετε.
Σε περίπτωση που δυσκολεύεστε να βρείτε κάποιο από τα βιβλία από τη wishlist του Ballyclaus σας, αγοράζετε κάτι που πιστεύετε ότι ταιριάζει στον χαρακτήρα του! Βέβαια, επειδή σκοπός είναι να ευχαριστήσετε το ταίρι μας, για περισσότερη σιγουριά καλό είναι να μείνετε στη wishlist.
Εννοείται ότι δεν κάνετε καμία σχετική ερώτηση στο ταίρι σας, γιατί στάνταρ θα καταλάβει πως πάτε να τον ψαρέψετε και πάπαλα η έκπληξη. Για τυχόν απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στο thread ή σε κάποιο παλιότερο μέλος, χωρίς όμως ποτέ να αποκαλύψετε την ταυτότητα του ταιριού σας!

6. Φροντίστε να προμηθευτείτε το δωράκι για το ταίρι σας όσο πιο έγκαιρα γίνεται ώστε να προλάβουν να φτάσουν τα δώρα πριν από τα Χριστούγεννα.

Πέρα από τα βιβλία που θα στείλετε, μπορείτε προαιρετικά να γεμίσετε το πακέτο σας με ό,τι μικροδωράκι έχετε ευχαρίστηση. Για να σας δώσουμε μερικές ιδέες, σε παλιότερα Ballyclaus τα πακέτα περιείχαν καραμέλες, σοκολάτες, γούρια, χριστουγεννιάτικα στολίδια, ευχετήριες κάρτες, σελιδοδείκτες, διακοσμητικά και ό,τι άλλο πιστεύετε ότι μπορεί να δώσει χαρά στο ταίρι σας! Αφήστε τη φαντασία σας ελεύθερη!

Μην ξεχάσετε μόνο μέσα στο πακέτο να βάλετε τουλάχιστον μια κάρτα ή ένα σημείωμα που να γράφετε το όνομα και το nickname σας ώστε να ξέρει το ταίρι σας ποιον να ευχαριστήσει!
Πολύ σημαντικό! Το λιγότερο που θέλουμε είναι να καταντήσει το Ballyclaus διαγωνισμός πακέτου. Σκοπός δεν είναι να τιγκάρουμε το πακέτο με όσα περισσότερα πράγματα μπορούμε, αλλά να διαλέξουμε λίγα καλούδια για να ευχαριστήσουμε έναν βιβλιοφίλο αυτές τις όμορφες μέρες του χρόνου.
Όταν ετοιμάσετε το πακέτο σας το στέλνετε αμέσως! Καλό είναι να φύγει γρήγορα, γιατί τα έλκηθρα είναι γεμάτα και ο Ρούντολφ έχει πολλή δουλειά αυτές τις μέρες!
ΠΡΟΣΟΧΗ!
Τα πακέτα τα στέλνετε:
α) μέσω ΕΛΤΑ, απαραιτήτως ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ, και κρατάτε την απόδειξη ώσπου να βεβαιωθείτε πως έφτασαν ασφαλή στον προορισμό τους. Θα είναι πολύ κρίμα να μείνει κάποιος παραπονεμένος, χωρίς πακέτο, μόνο και μόνο από αμέλεια του Ballyclaus του.
β) χέρι με χέρι, αν μένετε στην ίδια πόλη με το ταίρι σας ή αν τύχει να είναι κάποιος γνωστός σας και πρόκειται να τον δείτε. Μπορείτε επίσης να επιστρατεύσετε και κάποιο ξωτικό-αγγελιοφόρο που θα το παραδώσει για χάρη σας.

Profile Image
Η Maria-pi κι εγώ συμμετέχουμε!
Profile Image
Τέλειο το ταίρι μου, ανυπομονώ να φτιάξω το πακετάκι!
Profile Image
7. Και ξαφνικά μια μέρα πέφτει από την καμινάδα το πολυπόθητο πακέτο! Ναι, τελικά ο Άγιος Βασίλης είναι αληθινός και σας θυμήθηκε! Μπορεί να μην είναι ο γνωστός σε όλους μας συμπαθής γεράκος με την κόκκινη στολή και την άσπρη γενειάδα. Ίσως είναι ένας νεότερος άντρας, μια άγνωστη κοπέλα, ένας φίλος που έχετε να δείτε καιρό, σίγουρα πάντως κάποιος που ενδιαφέρθηκε και έβαλε τα δυνατά του για να σας ευχαριστήσει και να σας μεταδώσει τη χαρά των Χριστουγέννων! Γι’ αυτό κι εσείς το λιγότερο που μπορείτε να κάνετε, εκτός από το να του αφήσετε γάλα και μπισκότα, είναι να μπείτε στο forum, να αποκαλύψετε ποιος ήταν και να τον ευχαριστήσετε!

