corner corner [Διεθνές Συνέδριο Bookcrossing Αθήνα 2016] Ιστοσελίδα Συνεδρίου

Forum | << Greek - Ελληνικό | Refresh | Search

corner corner

Sort Options Toggle Stats Options

Profile Image

[Διεθνές Συνέδριο Bookcrossing Αθήνα 2016] Ιστοσελίδα Συνεδρίου

Αγαπητοί cross-air και μπουκροσέρ,

ήρθε η ώρα να μπείτε στο παιχνίδι.

Σας παρουσιάζουμε την πρώτη μορφή του site του Συνεδρίου,
προτού το ανακοινώσουμε στα διεθνή φόρα.

Θέλουμε την γνώμη σας, τις προτάσεις σας, την βοήθειά σας
και προπάντων την καλή σας διάθεση.

Διαλογιστείτε, ξεμυαλιστείτε, αγκαλιαστείτε, δεν ξέρουμε τί θα κάνετε,
σας θέλουμε όλους σε φόρμα!

Έχετε φωτογραφίες από ζωή bookcrossέρ; Τις ψάχνουμε! Θέλουμε να μας τις στείλετε, για να τις ανεβάσουμε στο σαϊτ.

please visit: http://www.athensbc2016.com/

Complete Thread

Profile Image

Έχετε φωτογραφίες από ζωή bookcrossέρ; Τις ψάχνουμε! Θέλουμε να μας τις στείλετε, για να τις ανεβάσουμε στο σαϊτ.

Profile Image
Καλή αρχή!
Πριν ανακοινωθεί θα πρέπει να έχει καθοριστεί το ποσό της συμμετοχής για να βλέπουν οι άνθρωποι πόσο πρέπει να πληρώσουν.
Αν έχετε καταλήξει στο ποσό, ανακοινώστε το για να το δώσουμε όσοι μπορούμε, για να έχετε να κινηθείτε.
Profile Image
Καλή αρχή και από μένα. Όσον αφορά τις φωτογραφίες μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όποια bookcrossiiκη φωτογραφία θέλετε από εδώ https://www.flickr.com/---/maria_gr/
Profile Image
υπηρχε και ενα profile του bookcrossing greece στο flickr.
Profile Image
Tι ωραία δουλειά, μπράβο στην ομάδα που το ετοίμασε ! Έχω ρίξει μια γρήγορη ματιά και οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες .
Profile Image
Μου φαίνεται ότι διάβασα κάτι για τυλιχτό βιβλίο το οποίο δεν μπορώ να ξανά βρω ... Πολύ καλή ιδέα αλλά σωστό θα ήταν να ζητήσετε να βάλουν απ'έξω μια ετικέτα με την γλώσσα του βιβλίου (μη βρεθεί βιβλίο στα ελληνικά στα χέρια Αγγλόφωνου π.χ.) ή να ορίσετε μια μοναδική γλώσσα για τα τυλιχτά (αλλά άδικο για του Έλληνες που δεν διαβάζουν ξενόγλωσσα βιβλία).
Profile Image
Η τιμή συμμετοχής προστέθηκε! :)

Που και πότε πληρώνουμε ;
Θα ορίστε μέρα και μέρος τουλάχιστον για τους Αθηναίους ;
Profile Image

Ωραίο το σάιτ και καλή αρχή. Μια μικρή απορία. Γιατί στην ελληνική έκδοση οι κεφαλίδες τελειώνουμε με σημαιούλα και English και στην αγγλική έκδοση με σημαιούλα και Εγγραφές;

Για ιδέες θα το σκεφτώ, αλλά πολύ καλή προσπάθεια!
Profile Image
Η πρώτη ματιά το δείχνει ενδιαφέρον και καλοστημένο. Μία πρώτη ερώτηση είναι γιατί έχει τόσες διαφορές στην εμφάνιση μεταξύ ελληνικού και αγγλικού. Θα το μελετήσω προσεκτικά, διότι σε αρκετά πράγματα έχει μάλλον θέματα. Ειδικά σε ό,τι αφορά τα κείμενα. Μπράβο για το αποτέλεσμα.
Profile Image
Πολύ ωραίο αλλά επειδή απευθυνόμαστε σε βιβλιόφιλους και άρα διαβασμένους, θα έλεγα να βγει το Habemus Sofiam και να γίνει κάτι που να μη θυμίζει λατινικά αλλά αρχαία ελληνικά, μια που είμαστε στην Αθήνα. Αν το θέλετε πάντως έτσι, τότε Habemus Sophia καλύτερα αφού το ph στις περισσότερες γλώσσες του κόσμου παραπέμπει σε ελληνική ρίζα λέξης και το Sophiam είναι γραμματικά λάθος. Καταλαβαίνω το λογοπαίγνιο αλλά δεν στέκει.
Profile Image
Για αρχή να πω πως μου αρέσει πολύ το σάιτ, ως προς τα χρώματα κ.τ.λ. γιατί δεν έχω προλάβει να το ψάξω εκτενώς.

Θα πρότεινα να φτιάξετε μια φόρμα εγγραφής για να μπορέσουμε να μαζέψουμε σημαντικά στοιχεία, όπως τα τηλέφωνα επικοινωνίας τους όταν θα είναι εδώ, το πότε σκοπεύουν να έρθουν, αν έχουν κάποια αλλεργία κ.τ.λ.
Στα γρήγορα έφτιαξα αυτή,

[το έβγαλα το ling γιατί μάλλον αυτή η φόρμα θα χρησιμοποιηθεί από την επιτροπή οπότε να μην μπερδευτούμε καλύτερα]

για να δω αν είναι δύσκολο να φτιαχτεί γιατί δεν είχα ξαναφτιάξει ποτέ μου. Τελικά είναι κάτι εύκολο, οπότε, αν δυσκολεύεστε πείτε μου να την κάνω εγώ.
Profile Image
Με μια πρώτη ματιά μου άρεσε το site. Μπορεί να υπάρχουν και να μην τις είδα, αλλά μήπως θα ήτανε τρομερά πιασάρικο στο κομμάτι Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ και στο κομμάτι ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ BOOKCROSSING να βάλουμε φωτογραφίες από τα ελληνικά συνέδρια που θα δείχνουμε όντως τα γλέντια μας, τι ωραία που περάσαμε και πόσο ωραία πράματα κάναμε; Κι από τα κάλαντα ακόμα. Νομίζω αυτό το "περνάμε καλά" και τη διαφορετικότητα πρέπει να τη δείξουμε και να την προωθήσουμε γιατί άλλο ένα στεγνό λινκ που οδηγεί στο φόρουμ και άλλο η εικόνα. Νομίζω όλοι έχουμε τέτοιες να δώσουμε.
Profile Image
Λοπόν κοίταξα καλύτερα το site κι έχω να πω τα εξής:

Μου αρέσει πάρα πολύ ο σχεδιασμός και το περιεχόμενο στις διάφορες ενότητες ήταν μια ευχάριστη έκπληξη. Νόμιζα ότι ήταν κενές.

Όταν επιλέγω Registrations μου βγάζει το Αγγλικό κείμενο, αλλά με Ελληνικό μενού πάνω. Ομοίως για Convention Venue.

Στο City of Athens Neighbourhoods και στο Transportation, θα ήταν καλύτερα νομίζω να βγάλετε την διάκριση μεταξύ Μετρό και Ηλεκτρικού. Για τους ξένους υπάρχει μόνο το μετρό, που έχει 3 γραμμές. Επίσης δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρει ποια εταιρία ελέγχει ποιες γραμμές και ποια λεωφορεία.

Το Education δεν μου φαίνεται να έχει λόγο ύπαρξης, εκτός και αν τα ιδρύματα εμπλέκονται με κάποιον τρόπο σε αυτά που θέλετε να κάνετε στο συνέδριο.

Καλό συνέδριο! :)
Profile Image

Έχω από το 5ο, 7ο και 8ο που μπορώ να σας τις δώσω σε ενα cd, αλλά έχω χάσει του 6ου. Λογικά θα τις έχουν τα κορίτσια της Λιβαδειάς. Μπορείτε να πάρετε και ότι έχω από το Facebook group.
Profile Image

Έχω από το 5ο, 7ο και 8ο που μπορώ να σας τις δώσω σε ενα cd, αλλά έχω χάσει του 6ου. Λογικά θα τις έχουν τα κορίτσια της Λιβαδειάς. Μπορείτε να πάρετε και ότι έχω από το Facebook group.

Έχω και πιο παλιές. Ακόμα και από το πρώτο.
Profile Image
Μήπως θα μπορούσαν να μπουν οι ημερομηνίες του συνεδρίου στην αρχική σελίδα, να τις δει αμέσως ο επισκέπτης της ιστοσελίδας (παρατήρηση από Ιndy2012 στο forum 17).
Profile Image
Σχόλια από το ολλανδικό φόρουμ. Αφενός το θέμα με τις ημερομηνίες και κυρίως δυσκολία να βρουν την αλλαγή της γλώσσας. Ειλικρινά δεν περίμενα τέτοιο πρόβλημα αλλά ήδη έχουν αγανακτήσει τρεις. Μήπως θα μπορούσαμε να το κάνουμε λίγο πιο εμφανές; Δεν ξέρω αν βάζαμε το English με κόκκινο ή πιο μεγάλα γράμματα; Τί να πω;
Profile Image
Ή τουλάχιστον ας μπει κάποιος στο ολλανδικό φόρουμ και να αλλάξει το λινκ ώστε να φαίνεται η αγγλική εκδοχή.
Profile Image
Ίσως έχουν πρόβλημα να βρουν το σημαιάκι της αλλαγής της γλώσσας αν μπαίνουν από τάμπλετ ή κινητό γιατί τότε είναι μέσα στο MENU
Profile Image
Ευχαριστούμε πολύ για το feedback.
Η αγγλική γλώσσα έχει σημαιάκι και γράφει English. Ελπίζω να φαίνεται !
Προστέθηκαν οι ημερομηνίες στην κεντρική σελίδα.