8. Περιμένετε κι εσείς με τη σειρά σας να μάθετε την αντίδραση του Ballyclaus σας μέσω του forum για να χαρείτε και να νιώσετε πως κάνατε μια όμορφη πράξη για ένα συνάνθρωπο και τούτα τα Χριστούγεννα!

Περιμένουμε λοιπόν τις συμμετοχές σας! Μην ξεχαστείτε! Εξασφαλίστε το εισιτήριό σας νωρίς, γιατί ο Ballyclaus είναι περιζήτητος και οι εμφανίσεις του γίνονται πολύ γρήγορα sold-out!
Profile Image
Εννοείται πως ξανασυμμετέχω και φέτος!
Profile Image

From

Ανυπομονω να συμμετεχω και φετος!
Ευχαριστουμε πολυ για την υποστηριξη της διοργανωσης.
PM ακολουθει :D
Profile Image
Μέσα κι εγώ εννοείται!
Profile Image
Κι εγώ παρακαλώ!
Profile Image
Θα ήθελα να συμμετέχω και εγώ παρακαλώ.
Profile Image
Όσο κι αν θέλω πολύ να συμμετάσχω, φέτος πρώτη χρονιά μετά από επτά ή οκτώ χρόνια δεν θα μπορέσω... Καλή επιτυχία στις διοργανώτριες!
Profile Image
Όσο κι αν θέλω πολύ να συμμετάσχω, φέτος πρώτη χρονιά μετά από επτά ή οκτώ χρόνια δεν θα μπορέσω... Καλή επιτυχία στις διοργανώτριες!

Ελπίζω να είναι κάτι περαστικό Alerion και του χρόνου να επανακάμψεις δριμύτερη!

Δηλώνω συμμετοχή όπως κάθε χρόνο!
Profile Image
Και πάνω που σκεφτόμουν αν θα έχει φέτος πάρτυ! Να είστε καλά κορίτσια!
Profile Image
Κι εγώ μέσα!
Profile Image

Κι εγώ...

...θέλω να συμμετέχω!!!
Το περίμενα πως και πως!!!
Profile Image
Πρώτη φορά ας συμμετάσχω!
Profile Image
alexotanil έχεις pm!
Profile Image
Κι εγώ παρακαλώ!
Profile Image
Θα ήθελα κι εγώ!
Profile Image
Στέλνω τώρα μήνυμα!
Profile Image

Κι εγώ!

Επιστρέφω στο θεσμό! Έστειλα pm! Καλό μας ballyclaus!
Profile Image
Profile Image
Και σπεύδω να ετοιμαστώ!
Profile Image
Κι εγώ. Ελπίζω να προλάβω να στείλω τα πακετάκι μου έγκαιρα...
Profile Image
Αγιέ Βασίλη,
Γιούχου!
δύο μέρες προθεσμία να φτιάξω την λίστα διότι τρέχουμε! :-)
Έχουμε κι εμείς τα ξωτικά εργασίες.
Profile Image
Ο ballyclaus σας ετοιμάζει το δώρο σας, μην καθυστερείτε. Χο χο χο!
Profile Image
Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου να παραδώσω για δεύτερη φορά το πακετάκι μου προσωπικά στον secret santa μου, αυτή τη φορά τον dimtheod.

Οι βαθύτεροι λόγοι είναι μάλλον πρακτικοί. Δεν είναι εύκολο να αγοράσω ελληνικά βιβλία στο εξωτερικό, οπότε προτιμώ ερχόμενος μια ανάσα πριν τα Χριστούγεννα να αγοράσω από εδώ. Φοβούμενος την καθυστέρηση στα ταχυδρομεία λοιπόν, προτιμώ την προσωπική ...δράση: Χτυπάμε την πόρτα του ...θύματος κρατώντας το δωράκι του.

Όκει, υπάρχουν διάφορα που μπορούν να πάνε στραβά, σύμφωνοι, αλλά, για μένα, αξίζει η προσπάθεια. Και είναι χαρά να σου ανοίγει ο secret Santa σου και του παραδίνεις χαμόγελο με χαμόγελο το δώρο του. :)
Profile Image
Ο καλύτερος τρόπος αν και λίγο αγχωτικός!

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.