Όσοι έχουν φωτογραφίες αν μπορούν ας τις στείλουν με http://www.wetransfer.com
στο mail της Επιτροπής bc.an.con.athens2016@gmail.com
Θα βοηθούσε πολύ!

Profile Image
Άλλαξε το λινκ του σάιτ απευθείας στο αγγλικό. Alerion μπορείς να τους ενημερώσεις ότι άλλαξε και ζητάμε συγνώμη για την αναστάτωση;
Profile Image

Απρίλιος 2016 και όχι 2015!!!!! :-)
Profile Image
Ευχαριστούμε πολύ για το feedback.
Η αγγλική γλώσσα έχει σημαιάκι και γράφει English. Ελπίζω να φαίνεται !

Όσοι έχουν φωτογραφίες αν μπορούν ας τις στείλουν με http://www.wetransfer.com
στο mail της Επιτροπής bc.an.con.athens2016@gmail.com
Θα βοηθούσε πολύ!

Θα στείλω σήμερα!
Profile Image
Έστειλα φωτογραφίες από το 1ο συνέδριο της Θεσσαλονίκης και από meetup στα Τρίκαλα.

Ιδέα: να βάλουμε το link για τι μια και μοναδική ταινία Bookcrossing που προβλήθηκε στο συνέδριο της Αθήνας? Νά το και link. όσοι δεν την είδατε, απολαύστε την.
http://www.veoh.com/---/v5162164CFAqcW4K?...
Profile Image
Παιδιά, ας μπει κάποιος παρακαλώ στο mail της επιτροπής και ας κατεβάσει τις φωτογραφίες που έστειλα με wetransfer, μου έρχονται μηνύματα ότι δεν τα έχουν κατεβάσει και ότι θα λήξει η προθεσμία.
Profile Image
Παιδιά, ας μπει κάποιος παρακαλώ στο mail της επιτροπής και ας κατεβάσει τις φωτογραφίες που έστειλα με wetransfer, μου έρχονται μηνύματα ότι δεν τα έχουν κατεβάσει και ότι θα λήξει η προθεσμία.

Τις κατέβασα και ευχαριστούμε!!! Δεν ήξερα ότι έχουν προθεσμία και τις είχα αφήσει εκεί μέχρι να τις χρησιμοποιήσουμε :-)

Υ/Γ πόσο μωρά είστε όλοι σας :-D :-D :-D
Profile Image
Ωραίο. Μπράβο παιδιά.
Profile Image
Πολύ ωραία!!! Κοινοποιώ και στους Τρικαλινούς!
Profile Image

bump

Profile Image

site?

εχει κανεις αλλος θεμα με το site; δεν μου ανοιγει και μου βγαζει αυτο:

Web Server's Default Page

This page is generated by Parallels Plesk Panel, the leading hosting automation software. You see this page because there is no Web site at this address.
You can do the following:
Create domains and set up Web hosting using Parallels Plesk Panel.
Profile Image
Έχει πέσει από την Παρασκευή το βράδυ.
Προσπαθούμε να βρούμε τι έχει γίνει.
Profile Image
Σίγουρα δεν έχει λήξει κάποια συνδρομή στο webhost;
Profile Image
Μάλλον το πρόβλημα είναι όντως στο webhost. Έχουμε επικοινωνήσει μαζί τους και περιμένουμε να δούμε τι θα μας πούνε.
Profile Image
Είπα να πω κάτι, επειδή ζητήθηκε να ανέβει το ποστ. Μη μου δίνετε σημασία, έχω λαλήσει από την πολλή δουλειά. Δε με αναγνωρίζω! Έχω κάνει πράγματα στον υπολογιστή, που δεν τα φανταζόμουν ποτέ! Εγώ, ο άνθρωπος που έμαθε να κάνει copy-paste πριν 2 χρόνια!
Profile Image
Άρχισε η αντίσροφη μέτρηση!
Profile Image
Από τυχαία αφορμή θέλησα να ψάξω τους συγγραφείς του διεθνούς συνεδρίου στο site, αλλά πουθενά site :-(
Ξέρει κανείς τι γίνεται, μήπως είναι σε φάση λήξης το domain name;
Profile Image
Αν θυμάμαι καλά, έληγε περίπου 1 χρόνο μετά το συνέδριο.

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.